Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Anandzie Devi Anenden

06.06.2022 - 11:56, aktualizacja 22.06.2022 - 09:16
Redakcja: AJS

W środę 22 czerwca 2022 roku o godz. 11.00 w auli im. Andrzeja Pawlikowskiego na Wydziale Humanistycznym UŚ (Katowice, ul. Uniwersytecka 4) odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Anandzie Devi Anenden. Tytuł ten został przyznany uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego z 28 stycznia 2020 roku.

Promotorem w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego jest prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, a recenzentami: prof. Françoise Lionnet, prof. Julia Waters, prof. Rajcoomaree Kumari Issur oraz prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Chęć udziału w uroczystości należy zgłosić do 19 czerwca br. za pośrednictwem formularza dostępnego pod adresem: formularze.us.edu.pl.

Ananda Devi Anenden

Jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek języka francuskiego, autorka kilkunastu powieści, kilku zbiorów nowel i poezji. Wyrastające z podglebia rodzimego kreolskiego i indyjskiego Mauritiusa utwory są syntezą kultury wschodu i zachodu, upominają się o uciemiężonych i wykluczonych. Jej twórczość, tłumaczona na kilkanaście języków, jest przedmiotem licznych badań naukowych i cieszy się ogromnym uznaniem w wielu krajach świata, od pięciu lat także w Polsce.

Jest kawalerem i oficerem francuskiego orderu sztuki i literatury, laureatką dziewięciu nagród literackich.

Transmisja ceremonii

Ceremonia będzie transmitowana w serwisach:

Wydarzenia towarzyszące

Aktualne informacje dotyczące uroczystości nadania tytułu honoris causa oraz spotkań towarzyszących znajdują się na stronie wydarzenia na Facebooku.

 

Seminarium naukowe – 9.06.2022

W czwartek 9 czerwca o godz. 15.00 zapraszamy wszystkich miłośników prozy maurytyjskiej pisarki na seminarium naukowe poświęcone jej twórczości. Spotkanie zatytułowane „La journée d’études: Autour de l’œuvre d’Ananda Devi” odbędzie się na platformie MS Teams (będzie również transmitowane na kanale UŚ w serwisie YouTube). Seminarium, podczas którego referaty wygłoszą uznani badacze z całego świata, odbędzie się w języku francuskim.

 

Panel dyskusyjny – 14.06.2022

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach zapraszają do udziału w panelu dyskusyjnym zorganizowanym z okazji nadania maurytyjskiej pisarce Anandzie Devi tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie odbędzie się we wtorek 14 czerwca 2022 roku o godz. 18.00 w Auli Zagłębiowskiej Mediateki przy ul. Kościelnej 11 w Sosnowcu. Wstęp jest wolny. Więcej informacji można znaleźć na stronie: us.edu.pl/event/ananda-devi-panel-dyskusyjny.

 

Spotkanie autorskie – 21.06.2022

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa pisarce poprzedzi spotkanie autorskie z Anandą Devi Anenden, które odbędzie się 21 czerwca 2022 o godz. 17.00 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA). Poprowadzi je prof. dr hab. Krzysztof Jarosz.

Spotkanie odbędzie się w języku francuskim. Zapewnione będzie tłumaczenie na język polski. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli zapoznać się z biografią i twórczością autorki, wysłuchać rozmowy z nią oraz zadawać pytania. Wstęp jest wolny.

Publikacja

W związku z uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa Anandzie Devi Anenden nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się publikacja pt. „Ananda Devi Anenden. Doctor honoris causa Universitatis Silesiensis”.

Plakat promujący wydarzenie. Wszystkie informacje zawarte w tekście


Uniwersytet Śląski jest uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą. Jeśli mają Państwo jakieś szczególne potrzeby, które możemy zastosować podczas wydarzenia, proszę nas o tym poinformować – postaramy się wdrożyć odpowiednie rozwiązania.


 

return to top