VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra

08.12.2021 - 11:25, aktualizacja 28.12.2021 - 11:23
Redakcja: wcyg
Tagi: competition, concert, Józef Świder, koncert, konkurs

VI Międzynarodowy Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra odbywać się będzie od 10 do 12 grudnia 2021 roku. Organizatorem wydarzenia jest Uniwersytet Śląski w Katowicach, natomiast współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Cieszynie i Miasto Cieszyn.

10 i 11 grudnia w sali widowiskowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” będą trwały przesłuchania do Międzynarodowego Konkursu Chóralnego im. prof. Józefa Świdra. Podczas konkursu wystąpi 16 zespołów reprezentowanych przez chóry polskie oraz zagraniczne, w tym z Indonezji, Ukrainy czy Łotwy. Spośród nich wyłonieni zostaną laureaci nagrody Grand Prix Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Wręczona zostanie także statuetka Cantus ufundowana przez rodzinę prof. Józefa Świdra za najlepsze wykonanie kompozycji patrona festiwalu, a także nagrody specjalne. W składzie jury konkursu zasiądzie m.in. prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek z Instytutu Sztuk Muzycznych Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ.

W sobotę 11 grudnia o godz. 18.30 w Kościele Jezusowym w Cieszynie zaplanowano koncert galowy w wykonaniu uczestników konkursu. Dyrygentkami będą dr Maria Zuber i dr Anna Kołowska Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ. Z kolei w niedzielę 12 grudnia o godz. 17.00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rogowie zorganizowany zostanie koncert chóru „Angelus Cantat” z Głubczyc.

Festiwal Muzyki im. prof. Józefa Świdra powstał, aby upamiętnić kompozytora i wieloletniego dyrektora Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UŚ (obecnie Instytut Sztuk Muzycznych Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji). Celem wydarzenia jest kultywowanie tradycji chóralnych, wymiana doświadczeń artystycznych, a także promocja i upowszechnianie twórczości kompozytorskiej prof. Józefa Świdra oraz kompozytorów związanych ze Śląskiem Cieszyńskim.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie festiwalu.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli:

• rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek,
  • starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek,
  • burmistrz Miasta Cieszyna Gabriela Staszkiewicz,
  • arcybiskup Metropolita Katowicki dr Wiktor Skworc,
  • biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dr Adrian Korczago,
  • biskup Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego dr Marian Niemiec,
  • proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie ks. Marcin Brzóska.

Logo Cieszyn robi wrażenie