XIV i XV wykład im. Profesora Andrzeja Lasoty

21.12.2021 - 14:47, aktualizacja 14.01.2022 - 10:51
Redakcja: RJ

W tym roku w ramach wykładu im. Profesora Andrzeja Lasoty wygłoszone zostaną dwa odczyty: jeden – aktualny oraz drugi – odwołany w zeszłym roku z powodu wprowadzonego wówczas reżimu sanitarnego.

Spotkanie odbędzie się 14 stycznia 2022 roku o godz. 14.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w budynku rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Bankowej 12 w Katowicach. Wykłady będą także transmitowane na uniwersyteckim kanale YouTube.

Wydarzenie zostało ustanowione w celu uczczenia osoby i dzieła prof. Andrzeja Lasoty – długoletniego pracownika Instytutu Matematyki UŚ, doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz członka Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności. W ramach cyklicznych spotkań do wygłoszenia wykładu zapraszani są uczeni o niepodważalnych osiągnięciach w zakresie teorii lub zastosowań nauk ścisłych.

W tegorocznym wydarzeniu, podobnie jak w dotychczasowych edycjach, wezmą udział znamienici goście. Prof. Pierangelo Marcati z University of L’Aquila (Włochy) wygłosi wykład pt. „Mathematical challenges in the theory of quantum fluids”. Natomiast tematem wystąpienia prof. dr hab. Adama Jakubowskiego z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie „Probabilistyka submetryczna”.