Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wsparcie dla osób transpłciowych i niebinarnych

Wsparcie dla osób transpłciowych i niebinarnych na naszej uczelni od grudnia 2023 pomaga zapewnić pełnomocnik Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta UŚ – dr Tomasz Jakubowski, psycholog.

Z jakiego wsparcia możesz skorzystać na Uniwersytecie Śląskim?

  1. Rozmowa wspierająca: możesz się do nas zwrócić, aby porozmawiać, jeżeli potrzebujesz tego w trudniejszych momentach.
  1. Udział w grupach wsparcia. Rzecznik prowadzi cykliczne spotkania grup wsparcia dla osób studiujących – grupy wsparcia i rozwoju osobistego (dla wszystkich studentek i studentów).
  1. Wsparcie na twoim wydziale: koordynator ds. dostępności. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w kontakcie z nauczycielami akademickimi, z którymi masz zajęcia, możesz zwrócić się do koordynatora ds. dostępności na Twoim wydziale. Listę koordynatorów znajdziesz na stronie: https://us.edu.pl/student/koordynatorzy-dostepnosci.
    Z koordynatorem możesz omówić swoje oczekiwania, przedstawić swoje obawy trudności, jakie napotkałeś/aś już w studiowaniu. Zasadą jest, że student/ka samodzielnie zwraca się do nauczycieli akademickich; jeżeli jednak przeżywasz trudny okres, boisz się zwracać do nauczycieli – koordynator może wesprzeć cię w tym kontakcie.
  1. Utworzenie konta Gościa w MS Teams, co umożliwi Ci posługiwanie się wybranym imieniem zamiast Twojego dead name. Konto takie może dla Ciebie utworzyć jedynie pracownik uczelni; w tym celu możesz zgłosić się na przykład do Rzecznika albo wydziałowego koordynatora ds. dostępności. Zazwyczaj cała ta procedura przebiega bardzo sprawnie.
  1. Stopka maila usprawniająca komunikację: w swojej skrzynce pocztowej skonfiguruj szablon wiadomości tak, aby wskazać w niej preferowane zaimku i sposób zwracania się do Ciebie. Możesz także założyć konto mailowe w domenie UŚ na adres z wybranym imieniem i nazwiskiem.

return to top