Dr Ewelina Kawiak | Matematyczna bajka, czyli jak ciekawie uczyć się matematyki w domu

23.04.2020 - 15:23 aktualizacja 04.05.2020 - 15:21
Redakcja: MJ

|dr Ewelina Kawiak|

Matematyka jest wszędzie. Otacza nas. Pozwala na sprawne funkcjonowanie w świecie. Poznawanie świata matematyki towarzyszy dzieciom od najmłodszych lat. Pierwszymi nauczycielami tego przedmiotu są rodzice i dziadkowie. To w domu rodzinnym dziecko buduje podstawy swojej wiedzy. W przedszkolu, a następnie w szkole dziecko poszerza swoją wiedzę na temat matematyki. Konstruuje swój własny matematyczny świat. Tworzy swoją własną matematyczną bajkę. Zadaniem dorosłego jest wspieranie dziecka w tym procesie. W jaki sposób zachęcić dzieci do uczenia się matematyki? Czy jej uczenie się może być przyjemne? I wreszcie, czy matematyka może kojarzyć się dzieciom z dobrą zabawą? Większość z nas z pewnością zadaje sobie te pytania… Nabierają one sensu szczególnie dzisiaj, gdy ze względu na okoliczności musimy wspierać swoje pociechy w procesie uczenia się jeszcze bardziej niż zazwyczaj.

A więc raz jeszcze – czy matematyka może być ciekawa? Zdecydowanie tak!

Wśród wielu pomysłów na to, jak zachęcić dzieci i młodzież do zgłębiania matematycznej wiedzy najlepiej sprawdzają się gry i zabawy. Wiele ciekawych propozycji można odnaleźć na edukacyjnych portalach internetowych, zawierających treści pomocne podczas uczenia się matematyki. Poniżej znajdziecie Państwo polecane strony internetowe z materiałami edukacyjnymi, grami dydaktycznymi, lekcjami wideo, zadaniami, łamigłówkami i wieloma innymi rzeczami dotyczącymi edukacji matematycznej na różnych poziomach (od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, szkoły ponadpodstawowe i studia włącznie). Treści, które tam Państwo znajdziecie mogą się przydać podczas codziennej zabawy i nauki, jak również podczas powtórki przed egzaminami:

Bardzo dobrym pomysłem są także gry tradycyjne, które wspierają proces uczenia się (nie tylko matematyki) i są doskonałym pretekstem do powtarzania i utrwalania posiadanej przez dzieci wiedzy. Wśród wielu mądrych pozycji dostępnych na rynku, szczególnie polecamy Państwa uwadze propozycje wydawnictw takich jak: Epideixis, Nowik, Granna, Alexander, Egmont oraz Adamigo.

liczydło