EU TalentOn w 2024 roku w Katowicach!

19.09.2022 - 15:45 aktualizacja 18.04.2023 - 12:59
Redakcja: OO
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki w ramach głównych obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 zorganizuje EU TalentOn.

To nowe wydarzenie, które rzuca wyzwanie młodym, utalentowanym naukowcom w poszukiwaniu rozwiązań globalnych wyzwań. Konkurs jest inicjatywą Komisji Europejskiej, a jego celem jest promowanie współpracy i wymiany informacji między młodymi naukowcami. Wydarzenie przybliża naukę obywatelom, zapraszając ich do współtworzenia rozwiązań problemów współczesnego świata. EU TalentOn jest skierowany do młodych naukowców z całej Europy, w szczególności do badaczy zawodowych w wieku od 21 do 35 lat.

Pierwsza edycja konkursu odbywała się w Lejdzie – Europejskim Mieście Nauki 2022 – od 14 do 18 września 2022 roku. 104 uczestników zostało podzielonych na czteroosobowe zespoły. Zadaniem każdego z nich było przygotowanie najlepszego naukowego rozwiązania na jeden z pięciu problemów uznanych przez Unię Europejską za kluczowe w perspektywie roku 2030. Problemy te zostały ujęte w pięć misji: 1) adaptacja do zmian klimatu, 2) profilaktyka przeciwrakowa oraz opieka nad chorymi na raka, 3) inteligentne i neutralne klimatycznie miasta, 4) przywracanie żyzności gleby, 5) woda oraz odnawianie środowiska naturalnego oceanów.

Następnie przedstawiciele każdego zespołu prezentowali efekty prac: w piątek 16 września przed publicznością, a w sobotę 17 września – przed komisją ekspercką. W piątek mieli na to zaledwie minutę, dzień później – trzy minuty. Co ciekawe, publiczność wybrała najlepsze propozycje w obrębie każdej misji za pośrednictwem… aplauzu (specjalna aparatura mierzyła natężenie oklasków), a zwycięskie drużyny otrzymały nagrody w wysokości 500 euro.

Werdykt komisji eksperckiej został natomiast ogłoszony podczas gali, która w sobotę odbyła się w głównej sali koncertowej audytorium miejskiego. W tym wypadku najlepsze projekty otrzymały nagrody w wysokości 8000 euro (nazwiska uhonorowanych znajdują się na stronie Komisji Europejskiej). Przyznano również nagrodę Grand Prize (również w wysokości 8000 euro) dla najlepszego rozwiązania bez podziału na kategorie – trafiła ona do zespołu Soilfix, triumfatora w obrębie misji przywracanie żyzności gleby.

W uroczystości udział wzięli burmistrz Lejdy Henri Lenferink oraz Anna Panagopoulou – dyrektor działającej przy Komisji Europejskiej jednostki European Research Area & Innovation. Podczas gali ogłoszono również, że kolejna edycja EU TalentOn odbędzie się w 2024 roku w Katowicach, a symboliczny bilet odebrały z holenderskich rąk nasze reprezentantki – dyrektor wykonawcza Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE Justyna Szostek-Aksamit oraz rzecznik Uniwersytetu Śląskiego Małgorzata Poszwa, która będzie pełniła funkcję koordynatorki zmagań w roku 2024.

uczestnicy EU TalentOn w Lejdzie

uczestnicy EU TalentOn w Lejdzie