Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Debata z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

18.02.2022 - 09:34, aktualizacja 21.02.2022 - 08:39
Redakcja: OO

21 lutego obchodzimy ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Na uniwersytetach od lat funkcjonują poradnie językowe. Również na naszym uniwersytecie jest prowadzona poradnia, którą w latach 70. ubiegłego wieku założył Instytut Języka Polskiego z inicjatywy prof. Ireny Bajerowej.

Początkowo poradnia była telefoniczna i listowna. Telefonowali przede wszystkim redaktorzy i korektorzy gazet oraz urzędnicy. W 2004 roku ówczesna dyrektor IJP, prof. dr hab. Małgorzata Kita, postanowiła stworzyć poradnię w Internecie. Obecnie poradnią kieruje dr hab. Katarzyna Wyrwas, prof. UŚ.

Na stronie Poradnia Językowa IJ UŚ można znaleźć sporo artykułów dotyczących problemów językowych, linki do słowników, archiwalne wpisy, „pierwszą pomoc”, zasady pisowni i interpunkcji polskiej, jest również możliwość zadawania pytań.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku i odnosi się do wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, podczas której domagano się uznania języka bengalskiego za język urzędowy.

Święto ma pomoc w ochronie różnorodności językowej i zwrócić uwagę na języki zagrożone wyginięciem.

UNESCO stworzyło pięciostopniową skalę służącą do oceny stopnia zagrożenia, biorąc pod uwagę przede wszystkim proces przekazywania języka następnym pokoleniom. Według tego źródła od 1950 r. zniknęło na świecie 200 języków, a w Polsce zagrożony wymarciem jest język kaszubski oraz język wilamowski.

Z okazji święta odbędzie się debata z udziałem naukowców z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Czy język polski ewoluuje? Czy naukowcy UŚ obserwują różnice pokoleniowe w używaniu języka i jego poprawności? Jak sprawić, aby babcia zrozumiała wnuka, syn dziadka a komputerowy geek urzędnika? Dyskutować będą: prof. dr hab. Aldona Skudrzyk, dr hab. Katarzyna Wyrwas, prof. UŚ i prof. dr hab. Jacek Warchala. Spotkanie poprowadzi dr hab. Danuta Krzyżyk, prof. UŚ.

Rozmowa będzie transmitowana na Facebooku oraz uniwersyteckim kanale YouTube.

Zaproszenie na spotkanie

return to top