Konferencja podsumowująca program „Uniwersytet Najlepszych”

07.06.2019 - 16:37, aktualizacja 05.11.2019 - 11:19
Redakcja: admin

18 czerwca 2019 roku w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyła się konferencja podsumowująca pierwszą edycję programu „Uniwersytet Najlepszych”, podczas której uczestnicy przedsięwzięcia zaprezentowali efekty całorocznej pracy pod opieką tutorów. W spotkaniu udział wzięli opiekunowie naukowi, a także rodzina i przyjaciele uczestników oraz koledzy z klas wraz z nauczycielami.

Uczestnicy programu "Uniwersytet Najlepszych".

fot. Tomasz Kawka

„Uniwersytet Najlepszych” to pierwszy tego typu program w województwie śląskim mający na celu rozwijanie pasji najzdolniejszych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, laureatów oraz finalistów olimpiad i konkursów przedmiotowych, którzy są zainteresowani rozwojem naukowym. – To unikatowa inicjatywa, realizowana w porozumieniu z miastem. Pomyśleliśmy, że trzeba zbudować ofertę programową dla najlepszych, wybitnych, wyróżniających się uczniów; także tych, którzy mogą szukać dróg swojego rozwoju w całej Polsce, a nawet na świecie. Chcemy sprawić, aby podczas namysłu nad swoją przyszłością edukacyjną, pomyśleli o Śląsku jako o miejscu, gdzie mogliby kształcić się, mieszkać i pracować – mówi o programie prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Na zdjęciu widoczne jest stoisko prezentowane przez jedną z uczestniczek programu

fot. Tomasz Kawka

Indywidualna edukacja oparta na tutoringu rozwija m.in. aktywność poznawczą i kreatywność uczestników programu. Tutor pomaga uczniowi znaleźć odpowiednią ścieżkę rozwoju i dostosować ją do zainteresowań ucznia, a także wspiera go w odkryciu i rozwinięciu talentów w danym obszarze nauki.

Pierwsza edycja programu cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów katowickich szkół – zgłoszonych zostało ponad 60 kandydatów, spośród których komisja wybrała 30 osób mogących podjąć pracę pod opieką pracowników naukowych.

Aktualizacja: 25.06.2019