Metropolia Idei – „Dobra przestrzeń dla nauki”

13.10.2022 - 13:18, aktualizacja 14.10.2022 - 11:29
Redakcja: wc-a
Tagi: Katowice, miasto

19 października 2022 roku odbędzie się spotkanie „Dobra przestrzeń dla nauki” z cyklu Metropolia Idei, organizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię i „Gazetę Wyborczą”. Wydarzenie będzie poświęcone m.in. dolinie Rawy i planom jej odrestaurowania.

Rawa od dawna bardziej straszy, niż zachęca do spędzania czasu w jej bliskości. Od kilku miesięcy trwają jednak intensywne prace nad tym, aby ten stan zmienić i sprawić, by dolina Rawy ponownie stała się atrakcyjnym i czystym miejscem. Przykładem są prowadzone ostatnio działania na terenie znajdującym się w pobliżu rektoratu i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w ramach procesu prototypowania urbanistycznego.

Spotkanie w środę 19 października rozpocznie się o godz. 14.30 oprowadzaniem przez urbanistę Pawła Jaworskiego, który zaprezentuje zmiany, jakie wprowadzono w otoczeniu uniwersyteckiego kampusu. Uczestnicy rozpoczną spacer spod rektoratu UŚ przy ul. Bankowej.

O godz. 15.30 w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej (CINiBA) rozpocznie się rozmowa z ekspertami o przemianie w przestrzeni miejskiej przy uczelni oraz współpracy uniwersytetu z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią i Miastem Katowice. Tematem spotkania będzie również projekt Sieciowego Centrum Nauki oraz Zielonej Strefy Nauki.

W wydarzeniu udział wezmą championi Europejskiego Miasta Nauki 2024 – prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr Anna Budzanowska, pełnomocniczka ds. Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, a także Aneta Moczkowska, pełnomocniczka rektora UŚ ds. Strefy Nauki. Gośćmi spotkania będą też: Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz prof. Grzegorz Hańderek, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Więcej informacji znaleźć można w wydarzeniu na Facebooku.