[ONLINE] Seminarium pt. „Wolność i odpowiedzialność akademicka”

16.02.2021 - 15:38, aktualizacja 17.02.2021 - 10:00
Redakcja: OO

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) we współpracy z SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym organizuje seminarium pt. „Wolność i odpowiedzialność akademicka”, które odbędzie się w formie zdalnej. Tematem spotkania będzie funkcjonowanie ustawowych i pozaustawowych rozwiązań służących wzmacnianiu wolności akademickiej i odpowiedzialności nauczycieli akademickich. W programie przewidziano dwa ogólnodostępne wykłady:

• „Wolności akademickie oraz zasady fundamentalne w szkołach wyższych” – prof. dr hab. inż. Jerzy Woźnicki, prezes Fundacji Rektorów Polskich,
  • „Fałszywe paradoksy ochrony wolności nauki. Tezy” – prof. dr hab. Ewa Łętowska z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Oprócz wykładów odbędą się także zamknięte panele tematyczne. W jednym z nich („Postępowania dyscyplinarne w uczelniach – doświadczenia i wyzwania”) udział weźmie prof. dr hab. Wojciech Popiołek – rzecznik dyscyplinarny na Uniwersytecie Śląskim.

Z kolei w panelu pt. „Integracja perspektyw”, który podsumuje seminarium, uczestniczyć będzie m.in. prof. dr hab. Wiesław Banyś – zastępca przewodniczącego Komisji ds. Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej KRASP, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2008–2016.

Aby wziąć udział w panelach dyskusyjnych, należy wypełnić formularz rejestracyjny.

Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie: www.swps.pl.