[ONLINE] Spotkania z Geologią

11.06.2021 - 10:04, aktualizacja 02.07.2021 - 09:40
Redakcja: OO

25 czerwca 2021 roku Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje Spotkania z Geologią.

Program

W programie zaplanowano popularnonaukowe wykłady i reportaże, z których będzie można się dowiedzieć m.in.: jak powstawał wszechświat, jakie dinozaury żyły na terytorium Polski, jak tworzyły się rafy w historii naszej planety, jak kształtowała się geologiczna historia Górnego Śląska, dlaczego płoną hałdy powęglowe i jakie są tego skutki, a także jak wygląda odkrywanie nowych minerałów i procedura ich zatwierdzania. Prelegenci zaproszą uczestników w podróże bliskie (Bytom i Tarnowskie Góry) i dalekie, zarówno pod względem dystansu (Peru czy Izrael), jak i czasu (miliony, a nawet miliardy lat wstecz). Będzie też mowa o narzędziach geologa: mikroskopach elektronowych, pirometrach czy promieniowaniu Roentgena.

Gdzie oglądać?

Spotkania z Geologią mają charakter otwarty – do udziału zapraszamy każdego miłośnika geologii oraz nauk o Ziemi. Wydarzenie odbędzie się w formule zdalnej i będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube UŚ oraz na fanpage’u Wydział Nauk Przyrodniczych UŚ.

Wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie na język migowy.

Wydarzeniu towarzyszy konkurs fotograficzny pt. „Zróżnicowany świat geologii”.

Prace konkursowe można zgłaszać w dwóch kategoriach:

• szkoły podstawowe – dla uczniów klas 4–8 szkół podstawowych,
  • open – dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz każdej osoby, która wyrazi chęć uczestnictwa w konkursie.

Regulamin oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie: bip.us.edu.pl.

Termin nadsyłania prac konkursowych: 25 czerwca 2021 roku. Rozstrzygnięcie konkursu: 2 lipca 2021 roku.

Lista laureatów

Patronaty

Spotkania z Geologią patronatem honorowym objęli:

• rektor Uniwersytetu Śląskiego – prof. dr hab. Ryszard Koziołek,
  • dziekan Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ – prof. dr hab. Leszek Marynowski,
  • dyrektor Instytutu Nauk o Ziemi UŚ – dr hab. Ewa Łupikasza, prof. UŚ,
  • prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński,
  • prezydent Miasta Jaworzna – Paweł Silbert,
  • prezydent Miasta Katowice – dr Marcin Krupa,
  • Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy,
  • Geosfera Jaworzno,
  • Polskie Towarzystwo Mineralogiczne,
  • Polskie Towarzystwo Meteorytowe,
  • Muzeum Nauk o Ziemi.

Z kolei patronat medialny przyznali:

• „Gazeta Wyborcza”,
  • „Gazeta Uniwersytecka UŚ”,
  • UŚ TV.

Dowiedz się więcej

Koordynatorami Spotkań z Geologią są: dr Rafał Warchuski, dr Marta Chmielewska oraz prodziekan ds. promocji badań i umiędzynarodowienia Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ dr Agata Daszkowska-Golec, prof. UŚ.

Kontakt: spotkanianaukowe.wnp@us.edu.pl.

Wkrótce więcej szczegółowych informacji będzie dostępnych na stronie wydziału, na fanpage’u Wydziału Nauk Przyrodniczych oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.