[ONLINE] Spotkanie pt. „Jolanta Wadowska-Król – lekarka, która ratowała zatrute dzieci”

11.05.2021 - 16:06, aktualizacja 14.05.2021 - 08:44
Redakcja: OO

27 maja 2021 roku o godz. 10.00 odbędzie się spotkanie z Jolantą Wadowską-Król – lekarką pediatrą, honorową obywatelką Katowic, która w latach siedemdziesiątych rozpoczęła badania dotyczące narażenia na ołowicę dzieci z Szopienic, Burowca oraz Dąbrówki Małej w Katowicach. Dzięki tym badaniom władze dostrzegły problem skażenia środowiska. Zdecydowano o rozbiórce domów stojących najbliżej komina huty. Działania te spowodowały poprawę zdrowia mieszkańców oraz wpłynęły korzystnie na stan środowiska.

Gośćmi spotkania będą także prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który poruszy zagadnienie dotyczące uprzemysłowienia tych terenów, a także dr hab. Jerzy Cabała, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, który opowie o problemie skażenia gleby w Szopienicach. Rozmowę poprowadzi redaktor Anna Malinowska.

Spotkanie rozpocznie premiera filmu edukacyjnego pt. „Tajemnica trucia szopienickich dzieci”.

Transmisję będzie można zobaczyć na fanpage’u Uniwersytetu Śląskiego oraz na uniwersyteckim kanale YouTube.

Oficjalnym partnerem spotkania jest Miasto Katowice.

Decyzją Senatu Uniwersytetu Śląskiego 24 czerwca 2021 roku Jolanta Wadowska-Król zostanie uhonorowana akademickim tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

zdjęcie Jolanty Wadowskiej-Król, logotypy UŚ i Katowic, tekst: Lekarka, która ratowała zatrute dzieci, prowadząca: redaktor Anna Malinowska, uczetnicy: lek. med. Jolanta Wadowska-Król, dr hab. Jerzy Cabała, prof. UŚ, prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek, 27 mmaja 2021, godz. 10.00, spotkanie online, premiera filmu edukacyjnego „Tajemnica trucia szopienickich dzieci”, linki do FB i YT

plakat „Jolanta Wadowska-Król – lekarka, która ratowała zatrute dzieci”