Prof. Joseph H.H. Weiler gościem Uniwersytetu Śląskiego

16.05.2022 - 12:49, aktualizacja 24.05.2022 - 12:23
Redakcja: RJ

Profesor Joseph Halevi Horowitz Weiler – wybitny amerykański prawnik, specjalista w dziedzinie prawa konstytucyjnego, międzynarodowego oraz unijnego – będzie gościem Uniwersytetu Śląskiego. Od 30 maja do 1 czerwca 2022 roku osoby zainteresowane będą mogły wziąć udział w spotkaniach z udziałem profesorem, odbywających się na Wydziale Teologicznym oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Prof. J. H.H. Weiler brał czynny udział w pracach zespołu przygotowującego tekst Deklaracji Praw i Wolności Człowieka Parlamentu Europejskiego, a także w panelach arbitrażowych WTO i NAFTA. W latach 2013–2016 prof. J.H.H. Weiler pełnił funkcję rektora Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (European University Institute) we Florencji, a obecnie wykłada na Uniwersytecie Nowojorskim (New York University School of Law) oraz w Centrum Studiów Europejskich (Center for European Studies) na Uniwersytecie Harvarda. Jest także doktorem honorowym kilku uniwersytetów w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Ponadto profesor pełni funkcję redaktora naczelnego międzynarodowych czasopism prawniczych, m.in.: „European Journal of International Law” (EJIL) oraz „International Journal of Constitutional Law” (ICON).

Wykład mistrzowski pt. „Czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej cierpi na chrystofobię, judeofobię i islamofobię?” (online)

Wykład w formie webinarium odbędzie się 30 maja 2022 roku w godz. 13.00–16.00. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Lectio Magistralis Internationalis, realizowanego na Wydziale Teologicznym UŚ.

Po spotkaniu przewidziano panel dyskusyjny, podczas którego głos zabiorą: prorektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr hab. Agata Skowron-Nalborczyk, prof. UW z Uniwersytetu Warszawskiego. W drugiej części seminarium zaplanowano rozmowę uczestników. Chęć udziału w webinarium można zgłaszać do 26 maja 2022 roku za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego. Spotkanie będzie tłumaczone symultaniczne.

Debata pt. „Is the Mode of European Integration Through Law Sustainable?”

Debata z udziałem prof. J.H.H. Weilera oraz dr. hab. Macieja Szpunara, prof. UŚ odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UŚ (ul. Bankowa 11). We wtorek 31 maja 2022 roku w godz. 15.30–17.30.

Udział w wydarzeniu wymaga wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem formularza elektronicznego. Zgłoszenia są przyjmowane do 25 maja 2022 roku.

Seminaria

1 czerwca 2022 roku na Wydziale Prawa i Administracji UŚ prof. J.H.H. Weiler poprowadzi dwa seminaria:

W godz. 9.00–10.30 odbędzie się seminarium pt. „How to Write and Supervise a Doctoral Thesis in Law”. Aby wziąć w nim udział należy zarejestrować się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

Kolejne seminarium pt. „Advice to Young Academics: A Strategy for a Successful Career (and a Satisfying Life) in the Age of Quantitative Indicators” potrwa od godz. 11.00 do 12.30. Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Zgłoszenia na seminaria przyjmowane są do 25 maja 2022 roku.