[ONLINE] Wykład otwarty pt. „Okiem Galileusza”

14.05.2021 - 10:32, aktualizacja 14.05.2021 - 20:06
Redakcja: OO

Uniwersytet Śląski Dzieci organizuje wykład otwarty pt. „Okiem Galileusza”, który wygłosi dr Andrzej Boczarowski z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Będzie to pierwsze spotkanie z cyklu „Okiem naukowca” poświęconego ewolucji nauki. Wydarzenie, które odbędzie się na platformie Zoom (Meeting ID: 922 2173 7542, Passcode: 2c2nQ5), skierowane jest do wszystkich dzieci i rodziców.

Opis wykładu

Każda nowa praca naukowa oparta jest nie tylko na osiągnięciach własnych, ale także na publikacjach wszystkich tych, którzy zajmowali się problemem wcześniej. Współczesny naukowiec bezustannie śledzi najnowsze prace, jakie się ukazują. Natomiast sięgając do podstaw nauki, dotykamy prac, które zawdzięczamy jej ojcom.

Największym rewolucjonistą w historii astronomii, fizyki i nauk przyrodniczych był niewątpliwie Galileusz. Mimo upływu kilkuset lat jego „Sidereus Nuncius” jest pracą wciąż czytaną. To pierwsze dzieło naukowe oparte o obserwacje, dokonane najbardziej wówczas wywrotowym urządzeniem, jakim była luneta, pozwala uznać Galileusza za prekursora nowożytnej fizyki.