Być bohaterem… Choć przez jeden dzień – spotkanie z Mileną Dutkowską, reżyserką filmu „The Hero”

02.06.2021 - 17:44, aktualizacja 10.06.2021 - 10:19
Redakcja: AJS
Tagi: Scena Premier Naukowych, Scientific Premiere Stage

„Możemy być bohaterami, choć przez jeden dzień”, śpiewał David Bowie w jednym ze swoich największych przebojów, „Heroes”. Czy jest to jednak tak proste, jak w tych legendarnych słowach? A co jeśli strata i lęk zechcą odebrać nam nasze największe marzenia? Podczas dziesiątej odsłony Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show zastanowimy się, jak w obliczu tragedii znaleźć siłę na zostanie bohaterem. Pomoże nam w tym film „The Hero” w reżyserii Mileny Dutkowskiej.

Gościni naszego spotkania jest absolwentką ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa i Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie studiowała na kierunku scenografia oraz reżyseria. Na swoim koncie ma scenografie do spektakli teatralnych oraz filmów swojego autorstwa. Jej produkcje gościły na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

Bohater kontra strata

Ostatni film Dutkowskiej, „The Hero”, wyświetlany był podczas 43. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie jako jedyna polska propozycja podczas tego wydarzenia. Tytułowy „bohater”, dziesięcioletni Cyprian, wychowywany jest przez najlepszą na świecie babcię i marzy o dołączeniu do panteonu prawdziwych herosów. Niestety, na jego drodze staje dwójka największych znanych ludzkości superłotrów – strata i strach. Co się stanie z marzeniami chłopca? Jak poradzi sobie z tym wyzwaniem? Jakie refleksje może z tego wyciągnąć każdy z nas? Co to znaczy być bohaterem i kiedy tak naprawdę się nim zostaje? Czy każdy superheros musi nosić pelerynę, mieć siłę dziesięciu lokomotyw i przesuwać budynki siłą umysłu?

Między innymi o tym porozmawiamy podczas 10. spotkania z cyklu Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show.

Nowa bohaterka na filmowym firmamencie

Rok 2021 to kolejne interesujące wyzwania na drodze Mileny Dutkowskiej. Już dziś wiemy, że młoda twórczyni dołączyła do grona reżyserów odpowiedzialnych za tworzenie serialu „Otwórz oczy” na podstawie powieści „Druga szansa” autorstwa Katarzyny Bereniki Miszczuk. Producentem jest Netflix.

Spotkanie poprowadzi debiutująca na naszym SPN-owskim ekranie Marta Paluch – dziennikarka związana z Radiem Em oraz „Gościem Niedzielnym”.

Widzimy się i słyszymy już 10 czerwca, klasycznie o godzinie 18.00. Spotkanie odbędzie się jeszcze w formie on-line, choć mamy nadzieję, że niebawem wrócimy do naszej ulubionej formuły studyjnej.

Bądźcie z nami!

Przypominamy, że dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale
YouTube UŚ.