Scena Premier Naukowych: Naukowy Talk Show z udziałem dr Moniki Glosowitz

19.01.2021 - 14:22, aktualizacja 28.01.2021 - 14:18
Redakcja: MJ
Tagi: Scena Premier Naukowych, Science Talk Show, Scientific Premiere Stage, SPN: Naukowy talk show, talk show

Zapraszamy na trzecią odsłonę Sceny Premier Naukowych: Naukowego Talk Show. Cykl organizowany przez Uniwersytet Śląski w Katowicach promuje ciekawe, inspirujące i nagradzane dokonania osób związanych z naszą uczelnią. Tym razem spotkamy się z dr Moniką Glosowitz – laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. S. Barańczaka za monografię „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”.

„Działalność feministek w naszym kraju miała niewątpliwie wyzwalający charakter. Siła ich działań, tak jak siła innych radykalnych ruchów, brała się z emocji” – tak brzmi motto otwierające książkę dr Moniki Glosowitz. Naukowczyni z Instytutu Literaturoznawstwa UŚ zajmuje się badaniem literatury, którą analizuje za pomocą narzędzi feministycznych, tłumaczy również teksty filozoficzne. W trakcie naukowego talk show opowie między innymi o emocjach i sposobach ich wyrażania w poezji tworzonej przez kobiety reprezentujące różne pokolenia. Wspólnie zastanowimy się również nad rolą poezji w tworzeniu nowej rzeczywistości i jej wpływie na zmiany społeczne i kulturowe w Polsce i na świecie.

„Poezja i szerzej – literatura – nie funkcjonują w żadnej szklanej bańce, nie są jakimś światem równoległym wobec tego, w którym żyjemy”, mówi dr Monika Glosowitz. „Nie stanowią wyłącznie komentarza czy interwencji, ale również projektują wizje jego urządzenia” – dodaje.

Spotkanie, które odbędzie się online 28 stycznia 2021 roku o godz. 18.00, poprowadzi Artur Madaliński – filolog, menedżer kultury, wykładowca akademicki, dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Transmisję będzie można obejrzeć na kanale YouTube oraz na Facebooku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Linki do transmisji:

Po rozmowie widzowie będą mieli możliwość rozmowy z dr Moniką Glosowitz za pośrednictwem aplikacji Zoom.

Passcode: kqCWJ2

Dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube Uniwersytetu Śląskiego.

Na czarnym tle napis Scena Premier Naukowych Naukowy Talk Show 28.01.2021 r. godz. 18.00 online. Poniżej w centrum znajduje się zdjęcie portretowe dr Moniki Glosowitz. Laureatka Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. S. Barańczaka za monografię „Maszynerie afektywne. Literackie strategie emancypacji w najnowszej polskiej poezji kobiet”. Prowadzenie Artur Madaliński. Transmisja www.youtube.com/UniwersytetSlaski

Nagranie prowadzącego z zaproszeniem na wydarzenie

Nagranie gościa z zaproszeniem na wydarzenie