Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Jordiemu Savallowi

28.10.2021 - 14:51, aktualizacja 19.11.2021 - 11:50
Redakcja: OO
Tagi: honoris causa, uroczystość

W czwartek 18 listopada 2021 roku o godz. 19.00 w auli im. A. Pawlikowskiego Wydziału Humanistycznego UŚ, mieszczącego się na ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach, odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Jordiemu Savallowi. Tytuł ten został przyznany uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego z 26 października 2021 roku.

Promotorem w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego jest prof. dr hab. Adam Dziadek – dziekan Wydziału Humanistycznego, a recenzentami są: prof. Lorenz Duftschmid, dr hab. Marcin Trzęsiok, prof. AM w Katowicach oraz dr hab. Ireneusz Gielata, prof. UŚ.

Jordi Savall

Jedna z najbardziej wszechstronnych muzycznych osobowości swojego pokolenia, kataloński mistrz violi da gamba ratuje zaniedbane i zapomniane klejnoty muzyczne, przywracając je dla radości innych. Wyjątkowy muzyk i kompozytor, jeden z najwybitniejszych interpretatorów muzyki dawnej, zwłaszcza renesansu i baroku, przedstawiciel autentyzmu w wykonawstwie. Instrumentalista, którego twórczość jest źródłem wzruszeń i zachwytów, piękna i uduchowienia.

Kompozycji muzyka można posłuchać odtwarzając listę utworów na platformie Spotify.

W 2008 roku Jordi Savall został mianowany ambasadorem Unii Europejskiej ds. dialogu międzykulturowego i otrzymał tytuł Artysty UNESCO na rzecz Pokoju.

Uroczystość nadania tytułu oraz koncert

Ceremonia będzie połączona z koncertem doktora honoris causa. Wystąpią: Jordi Savall, David Mayoral, Enrique Solinis.

Z uwagi na ograniczenia wynikające z sytuacji epidemicznej uroczystość odbędzie się w formie hybrydowej, a liczba osób obecnych na sali – dla wspólnego bezpieczeństwa – będzie ograniczona.

Prosimy o zgłaszanie chęci udziału w uroczystości poprzez formularz do 16 listopada 2021 roku. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Uniwersytet Śląski jest uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą. Jeśli mają Państwo jakieś szczególne potrzeby, które możemy zastosować podczas wydarzenia, proszę nas o tym poinformować – postaramy się wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Partnerem wydarzenia jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Miasto Katowice oraz Towarzystwo Kulturalne Fuga.

Regulamin uroczystości

Transmisja z ceremonii

Ceremonia będzie transmitowana na kanałach Uniwersytetu Śląskiego. Koncert odbędzie się wyłącznie w formie stacjonarnej dla zarejestrowanych uczestników:

Wydarzenie towarzyszące

Jordi Savall wraz z zespołem Hespèrion XXI wystąpi również 19 listopada 2021 roku o godz. 18.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach podczas wielkiego finału tegorocznej edycji All’improvviso. Koncert wypełniony będzie porywającym programem nawiązującym do kultury Półwyspu Iberyjskiego „Folias, Romanescas & Canarios”.

Bilety do nabycia w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach i na ticketmaster.pl

Publikacja

W związku z uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Jordiemu Savallowi nakładem Wydawnictwa UŚ ukazała się publikacja pt. „Jordi Savall. Doctor Honoris Causa Universitatis Silesiensis”.