Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Michaelowi C. Mackeyowi

09.11.2022 - 10:52, aktualizacja 29.11.2022 - 10:39
Redakcja: K.S

29 listopada 2022 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się uroczyste nadanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego prof. Michaelowi C. Mackeyowi.

Wydarzenie będzie miało miejsce w auli im. Kazimierza Lepszego w budynku rektoratu (ul. Bankowa 12) o godz. 15.00. Promotorem w przewodzie o nadanie godności doktora honorowego jest prof. dr hab. Ryszard Rudnicki, a recenzentami są prof. dr hab. Tomasz Szarek, prof. dr hab. Aleksander Weron oraz prof. Michael C. Reed.

Michael C. Mackey to emerytowany profesor fizjologii i dyrektor Centre for Applied Mathematics in Bioscience and Medicine McGill University w Montrealu, członek honorowy Royal Society of Canada, American Physical Society, Society for Industrial and Applied Mathematics oraz Society for Mathematical Biology, doktor honoris causa l’Université Claude Bernard Lyon 1, jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów z zakresu biologii matematycznej, wniósł ogromny wkład w rozwój badań interdyscyplinarnych łączących matematykę, fizykę, biologię i medycynę. 

Tytuł ten został przyznany uchwałą Senatu Uniwersytetu Śląskiego z 29 października 2019 roku.

Po raz pierwszy uroczystość promocji do tytułu DHC UŚ odbędzie się w formule hybrydowej. Uroczyste nadanie tytułu będzie miało miejsce podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Śląskiego, a prof. Mackey będzie obecny online.

Transmisja uroczystości

Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube UŚ w języku angielskim. 

Prof. Michael C. Mackey – biogram

Michael C. Mackey urodził się 16 listopada 1942 roku w Kansas w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Studiował matematykę na Uniwersytecie w Kansas i uzyskał tytuł licencjata w 1963 roku. Następnie przeniósł się do Seattle i został studentem studiów magisterskich na Wydziale Fizjologii Uniwersytetu w Waszyngtonie. Tam też w 1968 roku uzyskał stopień doktora fizjologii i biofizyki, a jego praca doktorska nosiła tytuł „Excitable membrane models: Statistical mechanical analysis of current-electric field relationships”.

Po krótkim czasie pracy jako biofizyk w National Institute of Health w Maryland, Michael C. Mackey przeprowadził się do Kanady w 1971 roku, aby podjąć pracę na Wydziale Medycznym Uniwersytetu McGill w Montrealu. Pracował w Zakładzie Fizjologii jako adiunkt (1971–1975), profesor nadzwyczajny (1975–1982), profesor (1982–2015). W 2001 roku został mianowany na stanowisko Joseph Morley Drake Professor of Physiology, a obecnie zajmuje je jako emerytowany pracownik.

Michael C. Mackey wniósł znaczący wkład w rozwój biologii matematycznej. Od początku swojej kariery naukowej prowadzi interdyscyplinarne badania łączące matematykę, fizykę, medycynę i biologię. W 1988 roku założył Centrum Dynamiki Nieliniowej w Fizjologii i Medycynie (CND) na Uniwersytecie McGilla i pełnił w nim funkcję dyrektora do 2009 roku, kiedy to przekształcił go w nowy ośrodek – Centrum Matematyki Stosowanej w Naukach o Życiu i Medycynie (CAMBAM). Piastował stanowisko prezesa Canadian Society of Theoretical Biology (1984–1988) i Society for Mathematical Biology (2009–2011).

Na przestrzeni lat otrzymał wiele wyróżnień: w 1999 roku został wybrany członkiem Royal Society of Canada, American Physical Society w 2006 roku, Society for Industrial and Applied Mathematics w 2009 roku oraz Society for Mathematical Biology w 2017 roku. Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Lionie, Francja (2010) oraz Diamentowy Medal Jubileuszowy Królowej Elżbiety II przyznany przez rząd Kanady (2012).

Profesor Michael C. Mackey opublikował w sumie ponad 200 prac badawczych i dziewięć książek (w tym dwa tomy pod redakcją). Współpracował z naukowcami z wielu krajów i był profesorem wizytującym na wielu uniwersytetach. W Europie są trzy uczelnie, do których często wraca: Uniwersytet w Oksfordzie, Uniwersytet w Bremie i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Współpraca naukowa między Michaelem C. Mackeyem a grupą biomatematyczną na Uniwersytecie Śląskim trwa od 45 lat. Rozpoczęła się w 1977 roku, kiedy to poznał Andrzeja Lasotę. Wyniki wspólnych badań zostały opublikowane w ponad 25 pracach badawczych i 4 książkach.

Publikacja okolicznościowa

Księga pamiątkowa pt. „Michael C. Mackey. Doctor honoris causa Universitatis Silesiensis” dostępna jest na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego: wydawnictwo.us.edu.pl.

plakat informacyjny

return to top