Na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego (ul. Będzińska 60, Sosnowiec) od godz. 10.00 do 19.00 odbędzie się wydarzenie popularnonaukowe pn. „GeoPiknik na Żylecie”.
W programie przewidziano:
- 7 wykładów popularnonaukowych, w tym wykłady realizowane w ramach projektu finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki „Akcja popularyzacja”,
- 13 warsztatów naukowych,
- 9 stoisk pokazowych,
- wystawę fotografii,
- zwiedzanie Muzeum Nauk o Ziemi oraz wydziału,
- gry i zabawy dla najmłodszych,
- quizy dla młodzieży i dorosłych,
- grę terenową „W Pogoni za Ziemią”.
W trakcie GeoPikniku na Żylecie będzie się można dowiedzieć m.in. czy zmiany klimatu mają tylko i wyłącznie negatywne skutki, w jakim tempie znikają lodowce oraz dlaczego superwulkany uważane są za jedno z największych zagrożeń dla ludzkości. Będzie też można zdobyć nowe umiejętności np. tworzenia map cyfrowych, analizy zdjęć satelitarnych i lotniczych, rozróżniania minerałów, syntezowania pigmentów, a także wykonywania pomiarów meteorologicznych, hydrogeologicznych i geofizycznych. Uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem badawczym wykorzystywanym w naukach o Ziemi jak mikroskop skaningowy czy dyfraktometr rentgenowski, a także zobaczyć balon ULKA oraz widok z dachu Żylety.