Wykład prof. Krzysztofa Ślosarka pt. „Rewolucyjny, technologiczny postęp w radioterapii”

04.01.2023 - 13:10, aktualizacja 04.01.2023 - 13:40
Redakcja: wcyg
Tagi: przyroda

9 stycznia 2023 roku o godz. 18.00 prof. dr hab. Krzysztof Ślosarek wygłosi wykład pt. „Rewolucyjny, technologiczny postęp w radioterapii”. Wydarzenie odbędzie się w budynku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przy ul. Bankowej 14 (aula im. W. Pańki).

Tematem spotkania będzie najnowsza i rewolucyjna technika w radioterapii, tzw. metoda FLASH-RT. Polega ona na podaniu w bardzo krótkim czasie dużej dawki promieniowania (powyżej 100 Gy/s), które niszczy komórki nowotworowe, a zdrowe komórki praktycznie pozostawia bez zmian. To obiecujące narzędzie wprowadzane do praktyki klinicznej wymagać będzie od fizyków medycznych opracowania nowych planów radioterapii i weryfikacji naświetlania z uwzględnieniem „efektów” radiobiologicznych.

Prof. dr hab. Krzysztof Ślosarek jest kierownikiem Zakładu Planowania Radioterapii w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, w gliwickim oddziale Państwowego Instytutu Badawczego.

Wykład odbywa się w ramach „Cyklu Międzywydziałowych Wykładów z zakresu Nauk Przyrodniczych”, gdzie zapraszani są najwybitniejsi naukowcy, których wyniki badań mają wpływ na inne dziedziny nauki.