Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Zatkaj nos przed wyborami i idź głosować! | Scena Premier Naukowych

15.09.2022 - 09:35, aktualizacja 22.09.2022 - 14:58
Redakcja: wc-a
Tagi: Scena Premier Naukowych

Transmisja online:

Plakat promujący wydarzenie. Wszystkie informacje zawarte w treści wpisu

Nadchodzi jesień, a wraz z nią nowy, trzeci już sezon Sceny Premier Naukowych! Na dobry początek dwóch naukowców z Uniwersytetu Śląskiego opowie nam o swojej nowej książce, w której ze swadą opisują ważne eksperymenty psychologii społecznej. Każdy z nich może nam pomóc zrozumieć mechanizmy rządzące polityką i społeczeństwem.

Uważaj, kogo uznajesz za autorytet – bo może skłonić Cię do czynów przerażających. 

Uważaj, w jakich okolicznościach podejmujesz ważną decyzję – bo wpływ na nią może mieć śmierdzące pomieszczenie, w którym akurat siedzisz.

Uważaj na to, co widzisz – bo widzisz to, co chcesz zobaczyć. 

To tylko kilka spośród licznych wniosków płynących z lektury książki „100 najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych świata i ich znaczenie dla rozumienia polityki”. Jej autorami są politolog dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ oraz psycholog i socjolog dr Maciej Bożek z Wydziału Nauk Społecznych UŚ. W każdym z kilkudziesięciu krótkich rozdziałów znajdziemy dokładny opis jednego z ważnych eksperymentów z dziedziny psychologii społecznej. To, co badaczom udało się na ich podstawie udowodnić, jest następnie przez autorów książki poddawane analizie. Interesuje ich uniwersalny wymiar wyników eksperymentów, dzięki któremu łatwiej jest nam pojąć mechanizmy oddziaływania polityków na społeczeństwo. 

Profesor Yoel Inbar sprawdził na przykład wpływ nieprzyjemnych bodźców zapachowych na stosunek grupy badanych osób do homoseksualistów. Okazało się, że ludzie udzielający odpowiedzi w pomieszczeniu, w którym znajdował się śmierdzący kosz na śmieci, wyrażali zdecydowanie bardziej negatywne opinie. W rozdziale pt. „Yoel Inbar, czyli jak śmierdzący kosz na śmieci czyni nas konserwatystami” prof. M. Migalski i dr M. Bożek przełożyli rezultat eksperymentu na sytuację z dziejów najnowszych: aby zwiększyć niechęć do imigrantów, wystarczy regularnie pokazywać ich w materiałach telewizyjnych na tle gór śmieci.

Lekki styl, prosty język, mnóstwo odniesień kulturowych oraz wszechobecny w publikacji humor sprawiają, że czyta się ją świetnie, choć konkluzje nie są specjalnie przyjemne. Z książki dowiadujemy się, jak łatwo można nas podzielić na lepszych i gorszych, omamić chwytliwymi sloganami i przekonać do oddania głosu w wyborach. W tym ostatnim przypadku zupełnie nieistotne są męczące i zawiłe programy partii politycznych: liczą się emocje, a te wywołuje raczej dobra prezencja kandydata niż to, co ma do powiedzenia. Machamy więc ręką i skreślamy krzyżyk pod wpływem chwili bądź pierwszego skojarzenia. Łatwiej przecież komuś zaufać niż przeprowadzić chłodną analizę. Kto zresztą miałby na nią czas? Najlepiej zatem uważać, nie patrzeć na billboardy i… zatykać nos przed wyborami.

Ciekawostką jest fakt, że idąc z duchem przedmiotu swoich badań i rozważań, autorzy przeprowadzili eksperyment na… czytelnikach. Jaki? Nie będziemy zdradzać – powiemy tylko, że dotyczy układu publikacji i stanowi jeszcze jeden powód, aby sięgnąć po tę niezwykle zajmującą pozycję. A także włączyć premierowy odcinek 3. sezonu Sceny Premier Naukowych w czwartek 22 września o godz. 18.00, w którym dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ oraz dr Maciej Bożek będą gośćmi Jarosława Juszkiewicza.

Rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.

Scena Premier Naukowych jest wydarzeniem współorganizowanym przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Przypominamy, że dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube UŚ.

return to top