Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Mikael Colville-Andersen gościem Uniwersytetu Śląskiego

28.06.2022 - 18:51 aktualizacja 18.04.2023 - 12:27
Redakcja: OO
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

Uczestniczący w Światowym Forum Miejskim ONZ w Katowicach duński urbanista Mikael Colville-Andersen był 28 czerwca 2022 roku gościem Uniwersytetu Śląskiego. Duńczyk jest ekspertem ds. mobilności w miastach, a od lat znany jest między innymi z promowania transportu rowerowego. Jego poglądy przedstawione w książce „Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe” są szeroko komentowane przez specjalistów od rozwoju miast, a sam autor stara się szukać rozwiązań, które przyczynią się do tego, aby miasta były przyjazne i bezpieczne.

– Działania Mikaela śledzimy już od wielu lat. Korzystając z jego obecności w Katowicach, postanowiliśmy skonfrontować go z naszymi dotychczasowymi pomysłami na strefę nauki. Spotkanie przyniosło nam kilka inspiracji. Rozmawialiśmy między innymi o tym, że dla projektów takich jak strefa nauki najważniejsze jest komunikowanie się z mieszkańcami oraz budowanie poczucia współodpowiedzialności. Wszyscy musimy czuć się właścicielami tego projektu! – mówi Aneta Moczkowska, pełnomocnik rektora UŚ ds. strefy nauki.

Podczas trwającej ponad godzinę rozmowy udało się poruszyć tematy związane z pracami koncepcyjnymi przyszłej strefy nauki, dyskutowano o projektowaniu uniwersalnym w kontekście przyszłego kampusu nad Rawą, a także o przekształcaniu przestrzeni miasta w sposób odpowiadający na potrzeby jego mieszkańców. Gość Uniwersytetu zaproponował także przygotowanie dla Europejskiego Miasta Nauki 2024 wykładu oraz seminarium dotyczącego rewitalizacji przestrzeni wokół Rawy, która ma się stać kręgosłupem strefy nauki.

Strefa nauki jest wspólnym działaniem realizowanym przez miasto Katowice oraz uczelnie wchodzące w skład konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Strefa ma stanowić uzupełnienie już funkcjonującej strefy kultury, a towarzyszyć ma jej tzw. sieciowe centrum nauki. W skład konsorcjum uczelni oprócz Uniwersytetu Śląskiego wchodzą: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Mikael Colville-Andersen i prof. dr hab. Ryszard Koziołek

mat. Uniwersytetu Śląskiego

wizyta Colville-Andersena

mat. Uniwersytetu Śląskiego

Mikael Colville-Andersen i prof. dr hab. Ryszard Koziołek

Mikael Colville-Andersen i rektor UŚ prof. dr hab. Ryszard Koziołek | mat. Uniwersytetu Śląskiego

return to top