Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Ponad 11,6 milionów zł dla projektu „ACTRIS – Infrastruktura do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych”

02.03.2021 - 06:31 aktualizacja 05.03.2021 - 10:52
Redakcja: MJ

Konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. Uniwersytet Śląski w Katowicach, otrzyma dofinansowanie na infrastrukturę badawczą. Projekt pt. „ACTRIS – Infrastruktura do badania aerozoli, chmur oraz gazów śladowych” otrzyma dotację w wysokości 11 616 598,24 zł w ramach działania 4.2. Rozwój nowoczesnej infrastruktury badawczej sektora nauki Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020. Przedsięwzięcie, w którego rozwój zaangażowana jest m.in. nasza uczelnia, zostało wpisane na Polską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej, prezentującą strategiczne inicjatywy. Ich potencjał naukowy może mieć kluczowe znaczenie dla gospodarki Polski i Europy. Ministerstwo Edukacji i Nauki wybrało te projekty, które mogą w przyszłości pomóc w rozwiązaniu globalnych problemów, takich jak: zrównoważony rozwój i ochrona środowiska naturalnego oraz środowiska człowieka, bezpieczeństwo energetyczne i dostęp do surowców, a także rozwój nowoczesnych technologii.

W skład konsorcjum wchodzą: Instytut Geofizyki PAN, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski (lider), Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Śląski w Katowicach. Koordynatorem ze strony UŚ jest dr hab. Mariola Jabłońska, prof. UŚ – dyrektor Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery (ULKA).

Integralne środowisko naukowo-badawcze

ACTRIS to ogólnoeuropejska infrastruktura służąca badaniom aerozoli, chmur i gazów śladowych. ACTRIS Polska skupia się na pomiarach aerozoli, które są słabo poznanym czynnikiem klimatotwórczym i jednym ze składników smogu, a także na badaniu chmur i interakcji aerozoli z chmurami.
Europejska infrastruktura badawcza (ACTRIS IB) powstała w celu dostarczania wysokiej jakości danych o tzw. krótkożyciowych składnikach atmosfery. ACTRIS IB to odpowiedź na realnie istniejące zapotrzebowanie rynku. Różnorodne procesy atmosferyczne są coraz częściej przedmiotem wyzwań społecznych i środowiskowych. Zaliczamy do nich: jakość powietrza, zdrowie społeczeństwa, zrównoważony rozwój, zmiany klimatu, czy produktywność ekosystemów. ACTRIS zapewnia dostęp do niezbędnych informacji służących zrozumieniu procesów atmosferycznych oraz interakcji bio-geo-chemicznych między samą atmosferą a ekosystemami różnego typu.

Jednym z celów IB ACTRIS-PL jest włączenie się w europejskie struktury ACTRIS, które jest integralnym środowiskiem naukowo-badawczym zapewniającym wsparcie techniczne oraz zintegrowaną bazę danych z serwisami i narzędziami wizualizacji opartymi o technologie internetowe.

Infrastruktura badawcza – IB ACTRIS-PL stanie się integralną częścią infrastruktury ACTRIS-EU. Działalność ACTRIS w Europie zrzesza obecnie ponad 100 europejskich partnerów z 22 krajów, współpracujących ze sobą w ramach konsorcjów międzynarodowych.

Realizacja projektu

W ramach projektu planowane jest doposażenie i rozbudowa centrów badawczych we Wrocławiu, Rzecinie, Raciborzu, Sosnowcu, Zabrzu i Strzyżowie. Realizacja zadań wymaga wzbogacenia centrów o planowaną infrastrukturę, m.in: stanowiska lidarowe (stacjonarne i mobilne), windprofiler, spektrometry cząstek, aparaturę do pomiarów współczynników rozpraszania i absorpcji światła na aerozolu (aethalometr oraz nephelometr polarny), fotometry słoneczne, pyłomierze, ceilometry.

Główne cele projektu to m.in.: dostarczenie wysokiej jakości danych i zwiększenie dostępności do nich w zakresie zmienności czasowej i przestrzennej aerozoli w atmosferze oraz poszerzenie wiedzy w kilku głównych obszarach:

  • zmiany klimatu,
  • ograniczenia widzialności,
  • problemów z jakością powietrza,
  • poprawy analiz meteorologicznych,
  • poprawy prognoz pogody,
  • zakwaszenia opadów i osadów,
  • biologii oceanów,
  • prawidłowej analiza i weryfikacji danych satelitarnych.

Działania te odpowiadają wprost na cele realizacji IV osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, w tym cele działania 4.2 POIR, tj.:

  • podniesienie jakości nauki oraz pełne wykorzystanie potencjału kadr naukowych,
  • zapewnienie spójności polskiego sektora nauki z Europejską Przestrzenią Badawczą oraz stałe podnoszenie jakości prac B+R,
  • stworzenie skutecznego dostępu do tej infrastruktury dla przedsiębiorstw i innych zainteresowanych podmiotów.

Poza aspektami naukowymi infrastruktura ACTRIS posłuży również do wzmocnienia potencjału B+R w obszarach:

  • zdrowie i dobrostan społeczeństwa oraz zagrożenia środowiskowe – przez dostarczenie danych o narażeniu na szkodliwe zanieczyszczenia atmosferyczne oraz dane do modelowania ich rozprzestrzeniania;
  • zmiany klimatu – przez lepsze poznanie klimatotwórczej roli aerozoli, chmur i krótkożyciowych gazów śladowych;
  • elektro-mobilność i transport – dostarczenie danych do modelowania w celu kształtowania polityki transportowej, w tym elektromobilności;
  • bezpieczna i czysta energia – dostarczenie danych o zanieczyszczeniach w celu kształtowania polityki energetycznej oraz dostarczenie danych do krótkoterminowych, wysoko sprawdzalnych prognoz (nowcast-ów) usłonecznienia i wiatru na potrzeby energetyki odnawialnej;
  • świadomość społeczna – podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wpływu aerozoli, chmur i gazów śladowych na kwestie dotyczące klimatu oraz zdrowia, w tym celu planowane są działania związane z upowszechnieniem dostępu do rozbudowanych serwisów udostępniana, analizy i prezentacji danych;
  • bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, badania mórz i wód śródlądowych oraz biogospodarka – pośrednio poprzez swój interdyscyplinarny charakter.

W ramach projektu Uniwersytet Śląski zakupi lidar (skaner laserowy wykorzystywany m.in. do pomiarów określających pionowe profile atmosfery). W aparaturę tę wyposażone zostanie laboratorium mobilne (samochód). Jest to kluczowe urządzenie z perspektywy dostosowania infrastruktury ABTRIS-PL do wymogów sieci europejskiej.

Łączna kwota rekomendowanego dofinansowania wszystkich projektów wybranych w konkursie wynosi 1 128 375 940,66 złotych. Pełna lista beneficjentów dostępna jest na stronie: www.poir.opi.org.pl/news/id/711.html.

Panorama Sosnowca. Na pierwszym planie domy, w tle znajdują się kominy oraz budynek Wydziału Nauk o Ziemi UŚLot balonem badawczym ULKA / fot. Monika Jodłowska/Centrum Komunikacji Medialnej

return to top