Powrót do mobilności | dr hab. Monika Jagielska, prof. UŚ

27.08.2021 - 09:48 aktualizacja 21.01.2022 - 15:13
Redakcja: OO
Tagi: badania, Inicjatywa Doskonałości Badawczej, mobilność, research, Research Excellence Initiative

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

Cykl „Powrót do mobilności”
to relacje z wypraw badawczych
laureatów konkursu „Mobilność kadry”

dr hab. Monika Jagielska, prof. UŚ

Relacja z pobytu na stażu naukowym w Niemczech

Na Uniwersytecie w Osnabrück w Niemczech znajduje się ośrodek badań nad prawem europejskim (European Legal Studies Instutute – ELSI), który jest ważnym centrum studiów prawniczych, dysponującym bogatą biblioteką, zawierającą bazy z europejską literaturą prawniczą, aktami prawnymi i orzecznictwem. Pracują w nim europejscy specjaliści z zakresu prawa europejskiego, prawa umów i prawa konsumenckiego – czyli bardzo mi bliskich obszarów badawczych. Jako że dla prawników jednym z ważniejszych elementów prowadzenia badań jest dyskusja naukowa, było dla mnie bardzo istotne, żeby spotkać naukowców, z którymi można skonfrontować opinie, wymienić poglądy i wspólnie wyciągać wnioski z analiz.

dr hab. Monika Jagielska, prof. UŚ
Dr hab. Monika Jagielska, prof. UŚ z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach | fot. archiwum prof. M. Jagielskiej

Co więcej, udział w życiu naukowym w zagranicznej jednostce pozwala na poznanie czegoś nowego, nawiązanie lub utrwalenie współpracy, realizację wspólnych przedsięwzięć badawczych. Dzięki pobytowi na stypendium nawiązałam na tyle daleko idącą współpracę z ELSI, że w ramach jej kontynuacji wystąpiłam (skutecznie) do Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej o stypendium im. Bekkera i mogłam dalej powadzić badania w bardzo przyjaznym środowisku naukowym.

Wielką wartością takiego wyjazdu jest to, że można w komfortowych warunkach, w otoczeniu wybitnych umysłów w stu procentach skoncentrować się na pracy naukowej, bez rozpraszania się ze względu na aktywności typowe dla codziennej pracy na macierzystej uczelni. Nic tylko siedzieć i pracować naukowo.