Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Szkoła Popularyzacji Nauki na Uniwersytecie Śląskim

11.06.2024 - 09:23 aktualizacja 12.06.2024 - 14:31
Redakcja: katarzynasuchanska

3 i 4 czerwca w Uniwersytecie Śląskim realizowana była pierwsza edycja Szkoły Popularyzacji Nauki. Cykl warsztatów w zakresie komunikacji naukowej był skierowany do nauczycieli, studentów i doktorantów oraz pracowników naukowych. W budynku spinPLACE (Centrum Kreatywności i Coworkingu) uczestnicy szkoły zgłębiali tajniki skuteczniejszej dydaktyki, popularyzacji i komunikacji naukowej. Pełni pasji prowadzący uczyli, jak mówić, aby treści, pomimo ich często wysokiego stopnia trudności, były zrozumiałe i interesujące dla każdego odbiorcy.

Kurs prowadzony przez dramaturga, aktora i badacza Andreę Brunello (Arditodesio Theatre Company, Uniwersytet w Trydencie, EUSEA) pozwalał uczestnikom zrozumieć, jak w atrakcyjny sposób opowiadać historie, budować napięcie, tworzyć narrację. Ćwiczenia ze story-tellingu pokazywały, jak dobrać temat i odnaleźć klucz do swoich opowieści.

Z kolei wykładowca z Uniwersytetu Maltańskiego — dr Edward Duca (Science in the City, EUSEA) w swoim naukowo-artystycznym programie dedykowanym nauczycielom pokazywał, jak tworzyć inspirujące programy nauczania dla szkół. Podpowiadał, jak motywować uczniów na zajęciach za pomocą technologii, z którą są dziś tak blisko. Jego ćwiczenia z improwizacji uaktywniły uczestników, a efekty przyniosły wiele pomysłów do wdrożenia w życie codzienne.

Trzecim trenerem był David Price (Science Made Simple, EUSEA), który przeprowadził zajęcia z science buskingu. Ta metoda wyjaśnia, jak mówić o nauce w intrygujący sposób, tak by nią zainteresować zwykłego przechodnia. Chodzi o to, by nauczyć się angażować odbiorcę i znaleźć do tego odpowiednie środki, które pobudzą jego wyobraźnię.

Warsztaty skupiające się na kreatywnych formach prezentowania nauki pojawiły się na Uniwersytecie Śląskim po raz pierwszy dzięki obchodom Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Profesjonalni trenerzy zaserwowali uczestnikom sporą dawkę wiedzy i praktyki, podaną w nieszablonowy sposób.

Podobne wydarzenia będą organizowane także w kolejnych miesiącach.

grupa ucestników stoi na środku pomieszczenia i rozmawia ze sobą

return to top