Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tydzień Architektury w Mieście Nauki: 29 kwietnia–5 maja 2024

22.03.2024 - 12:58 aktualizacja 24.05.2024 - 15:57
Redakcja: wc-a
Tagi: 50 tygodni w Mieście Nauki

Tydzień nr 17: Tydzień Architektury

Termin: 29 kwietnia–5 maja 2024

  • Kurator: dr Krzysztof Groń (Politechnika Śląska)
  • Producentka: Ewelina Budzińska-Góra (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Opis tygodnia

Siedemnastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Architektury. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.

Grafika Tygodnia Architektury

Badania naukowe

W artykule „Od gry w osiedle przez przebudowę centrum aglomeracji po habitat marsjański – czyli co w architekturze piszczy” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace prowadzone w Politechnice Śląskiej.

Sylwetki kuratorów tygodnia

dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, prof. PŚ – dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Kierownik Katedry Projektowania i Badań Jakościowych w Architekturze. Wiceprezydent Śląskiej Izby Budownictwa. Prezes PTE – Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego o/Śląski. Współtwórca Śląskiej Szkoły Badań Jakościowych i Śląskiej Szkoły Architektury Energooszczędnej. Współzałożyciel, wiceprezes oraz członek honorowy IFMA Polska. Pracownik naukowo-dydaktyczny oraz aktywny projektant od 30 lat. Propagator projektowania z wykorzystaniem badań jakościowych oraz modelu architekta-badacza. Projektował m.in. funkcje biurowe, rekreacyjne, mieszkaniowe, medyczne, handlowe, hotelowe, użyteczności publicznej, przestrzenie publiczne. Posiada uprawnienia budowlane oraz Certyfikat FM&QM Facility Management and Quality Assessment. Członek rad naukowych międzynarodowych i krajowych konferencji oraz czasopism. Kierownik multikonferencji DREAM Silesia. Twórca programów badawczych  „Sztuka i design w przestrzeni publicznej” i „Program badawczy architektury kosmicznej” oraz marki „BenchMan”.

dr Krzysztof Groń – doktor sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej architektura wnętrz. Prodziekan ds. współpracy i rozwoju Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Naukowiec, projektant, artysta, nauczyciel akademicki. Specjalista w zakresie grafiki komputerowej i nowoczesnych technik cyfrowych. Współautor publikacji naukowych z zakresu wykorzystania grafiki rastrowej i wektorowej w badaniach pisma i dokumentów. Autor kilkudziesięciu projektów zastrzeżonych w Urzędzie Patentowym RP. Nagradzany kilkukrotnie przez rektora Politechniki Śląskiej w Gliwicach za wysoką jakość kształcenia.

Funded by European Union

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

return to top