Tydzień nr 8: Tydzień Humoru
Termin: 19–25 lutego 2024
- Kurator: dr Łukasz Jach, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- Producentka: Małgorzata Balewska (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Ósmym tygodniem w ramach 50 Tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Humoru. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Umiejętność tworzenia i dostrzegania humoru bywa wskazywana jako jedna z właściwości odróżniających ludzi od pozostałych stworzeń zamieszkujących Ziemię, a wspólny śmiech stanowi jeden z najważniejszych mechanizmów budowania więzi społecznych. W trakcie Tygodnia Humoru postaraliśmy się pokazać, co nauka ma do powiedzenia na temat humoru, śmiechu i uśmiechu oraz że sam humor stanowi zarówno temat, jak i motor interesujących badań naukowych, prowadzonych w bardzo różnych perspektywach. Podczas Tygodnia humoru zajęliśmy się zarówno psychologią humoru, jak i jego różnymi, kulturowymi obliczami. Tydzień był pełen takich wydarzeń, jak wykłady na temat nauki o humorze i humoru w nauce, projekcje filmowe i spotkania z ludźmi pracującymi z humorem na co dzień. Pojawiła się również okazja do wejścia w rolę twórcy humoru i sprawdzenia się w rzemiośle rozśmieszania innych.
Przykładowe wydarzenia w ramach tygodnia
- Niepoważna nauka? Nagroda Ig Nobla i jej laureaci. Przedstawienie słynnej nagrody, rozmowa o jej laureatach oraz spotkanie z jednym z nich.
- Humor po polsku – klasyka polskiej komedii. Projekcja filmu należącego do klasyki polskiej komedii połączona z prelekcją na temat danego filmu, kontekstu jego powstawania oraz znaczenia dla polskiej kultury.
- Komizm na zawołanie – o kulisach humoru improwizowanego.
Podcast
Kurator Tygodnia Humoru dr Łukasz Jach, prof. UŚ z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przybliża w podcaście różnorodne aspekty humoru, udowadniając, że śmiech jest nie tylko źródłem radości, lecz także przedmiotem poważnych badań naukowych. Mówi również o tym, jakie mechanizmy kryją się za naszymi reakcjami na zabawne sytuacje. Rozmawiał z nim Radosław Aksamit.
Badania naukowe
W artykule „Śmiech elementem terapii i budowania długotrwałego związku” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace ekspertów z Instytutu Psychologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, Instytutu Językoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UŚ oraz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Harmonogram tygodnia
- 9.00–14.00 – Sesja naukowa O humorze i humorach (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA), Katowice ul. Bankowa 11a, sala konferencyjna)
Seria wykładów adresowana do uczniów szkół średnich, studentów i osób dorosłych.
-
- 9.00–10.00 – Wykład Śmiechoterapia – o humorze, który wspomaga proces zdrowienia
Wykład poprowadzi dr Marta Banout (SISU psychoterapia i szkolenia).
-
- 10.00–11.00 – Wykład O humorze lingwistycznym
Wykład poprowadzi dr hab. Agnieszka Solska, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
-
- 11.00–12.00 – Wykład online O roli ironii w komunikacji między dziećmi a rodzicami
Wykład poprowadzi dr Natalia Banasik-Jemielniak (Akademia Pedagogiki Specjalnej).
-
- 12.00–13.00 – Wykład O karierze, jaką w historii kultury zrobiła starożytna koncepcja humorów
Wykład poprowadzi mgr Franciszek Stefanek (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
-
- 13.00–14.00 – Wykład O dynamice humoru w zaburzeniach emocjonalnych i leczeniu psychiatrycznym
Wykład poprowadzą lek. Szymon Florek oraz lek. Joanna Smolarczyk (Śląski Uniwersytet Medyczny).
Na wszystkie powyższe zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.00–13.00 – Badania naukowe na wesoło. Spotkanie z Crazy Nauką i nagrodą IG Nobla (Pałac Młodzieży, Katowice ul. Mikołowska 26, sala audiowizualna)
Spotkanie z twórcami portalu Crazy Nauka: Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi. W wydarzeniu weźmie również udział prof. Peter K. Jonason (Uniwersytet w Padwie), który otrzymał Nagrodę Ig Nobla w 2014 roku za badania dotyczące związków pomiędzy preferowaną godziną wstawania z łóżka a cechami ciemnej triady osobowości.
Spotkanie dostępne dla uczniów VII i VIII klasy szkoły podstawowej, szkół średnich, studentów i osób dorosłych. Spotkanie prowadzone będzie w języku polskim; rozmowa z prof. Jonasonem odbędzie się w języku angielskim.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 8.30–12.00 – Warsztaty Self-reflection z humorem. Wizualizacja danych w codziennym życiu (Kato Science Corner, Katowice róg ulic Pocztowej i Młyńskiej)
Zajęcia poprowadzą Aleksandra Sacha, Kinga Klisz, Anna Karasińska oraz Anna Siewior (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach)
Warsztaty przeznaczone są dla uczniów szkół średnich, studentów i osób dorosłych.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 17.00–20.00 – Klasyka komedii polskiej w kinie Światowid. „Miś” Stanisława Barei (Kino Światowid, Katowice ul. 3 maja 7)
Projekcja filmu poprzedzona zostanie prelekcją gościni: prof. dr hab. Doroty Skotarczak (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) – badaczki historii kultury popularnej i życia codziennego w epoce PRL.
Spotkanie dostępne dla osób powyżej 12. roku życia.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 17.00–20.00 – Klasyka komedii światowej w kinie Światowid. „Pół żartem, pół serio” (Kino Światowid, Katowice ul. 3 maja 7)
Projekcja filmu poprzedzona zostanie prelekcją gościni dr Justyny Budzik (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – filmoznawczyni oraz badaczki zajmującej się m.in. teorią i historią kina oraz fotografii. Po filmie odbędzie się dyskusja z widzami.
Spotkanie dostępne dla osób powyżej 15. roku życia.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.00–13.00 oraz 14.00–17.00 – Warsztaty jogi śmiechu w Mieście Nauki (Centrum Integracji Międzypokoleniowej, Chorzów ul. Dąbrowskiego 7, sala widowiskowa)
Wydarzenie poprowadzą: Stefan Janicki (Endorfinacja – Klub Jogi Śmiechu), Natalia Dziura oraz Piotr Klimowicz (Uniwersytet Śląski w Katowicach).
Warsztaty dostępne dla uczniów szkół, studentów i osób dorosłych. Obowiązują zapisy.
Przeciwwskazaniem do uczestnictwa w zajęciach są: III trymestr ciąży, przebycie poważnej operacji do kilku miesięcy wcześniej, poważne problemy z kręgosłupem i poważne choroby serca. Dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach pod opieką osób dorosłych. Niewskazane jest uczestnictwo po obfitym posiłku. Do uczestnictwa w warsztacie nie jest wymagana kondycja i wysoka sprawność fizyczna, najważniejsze jest pozytywne nastawienie i otwarta głowa. Zajęcia nie przewidują skomplikowanych ćwiczeń fizycznych.
-
- Warsztaty jogi śmiechu grupa I (godz. 11.00–12.00) – wydarzenie dostępne dla osób powyżej 10. roku życia. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- Warsztaty jogi śmiechu grupa II (godz. 12.00–13.00) – wydarzenie dostępne dla osób powyżej 10. roku życia. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- Warsztaty jogi śmiechu grupa III (godz. 14.00–15.00) – wydarzenie dostępne dla osób dorosłych. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- Warsztaty jogi śmiechu grupa IV (godz. 15.00-16.00) – wydarzenie dostępne dla osób dorosłych. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- Warsztaty jogi śmiechu grupa V (godz. 16.00-17.00) – wydarzenie dostępne dla osób dorosłych. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.00–16.00 – Rysunki z humorem. Warsztaty rysunkowe (Kato Science Corner, Katowice róg ulic Pocztowej i Młyńskiej)
Zajęcia poprowadzi Bartosz Minkiewicz.
Wydarzenie dostępne dla osób powyżej 7. roku życia. Obowiązują zapisy.
-
- Warsztaty rysunkowe grupa I (godz. 11.00–12.00). Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- Warsztaty rysunkowe grupa II (godz. 12.00–13.00). Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- Warsztaty rysunkowe grupa III (godz. 13.00–14.00). Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- Warsztaty rysunkowe grupa IV (godz. 14.00–15.00). Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- Warsztaty rysunkowe grupa V (godz. 15.00–16.00). Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 17.00–19.00 – Teatr Improwizacji Impro Silesia w Mieście Nauki (Teatr Śląski, Katowice, ul. Warszawska 2, scena kameralna)
Spektakl i rozmowa z publicznością. Wydarzenie dla osób powyżej 15. roku życia.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
Film
Uczestnicy Tygodnia Humoru wzięli udział w licznych aktywnościach. Przez siedem dni odbywały się prelekcje, wykłady oraz spotkania poświęcone śmiechowi i poczuciu humoru. Zobaczcie filmowe podsumowanie.
Galeria
Zobacz fotorelację z Tygodnia Humoru. Pełną galerię wraz z podpisami do zdjęć i podsumowaniem wszystkich aktywności znajdziecie w osobnym wpisie.
Sylwetka kuratora
dr Łukasz Jach, prof. UŚ – psycholog i socjolog na co dzień związany z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się psychologią ewolucyjną, psychologią humoru i psychologią nauki. Autor licznych publikacji, w tym książek popularnonaukowych „Od ucha do ucha. Homo sapiens się śmieje” oraz „Wyobraź to sobie! Psychologiczna opowieść o bujaniu w obłokach”. Uwielbia słuchać dowcipów, a jeszcze bardziej lubi je opowiadać.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.