Tydzień nr 11: Tydzień Liczb
Termin: 11–17 marca 2024
- Kuratorka: dr Anna Glenszczyk (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
- Producentka: Paulina Świtała (Uniwersytet Śląski w Katowicach)
Opis tygodnia
Jedenastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Liczb. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Liczby towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat i nawet ci, którzy mieli największe problemy z matematyką w szkole, nie mogą uciec od nich w życiu codziennym. Celem tygodnia było pokazanie wszechobecności i użyteczności liczb, czyli popularyzacja nauk ścisłych poprzez wskazanie dziedzin życia codziennego, w których wykorzystywane są: matematyka, fizyka, chemia i informatyka. W trakcie wydarzeń tygodnia prezentowane były badania i zagadnienia, którymi obecnie zajmują się naukowcy ze śląskich uczelni.
Do młodszych uczestników skierowane zostały przede wszystkim aktywności pozwalające czerpać przyjemność z wykorzystania nauk ścisłych, czyli proste konkursy matematyczne, informatyczna mini-gra terenowa, budowanie robotów z klocków LEGO z elementami programowania i pokazy chemiczne.
Młodzież licealna mogła zapoznać się z bardziej zaawansowanymi zagadnieniami dotyczącymi eksploatacji baz danych czy wykorzystania druku 3D w lotnictwie i astronautyce.
Do dorosłych i osób starszych skierowano m.in. zajęcia z komputerowej obróbki obrazu i wykłady poświęcone zagadnieniom finansowym.
Podcast
W rozmowie z Radosławem Aksamitem kuratorka tygodnia dr Anna Glenszczyk z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach opisuje różnorodne aspekty roli liczb w naszym życiu. W trakcie Tygodnia Liczb analizowaliśmy zarówno matematyczne, jak i psychologiczne konteksty liczb, odkrywając, jak wpływają one na nasze codzienne decyzje i spojrzenie na świat.
Badania naukowe
W artykule „Zaawansowana matematyka na rzecz inżynierii materiałowej, sztuki i sportu” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace naukowców z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Harmonogram tygodnia
- 10.00–18.00 – Wystawa obrazów generowanych przez Sztuczną Inteligencję (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, Katowice, hol)
Metodom sztucznej inteligencji nie jest łatwo automatycznie generować dzieła sztuki ze znaczącym poczuciem estetycznym, ponieważ pojęcie estetyki jest subiektywne i trudne do zmierzenia. W tym przypadku ludzie zaproponowali pewne estetyczne metody pomiaru, aby kierować pracami takich algorytmów, które powinny osiągnąć określony cel, na przykład metody oparte na osobnikach/agentach i metody oparte na pikselach. Rezultat tych eksperymentów artystyczno-informatycznych można zobaczyć na wystawie.
Wydarzenie dostępne dla wszystkich grup wiekowych. Brak rejestracji.
- 16.30–18.30 – Warsztaty dla nauczycieli Liczymy (na) matematykę. Jak zostać aktywnym i kreatywnym nauczycielem (Kato Science Corner, ul. Młyńska 1, Katowice)
Czy uczenie matematyki i przedmiotów ścisłych jest łatwe? Podczas warsztatów dydaktycznych dla nauczycieli matematyki będziemy chcieli przedstawić kilka efektywnych metod pracy, dzięki którym każdy będzie mógł ulepszyć swój warsztat pracy.
Wydarzenie poprowadzą dr Łukasz Dawidowski, dr Joanna Samsel-Opalla, prof. UŚ, dr Natalia Cieślar, dr Sylwia Kania oraz dr Anna Szczerba-Zubek, prof UŚ. Gośćmi będą: mgr Sabina Celder-Dudek (Szkoła Podstawowa nr 10 w Katowicach), mgr Katarzyna Trajdos (IV LO w Katowicach), mgr Michał Rał (VIII LO w Katowicach), mgr Bożena Koprowska (ZSO nr 1 w Katowicach) i mgr Małgorzata Bochenek (ZSO nr 1 w Katowicach).
Limit uczestników wynosi 40 osób. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 17.00–18.30 – Dyskusja o kryptowalutach Od zera do miliona, czyli dlaczego „nic” ma wartość (Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink, ul. Teatralna 17A, Katowice)
Kryptowaluty rodzą co najmniej tyle samo zachwytu co wątpliwości. W niesamowity sposób wiążą metody matematyczne z ekonomią, tworząc bezpieczne rozwiązanie dla współczesnego, coraz bardziej cyfrowego świata. Niestety jak nie wszystko złoto co się świeci tak nie wszystkie technologie oferują takie same rozwiązania oraz możliwości. W ramach spotkania zderzymy dwa światy: cyfrowych technologii oraz ekonomii oraz zastanowimy się nad wartością.
Dyskusję poprowadzi dr inż. Przemysław Kudłacik (Uniwersytet Śląski, Instytut Informatyki). Jego gościem będzie dr Piotr Dąbrowski (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Katedra Bankowości i Rynków Finansowych).
Wydarzenie skierowane do przedsiębiorców oraz osób zainteresowanych otoczeniem społeczno-gospodarczym. Limit uczestników wynosi 35 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–12.30 – Warsztaty Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców (spinPLACE, ul. Bankowa 5, 40-007 Katowice, Sala konferencyjna na parterze budynku A.09)
Nie wyobrażamy sobie już życia bez dobrodziejstw korzystania z internetu i aplikacji mobilnych. Jednak aby nie paść ofiarą oszustów, hakerów, nie udostępnić nikomu własnych danych najważniejsza jest świadomość zagrożeń czyhających podczas surfowania po sieci. Chcielibyście wiedzieć m.in. co się stanie po otwarciu zainfekowanego załącznika i jak przejąć dostęp do skrzynki mailowej?
Zawsze warto polegać na wiedzy i doświadczeniu specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, dlatego zapraszamy serdecznie na warsztaty „Człowiek w centrum uwagi cyberprzestępców”
Poruszymy tematykę bezpieczeństwa w sieci oraz omówimy najpopularniejsze w chwili obecnej rodzaje oszustw. Zaprezentujemy wiele przykładów – zobaczycie zatem m.in. jak cyberprzestępca śledzi wszystko to, co wpisujecie na klawiaturze. Pokażemy jak łatwo oszuści są w stanie podszyć się pod kogoś oraz jak złośliwa aplikacja może przejąć nasz SMS. Postaramy się m.in. odpowiedzieć na pytania: Jak zidentyfikować swojego rozmówcę w sieci? Czy sztuczna inteligencja to przyjaciel, czy nowe zagrożenie w Internecie? Jak sprawdzić, czy ponaglenie do zapłaty pochodzi z wiarygodnego źródła?
Łukasz Rinkowski – Menedżer Zespołu w Biurze Antyfraudowym w PKO Banku Polskim. Od blisko 13 lat związany z tematyką przeciwdziałania nadużyciom wewnętrznym, przestępstwom gospodarczym, oszustwom transakcyjnym. Współtwórca rozwiązań ograniczających ryzyko występowania oszustw. Uczestnik licznych szkoleń i konferencji.
Paweł Olszar – Prelegent na różnych konferencjach i szkoleniach np. TAPT czy Secure. Przeszło 25 lat związany z szeroko rozumianą tematyką cyberbezpieczeństwa. Od 5 lat ekspert w Biurze Architektury i Usług Cyberbezpieczeństwa w PKO Banku Polskim.
Odbiorcami wydarzenia są uczniowie klas 7-8 szkoły średniej oraz studenci.
Na zajęcia obowiązują zapisy:
-
- formularz zgłoszeniowy na godz. 10.00–11.00,
- formularz zgłoszeniowy na godz. 11.30-12.30.
- 10.00–18.00 – Wystawa obrazów generowanych przez Sztuczną Inteligencję (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, Katowice, hol)
Metodom sztucznej inteligencji nie jest łatwo automatycznie generować dzieła sztuki ze znaczącym poczuciem estetycznym, ponieważ pojęcie estetyki jest subiektywne i trudne do zmierzenia. W tym przypadku ludzie zaproponowali pewne estetyczne metody pomiaru, aby kierować pracami takich algorytmów, które powinny osiągnąć określony cel, na przykład metody oparte na osobnikach/agentach i metody oparte na pikselach. Rezultat tych eksperymentów artystyczno-informatycznych można zobaczyć na wystawie.
Wydarzenie dostępne dla wszystkich grup wiekowych. Brak rejestracji.
- 11.00–12.30 – wykład na temat generowania obrazów przy pomocy narzędzi AI Sztuka ewolucyjna (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, Katowice, sala konferencyjna CINiBA)
Wykład towarzyszący wystawie obrazów generowanych przez Sztuczną Inteligencję, podczas którego uczestnicy zapoznają się z podstawami generatywnej sztuki i działaniem algorytmów ewolucyjnych i genetycznych.
Wykład poprowadzi prof. Urszula Boryczka (Uniwersytet Śląski).
Wydarzenie skierowane do uczniów szkoły średniej. Limit uczestników wynosi 100 osób. Link do rejestracji pojawi się wkrótce.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 14.00–15.30 – Seminarium online dla doktorantów i pracowników naukowych The Coq proof assistant in research and in teaching: a personal perspective (Wydarzenie online)
Seminarium naukowe poświęcone zastosowaniom logiki w systemach wspomagających dowodzenie twierdzeń i weryfikacji poprawności programów komputerowych.
Zajęcia poprowadzi dr hab. Tadeusz Litak (Uniwersytet Fryderyka Aleksandra w Erlangen i Norymberdze).
Wydarzenie skierowane do naukowców i doktorantów. Brak limitów i rejestracji.
Seminarium będzie dostępne na platformie YouTube.
- 17.00–18.30 – Warsztaty online o inwestowaniu w kryptowaluty Od kryptografii do kryptowalut, czyli jak zapis cyfrowy może mieć wartość
Od samego początku istnienia ludzkich społeczności informacja była bardzo cenna, jednak dopiero rozwinięte metody kryptograficzne pozwoliły na skuteczne jej zabezpieczenie. Kryptografia, oprócz zabezpieczania danych, pozwala również udowodnić prawo posiadania. Warsztaty odkryją, jak czysta informacja w połączeniu z bezpieczeństwem kryptografii tworzy narzędzie zarządzania wartością.
Zajęcia poprowadzi dr inż. Przemysław Kudłacik (Uniwersytet Śląski, Instytut Informatyki).
Wydarzenie skierowane do uczniów szkół, studentów oraz doktorantów. Brak limitów i rejestracji.
Seminarium będzie dostępne na platformie YouTube.
- 19.00–20.30 – Koncert Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Mikhaila Meringa (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice)
W programie koncertu:
-
- Andrzej Panufnik – Uwertura bohaterska
- Jacques Ibert – Koncert fletowy
- I Allegro
- II Andante
- III Allegro scherzando
- Edward Elgar – wariacje ,,Enigma” op. 36
- Andrzej Panufnik – Uwertura bohaterska
Prowadzenie: Mikhail Mering, solista: Jan Krzeszowiec.
Udział wymaga pobrania bezpłatnych wejściówek. Na występ obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 9.00–12.30, 9.45–13.15, 10.30–14.00, 11.15–14.45 – Gra miejska dla uczniów klas 6-8 SP Szlakiem liczb z PKO Bankiem Polskim (Oddział 1 PKO Banku Polskiego, ul. Damrota 23, Katowice)
PKO Bank Polski zaprasza uczniów klas 6, 7 i 8 szkół podstawowych do podróży po mieście Katowice, gdzie przewodnikiem będą liczby. Podczas podróży uczestnicy zmierzą się z łamigłówkami i rebusami – tylko ich rozwiązanie pozwoli na dotarcie do kolejnych punktów…a dla niezłomnych, którzy dotrą do końca czeka niespodzianka.
W trakcie podróży poznacie historię pieniądza, zapoznacie się z ciekawostkami architektury miasta Katowice, sprawdzimy Waszą wiedzę matematyczną, wystawimy na próbę Waszą współpracę – czy chcecie podjąć próbę?
Wydarzenie przeznaczone dla uczniów klas 6-8 szkół podstawowych. Limit uczestników wynosi 30 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy:
- formularz na godz. 9.00–12.30,
- formularz na godz. 9.45–13.15,
- formularz na godz. 10.30–14.00,
- formularz na godz. 11.15–14.45.
- 10.00–18.00 – Wystawa obrazów generowanych przez Sztuczną Inteligencję (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, ul. Bankowa 11a, Katowice, hol)
Metodom sztucznej inteligencji nie jest łatwo automatycznie generować dzieła sztuki ze znaczącym poczuciem estetycznym, ponieważ pojęcie estetyki jest subiektywne i trudne do zmierzenia. W tym przypadku ludzie zaproponowali pewne estetyczne metody pomiaru, aby kierować pracami takich algorytmów, które powinny osiągnąć określony cel, na przykład metody oparte na osobnikach/agentach i metody oparte na pikselach. Rezultat tych eksperymentów artystyczno-informatycznych można zobaczyć na wystawie.
Wydarzenie dostępne dla wszystkich grup wiekowych. Brak rejestracji.
- 10.00–11.30 – Liczbami po Świecie Biznesu: Wprowadzenie do Rachunkowości (Kato Science Corner, ul. Młyńska 1, Katowice)
Wykład połączony z warsztatami, który zaznajomi uczestników z interesującym światem danych finansowych. Podczas prezentacji uczestnicy dowiedzą się, czym jest rachunkowość i sprawozdania finansowe oraz jakich informacji dostarczają dla biznesu. Praktyczne ćwiczenia z klasyfikowania pozycji w bilansie i rachunku zysków i strat pozwolą słuchaczom na lepsze zrozumienie roli rachunkowości w biznesie.
Wydarzenie poprowadzi mgr Maciej Tuszkiewicz (Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach).
Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas średnich i wszystkich osób zainteresowanych tematem. Limit uczestników wynosi 40 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–13.00 – Ogólnopolskie warsztaty Oscylacje 2.0 (Aula im. Kazimierza Lepszego, Rektorat UŚ, ul. Bankowa 12, Katowice)
Zapraszamy młodzież licealną na hybrydowe warsztaty chemiczne poświęcone reakcjom oscylacyjnym. Warsztaty rozpocznie krótki wykład wyjaśniający reakcje oscylacyjne, a następnie odbędą się pokazy demonstrujące wybrane reakcje po czym przedstawiciele klas będą mieli okazję spróbować swoich sił w przeprowadzeniu reakcji oscylacyjnych. Połączymy się ze szkołami z Łodzi i Wrocławia, które zaprezentują swoje reakcje.
Wydarzenie poprowadzą dr hab. inż. Jacek Nycz, prof. UŚ i dr hab. Mieczysław Sajewicz, prof. UŚ.
Gośćmi będą: prof. dr hab. Marek Orlik (Uniwersytet Warszawski), dr Anna Wypych-Stasiewicz, prof. UŁ, dr Paweł Urbaniak, dr Ewa Stronka-Lewkowska (Uniwersytet Łódzki), dr hab. inż. Tomasz Olszewski, prof. PWr (Politechnika Wrocławska).
Zajęcia przeznaczone dla uczniów klas średnich i wszystkich osób zainteresowanych tematem. Limit uczestników wynosi 100 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy). Wydarzenie będzie można obejrzeć na platformie YouTube.
- 15.30–17.00 – Wykład z fizyki medycznej Organizm w liczbach (Aula im. W. Pańki 420, Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, ul. Bankowa 14)
Organizm w liczbach to opowieść o budowie naszego organizmu, w której skupiamy się nie na samej budowie czy też wzajemnych relacjach poszczególnych narządów ale nieprawdopodobnych ich „rozmiarach” jak w przypadku płuc, które stanowią tkankę o największej powierzchni mającą kontakt z otoczeniem zewnętrznym, oraz ilościach jak w przypadku ogromu komórek nerwowych w naszym mózgu.
Wydarzenie poprowadzi prof. dr hab. Armand Cholewka.
Zajęcia przeznaczone dla seniorów i wszystkich osób zainteresowanych tematem. Limit uczestników wynosi 70 osób.
- 19.00–20.30 – Koncert Akademickiej Orkiestry Symfonicznej im. Karola Szymanowskiego pod dyrekcją Mikhaila Meringa (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice)
W programie:
-
- Andrzej Panufnik – Uwertura bohaterska
- Jacques Ibert – Koncert fletowy
- I Allegro
- II Andante
- III Allegro scherzando
- Edward Elgar – Wariacje „Enigma” op. 36.
Prowadzenie: Mikhail Mering, solista: Jan Krzeszowiec.
Udział wymaga pobrania bezpłatnych wejściówek. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 9.15–10.45 – Wykład Nieskończoność a modelowanie wielowymiarowe w sporcie (Aula im. A. Pawlikowskiego, Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice)
Trzy, dwa, jeden iii… start! Humanizm sportu zapisany jest w liczbach. Dynamicznie i statycznie, ruch i bezruch w jednostkach czasu startu i zatrzymania.
Odliczanie oszołomionego uderzeniem pięściarza i nokaut. Prawo cyfr to zapis: BMI skoczka, masy zawodnika, wymiarów kajaku lub roweru. Walka o kolejną bramkę, jeszcze jeden metr, skuteczne trafienie stanowią o treści cyfrowej tablicy na stadionie. Sukces, porażka, remis, bądź walkower pretenduje do zmiany miejsca w tabeli.
Proces szkolenia sportowego to wielowymiarowy zbiór liczb. Jednostka treningowa, mikro i makrocykl, wraz z ich monitorowaniem oraz diagnostyką opisane są cyfrowo. Analizy sportowe liczbą stoją, względem wszelkich poddanych obróbce wartości i parametrów. Nawet ten co liczy na fart, zwany szczęściem, obstawiając zakład liczb się bać nie może. Ile zyskać i stracić można na cyfrowym zapisie wie każdy analityk, ten kto w sporcie działa i w sport inwestuje.
Szczególne miejsce ma liczba π stanowiąc jeden z filarów sportu. Bez niej nie ma większości gier zespołowych. Jak inaczej zdefiniować wzór na piłkę, kulę i krążek, czy też nakreślić koła na polu gry? Obręcze i zębatki, przekrój drążka, kierownicy lub kręgla też się poprzez π wylicza. Czy to przypadek, iż na wartości liczby π oparto najważniejszy symbol światowego sportu?
Olimpijskie Koła odzwierciedlając kontynenty Ziemi muszą być okrągłe ponieważ świat dzięki Kopernikowi jest zakręcony! O czym w kilku słowach opowiedzą wykładowcy AWF Katowice.
Wykład poprowadzi dr Grzegorz Mikrut oraz dr hab. inż. Robert Roczniok, prof. AWF.
Zajęcia przeznaczone dla uczniów. Limit uczestników wynosi 200 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 11.00–15.00 – Matematyczny konkurs drużynowy Mecz matematyczny (Aula im. A. Pawlikowskiego, Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice)
Zapraszamy do uczestnictwa w rywalizacji dwóch drużyn matematycznych w rozwiązywaniu zadań. W czasie meczu matematycznego drużyny rozwiązują taki sam zestaw zadań, po czym spotykają się w ramach bezpośredniej rywalizacji w obecności kibiców. Kolejno wyznaczani reprezentanci drużyn zadają sobie zadania z ustalonego wcześniej zestawu, a przedstawiane rozwiązania oceniane są przez jury. Przekonaj się, że matematyka nie musi być nudna, ale może pobudzać emocje jak najlepsza rywalizacja sportowa.
Wydarzenie poprowadzi dr Marcin Zygmunt.
Zajęcia przeznaczone dla uczniów. Limit uczestników wynosi 200 osób.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 9.00–13.30 – Warsztaty ciągłe z historii matematyki Kawiarnia szkocka (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala nr 208)
W oryginalnej Kawiarni Szkockiej w przedwojennym Lwowie spotykali się by rozmawiać o matematyce najwybitniejsi polscy matematycy. Studenci matematyki postarają się przywrócić klimat tamtego miejsca i ekscytacji matematyką opowiadając o niektórych problemach matematycznych i ich twórcach: Banachu, Steinhausie, Ulamie i wielu innych. W Kawiarni Szkockiej będzie można także pokrzepić się płacąc π-niędzmi.
Zajęcia zorganizowane przez Koło Naukowe Matematyków, przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Brak limitów zapisów. Link do rejestracji pojawi się wkrótce.
- 9.00–13.30 – Warsztaty ciągłe dla dzieci i młodzieży Zagadki logiczne (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala nr 209)
Zapraszamy wszystkich lubiących zagadki i łamigłówki. Studenci matematyki przygotowali pokój zagadek, w którym będzie trzeba się wykazać inteligencją, umiejętnością logicznego myślenia, a także sprawnością manualną.
Zajęcia zorganizowane przez Koło Naukowe Matematyków i Studenckie Koło Nauczyciele Matematyki i Informatyki przeznaczone dla dzieci oraz młodzieży. Brak limitów zapisów. Wstęp wolny.
- 9.00–13.30 – Turniej szachowy πonek (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala 553, 554)
Zapraszamy wszystkich uczniów szkół podstawowych i średnich na turniej szachowy πonek. Zaczniemy sprawdzeniem obecności uczestników, pierwszą rundę zaczniemy około godziny 9.00. Będziemy grali systemem szwajcarskim. Zostanie rozegranych 7 rund z czasem 10 minut na osobę. Dla najlepszych zawodników przewidziane są nagrody.
Zajęcia poprowadzi: Arkadiusz Gnus (Koło Naukowe Matematyków).
Limit uczestników wynosi 60 osób. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 9.30–13.00 – Pokazy chemiczne Chemiczne 2+2 (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala nr 120)
Zapraszamy na wyjątkowe pokazy chemiczne, na których uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć, jak nauka ożywa poprzez barwne reakcje, głośne wybuchy i zadziwiające przemiany. Nasze pokazy to nie tylko wyjątkowe doświadczenie edukacyjne, ale także mnóstwo zabawy i emocji. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, pasjonatem nauki, czy po prostu szukasz inspirującego sposobu na spędzenie czasu, nasze pokazy chemiczne na pewno Cię zachwycą.
Zajęcia poprowadzi dr Marzena Podgórna (Koło Naukowe Chemików).
Wydarzenie przeznaczone dla dzieci, młodzieży i nauczycieli. Wstęp wolny.
- 8.30–9.15, 9.30–10.15, 10.30–11.15, 11.30–12.15 – Warsztaty z budowy i programowania lego-robotów 3-2-1 shake-it micro:bit (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala nr 216)
Podaj numer dnia w roku – oblicz jaki to dzień tygodnia, wyznacz dokładną datę. Zaprogramuj swój kalendarz z własną grafiką, muzyką i sposobem wyświetlania informacji. Potrząśnij, przechyl w lewo, w prawo spróbuj zapalić wszystkie diody na płytce micro-bit. Czy to będzie takie proste?
Napisz program i baw się dobrze – shake it.
-
- Zajęcia dla uczniów klas VII-VIII SP i szkół średnich, godz. 8.30–9.15, 9.30–10.15,
- Zajęcia dla uczniów klas IV-VI SP, godz. 10.30–11.15, 11.30–12.15.
Wydarzenie poprowadzi dr Jolanta Sobera.
Limit uczestników wynosi 12 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy:
- 11.45–12.30 – Wykład Finanse? A skąd się to bierze? (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala nr 420)
Jeżeli jesteś zainteresowany zasadami pozyskiwania funduszy przez jednostki Samorządowe i nie tylko, jeżeli interesują Cię zasady ich wydatkowania oraz jak są prezentowane w poszczególnych opracowaniach statystycznych, to ten wykład jest skierowany do Ciebie. Chcesz wiedzieć co to jest PKB i jaki jest udział województw w jego tworzeniu – zapraszamy.
Zajęcia poprowadzi Katarzyna Kimel (Dział Udostępniania Informacji Urzędu Statystycznego w Katowicach) oraz Małgorzata Szczygieł (kierownik Ośrodka Rachunków Regionalnych).
Limit uczestników wynosi 200 osób. Limit uczestników wynosi 12 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 9.00–10.00, 10.00–11.00, 11.30–12.30, 12.30–13.30 – Warsztaty Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga dzięki skanerowi rentgenowskiemu (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, Chorzów, sala P8)
Na czym polegają badania rentgenowskie? W jaki sposób uzyskuje się dane? Jak je wykorzystać w nauce i w przemyśle? W ramach warsztatów zostanie zaprezentowany wysokorozdzielczy skaner rentgenowski GE Phoenix v|tome|x s. Dla zgromadzonych zostanie zeskanowana „jajko niespodzianka”, który po wysegmentowaniu zostanie wirtualnie złożona.
Zajęcia poprowadzą dr inż. Piotr Duda oraz mgr Sławomir Kaptacz.
Wydarzenie przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Limit uczestników wynosi 10 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy:
- 9.00–10.30, 11.30–13.00 – Warsztaty chemiczne Magiczna chemia (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, Chorzów, różne sale)
Odkryj z nami fascynujący świat chemii, gdzie doświadczenia stają się nieodłącznym elementem edukacyjnej przygody. Na warsztatach skupimy się na praktycznych aspektach nauki, umożliwiając uczniom samodzielne przeprowadzanie doświadczeń chemicznych w nowoczesnych laboratoriach. Poprzez nasze doświadczenia przekonacie się, że chemia towarzyszy nam w życiu codziennym i potrafi nas zadziwić.
Zajęcia poprowadzą dr Mariola Bartoszek, dr Barbara Szpikowska-Sroka, dr Justyna Polak, dr Ewa Pietrasik, dr Barbara Podeszwa, dr hab. Tomasz Siudyga, dr hab. Aneta Słodek, prof. UŚ, dr Marzena Podgórna, dr Sylwia Zimosz, dr Violetta Kozik oraz dr Katarzyna Kowalska-Szojda, prof. UŚ.
Limit uczestników wynosi 10 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy:
-
- formularz zgłoszeniowy godz. 9.00–10.30 (sala C/1/01 a),
- formularz zgłoszeniowy godz. 9.00–10.30 (sala C/1/01 b),
- formularz zgłoszeniowy godz. 9.00–10.30 (sala C/-1/03 a),
- formularz zgłoszeniowy godz. 9.00–10.30 (sala C/-1/03 b),
- formularz zgłoszeniowy godz. 11.30–13.00 (sala C/1/01 a),
- formularz zgłoszeniowy godz. 11.30–13.00 (sala C/1/01 b),
- formularz zgłoszeniowy godz. 11.30-13.00 (sala C/-1/03 a),
- formularz zgłoszeniowy godz. 11.30-13.00 (sala C/-1/03 b).
- 10.00–11.00, 11.30–12.30 – Łut szczęścia czyli ile? Miary staropolskie (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, Chorzów, sala P/0/01)
Nasza aktywność dotyczy zagadek logicznych oraz miar staropolskich. Warsztaty rozpoczną się miniwykładem z wiadomościami o miarach staropolskich. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, ile wynosi mendel, łokieć, czy stopa oraz gdzie dlaczego i gdzie wspomniane miary były wykorzystywane. Następnie zostanie przeprowadzony konkurs z nagrodami, w którym uczestnicy będą mogli wykazać się wiedzą oraz umiejętnością logicznego myślenia.
Wydarzenie przeznaczone dla uczniów powyżej IV klasy. Limit uczestników wynosi 20 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy:
- 10.00–10.45, 11.00–11.45 – Warsztaty Co światło powie nam o leku? (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. 75 Pułku Piechoty 1A, Chorzów, sala H/01/01)
Warsztaty dotyczyć będą wykorzystania spektroskopii uv-vis w badaniu leków. Uczestnicy dowiedzą się, że uzyskiwane w takich badaniach widmo zależy od struktury chemicznej danego leku. Na strukturę wpływ mają oczywiście czynniki fizyczne, takie jak temperatura czy oddziaływanie promieniowania uv. Po zbadaniu substancji przechowywanej w prawidłowych warunkach, uczestnicy wykonają także pomiary próbek poddanych działaniu temperatury oraz promieniowania uv i ocenią wpływ tych czynników na uzyskane widmo.
Zajęcia poprowadzą dr inż. Teresa Kasprzyk-Kucewicz, dr Anna Siemianowicz, inż. Aleksandra Mrowiec oraz inż. Agnieszka Kapłon.
Wydarzenie z inżynierii biomedycznej przeznaczone dla młodzieży licealnej. Limit uczestników wynosi 6 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy:
- 8.30–14.00 – Wykłady, warsztaty i pokazy Święto Liczby Pi (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice; ul. Będzińska 39, Sosnowiec)
Święto Liczby Pi to wydarzenie popularyzatorskie, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14…
Podczas Święta uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorą udział w wykładach, warsztatach, pokazach organizowanych przez pracowników i studentów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ w Katowicach.
Wydarzenie przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 9.00–13.30 – Warsztaty ciągłe z historii matematyki Kawiarnia szkocka (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala nr 208)
W oryginalnej Kawiarni Szkockiej w przedwojennym Lwowie spotykali się by rozmawiać o matematyce najwybitniejsi polscy matematycy. Studenci matematyki postarają się przywrócić klimat tamtego miejsca i ekscytacji matematyką opowiadając o niektórych problemach matematycznych i ich twórcach: Banachu, Steinhausie, Ulamie i wielu innych. W Kawiarni Szkockiej będzie można także pokrzepić się płacąc π-niędzmi.
Wydarzenie przeznaczone dla dzieci i młodzieży.
- 9.00–13.30 – Warsztaty ciągłe dla dzieci i młodzieży Zagadki logiczne (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala nr 209)
Zapraszamy wszystkich lubiących zagadki i łamigłówki. Studenci matematyki przygotowali pokój zagadek, w którym będzie trzeba się wykazać inteligencją, umiejętnością logicznego myślenia, a także sprawnością manualną.
Wydarzenie przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Wstęp wolny.
- 9.30–13.00 – Pokazy chemiczne Chemiczne 2+2 (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala 120)
Zapraszamy na wyjątkowe pokazy chemiczne, na których uczestnicy będą mieli szansę zobaczyć, jak nauka ożywa poprzez barwne reakcje, głośne wybuchy i zadziwiające przemiany. Nasze pokazy to nie tylko wyjątkowe doświadczenie edukacyjne, ale także mnóstwo zabawy i emocji. Niezależnie od tego, czy jesteś uczniem, pasjonatem nauki, czy po prostu szukasz inspirującego sposobu na spędzenie czasu, nasze pokazy chemiczne na pewno Cię zachwycą.
Zajęcia poprowadzi dr Marzena Podgórna (Koło Naukowe Chemików).
Wydarzenie przeznaczone dla dzieci, młodzieży i nauczycieli. Wstęp wolny.
- 10.30–11.00, 11.15–11.45 – Warsztaty z geometrii dla uczniów Matematyczne czary (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Bankowa 14, Katowice, sala 228)
Gdy rozcinasz papierową figurę, dostajesz dwie papierowe figury. Pewnie wiele razy miałeś okazję się o tym przekonać. Ale czy na pewno? Na warsztatach wyczarujemy z papieru figury, które zadziwią Was niejednym i pokażą, że w świecie figur nie można być pewnym niczego.
Zajęcia poprowadzi dr Natalia Cieślar.
Wydarzenie przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej. Limit uczestników wynosi 20 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy:
- 9.00–9.45, 10.00–10.45, 11.00–11.45 – Warsztaty z druku 3D Technologie druku 3D w lotnictwie (Wydział Nauk Ścisłych i Technicznych, ul. Będzińska 39, Sosnowiec, sala 401A)
W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane technologie druku 3D i ich zastosowanie w lotnictwie. Zaprezentowane zostaną gotowe wydruki (np. model silnika odrzutowego, ostrosłup Sierpińskiego) oraz zostaną wykonane przy współudziale uczestników nowe wydruki, które po zajęciach będzie można zabrać ze sobą na pamiątkę.
Zajęcia poprowadzą dr inż. Piotr Duda oraz mgr Sławomir Kaptacz.
Wydarzenie przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej. Limit uczestników wynosi 15 osób na grupę. Na zajęcia obowiązują zapisy:
- 9.00–13.30 – Wykłady, warsztaty i pokazy Święto Liczby Pi (Sosnowiec, Katowice, Chorzów)
Święto Liczby Pi to wydarzenie popularyzatorskie, którego data dyktowana jest przez 3 pierwsze cyfry liczby π: 3,14…
Podczas Święta uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorą udział w wykładach, warsztatach, pokazach organizowanych przez pracowników i studentów Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ w Katowicach.
Wydarzenie przeznaczone dla uczniów szkoły podstawowej. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–15.00 – Bieg Liczby Pi (Stadion AWF, ul. Kościuszki 84, Katowice)
Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w biegu na niecodziennym dystansie. Biegowi będą towarzyszyć warsztaty popularyzujące naukę. Bieg odbędzie się w kilku kategoriach wiekowych.
-
- Przedszkole: na dystansie 100 pi (314m) godz. 10.00,
- Podstawówka 1-4: na dystansie 200 pi (628m) godz. 10.30,
- Podstawówka 4-8: na dystansie 300 pi (942m) godz. 11.00,
- Szkoły średnie: na dystansie 500 pi (1570m) godz. 11.30,
- Dorośli: na dystansie 1000 pi (3140m) godz. 12.00.
Namioty Popularyzatorskie – Inżynieria Materiałowa
Na stanowisku Inżynierii Materiałowej! zapraszamy do odkrywania fascynującego świata materiałów – zarówno tych codziennych, jak i tych zupełnie niezwykłych. Na stanowisku będziecie mieli okazję osobiście doświadczyć różnorodności materiałów, a nasz zespół opowie o naukowych aspektach kryjących się za nimi oraz o możliwościach ich praktycznego wykorzystania. Przedstawimy zarówno niezwykłe, niecodzienne materiały, jak i te, które spotykamy na co dzień, dostarczając jednocześnie unikalne i inspirujące doświadczenia. Dołączcie do nas, aby wspólnie odkrywać, jak materiały wpływają na nasze życie i jakie niesamowite właściwości mogą posiadać. Czekamy na was, abyście mogli z nami dzielić się ciekawymi doświadczeniami i zgłębiać tajniki Inżynierii Materiałowej!
Wydarzenie poprowadzą dr inż. Izabela Matuła, dr Magdalena Szklarska oraz mgr inż. Karsten Glowka.
Limit uczestników wynosi 314 osób. Na bieg obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
Pobiegnij dla Wojtusia w Biegu Liczby Pi
Uczestnicy Biegu Liczby Pi mogą wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pomóc choremu chłopcu. Wystarczy, że do koszulki startowej przypną kartkę z napisem „biegnę dla Wojtusia” i dotrą z nią do mety. Organizatorem akcji jest Fundacja PKO Banku Polskiego.
Do akcji „biegnę dla Wojtusia” może dołączyć każdy uczestnik Biegu Liczby Pi odbywającego się w sobotę 16 marca 2024 r. w Katowicach. W zamian za zaangażowanie biegaczy Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę w kwocie 10 000 zł na leczenie chłopca. W zbieraniu pieniędzy na leczenie może zaangażować się każdy uczestnik biegu (na wszystkich dystansach).
Ponad 5-letni Wojtuś urodził się obciążony zespołem wad wrodzonych o podłożu genetycznym, co wiąże się z ciężkim uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Wojtuś wymaga wielopłaszczyznowej opieki medycznej i intensywnej rehabilitacji. Jest podopiecznym Fundacji Serca dla Maluszka.
Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Wojtusia” będzie można odbierać w biurze zawodów w czasie jego pracy u przedstawicieli PKO Banku Polskiego. W ramach prowadzonego przez PKO Bank Polski programu „PKO Biegajmy razem” sponsorowane są różne biegi na terenie całego kraju. Podczas nich Bank wraz Fundacją PKO Banku Polskiego organizuje charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia i procesie leczenia.
W 2023 r. odbyło się 35 charytatywnych akcji biegowej, w które włączyło się ponad 11,76 tys. biegaczy. Dzięki ich zaangażowaniu mogliśmy przekazać 370 tys. zł na leczenie 38 osób. Od początku istnienia programu zorganizowano ponad 540 akcji „biegnę dla..”, dzięki którym wsparto ponad 61o osób kwotą 7 mln zł. Do akcji włączyło się 234,3 tys. biegaczy.
Więcej o programie łączącym popularyzację zdrowego stylu życia z ideą dobroczynności można przeczytać na stronach:
- 17.00–20.00 – Debata i projekcja filmu „Dowód” Wizerunek kobiety–matematyka (Kinoteatr Rialto, ul. Świętego Jana 24, Katowice)
Podobno matematyka jest kobietą. A jak kobiety odnajdują się w matematyce i w innych naukach ścisłych? I jak postrzegane są matematyczki przez swoich kolegów, przez społeczeństwo i popkulturę? O tych i innych zagadnień związanych z rolą i wizerunkiem kobiety w naukach dyskutować będą profesorki i profesorowie Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych.
Limit uczestników wynosi 200 osób. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 18.00–19.00 – Miniwykład połączony z występem artystycznym Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” O liczbach w muzyce (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice, sala kameralna)
Wydarzenie muzyczno-taneczno-edukacyjne, w trakcie którego uczestnicy dowiedzą się, jaka była symbolika liczb w muzyce na przestrzeni wieków i jakie były poszukiwania XX-wiecznych kompozytorów, a także jak liczy się w muzyce w piosence i w tańcu.
Zajęcia poprowadzi Emilia Głombica. Udział wezmą Artyści Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” oraz absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Wydarzenie ogólnodostępne. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
Film
Uczestnicy Tygodnia Liczb mieli możliwość wziąć udział w licznych aktywnościach, w tym w Biegu Liczby Pi. W ramach tygodnia obchodzono też Święto Liczby Pi.
Galeria
Zobacz fotorelację z Tygodnia Liczb. Pełną galerię wraz z podpisami do zdjęć i podsumowaniem wszystkich aktywności znajdziecie w osobnym wpisie.
Sylwetka kuratorki
dr Anna Glenszczyk – absolwentka matematyki, adiunktkta na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, logiczka. Wykładowczyni akademicka z kilkunastoletnim stażem zajmująca się podstawami matematyki oraz logiką w matematyce, informatyce i filozofii. Współorganizatorka konferencji Zastosowania Logiki w Filozofii i Podstawach Matematyki. Współorganizatorka Święta Liczby Pi – imprezy popularyzującej nauki ścisłe odbywającej się corocznie od kilkunastu lat na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ. Prywatnie miłośniczka literatury angielskiej.
PKO Bank Polski jest sponsorem złotym Tygodnia Liczb.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.