Wykłady oraz seminarium dr. Alexa Clarke’a z Uniwersytetu Cambridge

04.10.2021 - 15:30 aktualizacja 06.10.2021 - 09:36
Redakcja: OO
Tagi: Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki

Uniwersytet Śląski w Katowicach będzie gościć dr. Alexa Clarke’a, neuronaukowca poznawczego i behawioralnego z Uniwersytetu Cambridge (Wielka Brytania), który wygłosi dwa wykłady i seminarium w formie zdalnej na temat reprezentacji neuronalnych w ludzkim mózgu. Neuronauka to fascynująca, interdyscyplinarna nauka, odsłaniająca tajemnice funkcjonowania układu nerwowego.

O wykładowcy

Dr A. Clarke jest światowej klasy naukowcem skupiającym się na dynamice neuronalnej i mechanizmach, dzięki którym widzenie aktywuje semantykę, oraz na tym, jak nasza wiedza o otaczającym nas świecie zmienia tę dynamikę. Łącząc magnetoencefalografię (MEG), elektroencefalografię (EEG), funkcjonalne obrazowanie rezonansem magnetycznym (fMRI), neuropsychologię i rozszerzoną rzeczywistość (AR), przyjmuje multimodalne podejście, aby lepiej zrozumieć naturę reprezentacji semantycznych w mózgu.

Dr A. Clarke uzyskał doktorat z psychologii eksperymentalnej w Clare College na Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii w 2011 roku pod kierunkiem prof. Lorraine K. Tyler. Obecnie jest stypendystą programu Sir Henry Dale, będącym współpracą między Towarzystwem Królewskim w Londynie a Fundacją Wellcome Trust. Program jest przeznaczony dla wybitnych naukowców z tytułem doktora, chcących zbudować własną, niezależną karierę badawczą w instytucji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zajmującą się ważną kwestią biomedyczną. Dr A. Clarke jest również wykładowcą w St. John’s College Cambridge i na Uniwersytecie Cambridge. Wcześniej był wykładowcą na Uniwersytecie Anglia Ruskin i badaczem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis (USA) i na Uniwersytecie Cambridge. Jest autorem ponad 30 prac naukowych w obszarze badań nad pamięcią, widzeniem, semantyką i neuroobrazowaniem.

Wykłady i seminarium

W ramach projektu pt. „Badanie aktywności mózgu człowieka w różnych stanach poznawczych” zaplanowano dwa wykłady oraz seminarium, które odbywać się będą online na platformie Zoom od 11 do 13 października 2021 roku:

1. wykład “Visual, semantic and contextual processing during object recognition” – 11 października 2021 roku, godz. 14.55–16.25 (w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE). Link do spotkania (Meeting ID: 973 1771 9847, Passcode: s1FGGM);
  2. wykład “Methods to study neural representations across multiple imaging modalities” – 12 października 2021 roku, godz. 15.25–16.55 (w ramach Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE). Link do spotkania (Meeting ID: 973 1771 9847, Passcode: s1FGGM);
  3. seminarium “Setting up and running a cognitive neuroscience lab” – 13 października 2021 roku, 9.00–14.00. Link do spotkania (Meeting ID: 989 4045 8227, Passcode: 584855).

Koordynatorem merytorycznym projektu jest dr Karina Maciejewska z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Projekt pt. „Badanie aktywności mózgu człowieka w różnych stanach poznawczych” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2019–2022. Kwota dotacji wyniosła 18 414,00 złotych.

dr Alex Clarke