Tydzień nr 14: Tydzień Wirusów
Termin: 8–14 kwietnia 2024
- Kuratorka: dr n. med. Karolina Lau (Śląski Uniwersytet Medyczny)
- Producentka: dr Ilona Hajok (Śląski Uniwersytet Medyczny)
Opis tygodnia
Czternastym spośród wszystkich 50 Tygodni w Mieście Nauki był Tydzień Wirusów. Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki, które potrwają przez cały 2024 rok.
Tydzień Wirusów to czas, w którym walczyliśmy z rażącym problemem dezinformacji na temat wirusów, znanej jako infodemia. W obliczu rozprzestrzeniających się fake newsów, które przemieszczają się niemalże z prędkością światła oraz narastającego wpływu ruchów antyszczepionkowych, coraz ważniejsze staje się podjęcie działań w zakresie edukacji zdrowotnej. Naszym celem było promowanie profilaktyki i uświadamianie społeczeństwa o znaczeniu zdrowego stylu życia. Począwszy od właściwego odżywiania, przez kontrolę stresu, aż po szczepienia – pokazaliśmy, jak istotne są te aspekty dla naszego zdrowia.
W trakcie Tygodnia Wirusów odbyły się fascynujące wykłady, a uczestnicy mieli możliwość zgłębienia tajemnic mikrobiologii oraz wzięli udział w akcjach promujących szczepienia. Nie zapomnieliśmy jednak o zabawie! Naszym celem było dotarcie do jak największej liczby osób i przekazanie ważnych informacji w atrakcyjny sposób.
W trakcie różnych działań oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych promowaliśmy hasło „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM?”.
- ZASADA #1: SZCZEP SIĘ!
- ZASADA #2: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ!
- ZASADA #3: DBAJ O HIGIENĘ!
- ZASADA #4: NIE PAL!
- ZASADA #5: OGRANICZ STRES!
- ZASADA #6: BĄDŹ AKTYWNY!
- ZASADA #7: REGULARNIE SIĘ BADAJ!
Tydzień Wirusów był okazją do zrozumienia, jak możemy chronić siebie i innych przed wpływem wirusów oraz jak podejść do tematu zdrowia w sposób odpowiedzialny i świadomy.
Badania naukowe
W artykule „Profilaktyka i radzenie sobie ze stresem – kluczową ochroną przed wirusami” Agnieszka Kliks-Pudlik opisuje badania prowadzone przez naukowców ze wszystkich uczelni wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. W tekście przybliżone są prace prowadzone w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Harmonogram tygodnia
- 8–14 kwietnia, 10.30–16.00 – Bieg Wirtualny w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 „Biegnę po zdrowie”, w myśl 7 zasad, jak żyć aby nie dać się wirusom! (Miejsce: wszędzie gdzie się da. 😉)
Drodzy biegacze i amatorzy akcji związanych ze zdrowiem z wielką przyjemnością zapraszamy Was na jedyną i niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w biegu organizowanym w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Hasło przewodnie to Biegnę po zdrowie, w myśl 7 zasad, jak żyć aby nie dać się wirusom!
Bieg odbędzie się wirtualnie: „każdy biegnie, spaceruje lub idzie z kijkami tam gdzie może” na wybranym przez siebie dystansie 3, 7 lub 10 km. Naszym celem jest między innymi promowanie aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania oraz szeroko rozumianej profilaktyki.
Celem akcji jest promocja 7 zasad, jak żyć aby nie dać się wirusom, w tym promocja zdrowego stylu życia, zachęcenie do aktywności fizycznej oraz profilaktyka nowotworowa. Część zebranych środków z opłat za wpisowe zostanie przeznaczona na działalność profilaktyczną Fundacji Oko w Oko z Rakiem!
NAGRODA
Każdy uczestnik, który poda swoje dane adresowe otrzyma unikalny pamiątkowy medal! (Wysyłkę medali rozpoczniemy 22 kwietnia)
Aby otrzymać medal należy wpłacić wpisowe w wysokości 55 PLN na konto Fundacji. Nie wymagamy potwierdzenia pokonania zadeklarowanego dystansu.
Aby otrzymać medal należy przesłać swoje dane do wysyłki na adres mailowy Fundacji Oko w Oko z Rakiem: fundacja@okowokozrakiem.
Organizatorami wydarzenia są: Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu Śląski, Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz Fundacja „Oko w Oko z Rakiem”.
Na bieg obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
- 10.00–14.10 – Konferencja Naukowa Wirusy w Naszym Życiu (Katowice-Ligota, ul. Medyków 18. Aula im. prof. Witolda Zahorskiego)
Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Wydział Nauk o Zdrowiu w Zabrzu zapraszają na konferencję poświęconą wirusom i ich wpływowi na nasze życie.
Adresatem Konferencji jest populacja ogólna. Celem Konferencji „Wirusy w Naszym Życiu” jest przybliżenie ludziom tematyki związanej z wirusami, uznani profesorowie; epidemiolodzy i specjaliści od chorób zakaźnych odpowiedzą na ważne pytania dotyczące ryzyka wystąpienia kolejnej pandemii, praw jakimi rządzą się wirusy, wpływu stresu na podatność na infekcje oraz związane z praktycznymi kwestiami dotyczącymi grypy i szczepień u dzieci. Prawdę i mity na temat szczepień ochronnych pomoże nam rozwikłać nasz zagraniczny gość profesor Didier Raoult, uznany przez czasopismo Nature za jednego z 10 najbardziej wpływowych naukowców w dziedzinie chorób zakaźnych. Dzięki szerzeniu wiedzy naukowej chcemy walczyć z powszechną infodemią, czyli natłokiem nieprawdziwych informacji dotyczących chorób wirusowych a tym samym obniżyć poziom lęku społecznego związanego z wirusami dzięki promowaniu skutecznych metod profilaktyki.
Prowadzenie: dr hab. n. med. Janusz Kasperczyk, dr n. o zdr. Joanna Zembala-John.
Na konferencję obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
-
- 10.00–10.15 – Uroczyste Otwarcie Tygodnia Wirusów i Konferencji Naukowej
-
- 10.15–10.45 – Wykład Inauguracyjny Wirus X. Czy możemy zapobiec kolejnej pandemii?
Wykład poprowadzi prof. SUM. dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii WNMZ, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
-
- 10.45–11.15 – Wykład Wirusy od podszewki – wstęp do wirusologii
Wykład poprowadzi prof. dr hab. n. med. Zenon Czuba z Katedry i Zakładu Mikrobiologii WNMZ, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
-
- 11.15–11.45 – Wykład Przewlekły stres a choroby wirusowe
Wykład poprowadzi prof. zw. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska z Katedry i Zakładu Medycyny Środowiskowej i Epidemiologii WNMZ, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
-
- 11.45–12.05 – Przerwa kawowa
-
- 12.05–12.35 – Prelekcja Vaccination against viruses, does it make sense? Truth and myths about vaccinations (online, Francja)
Wykład online poprowadzi prof. Dider Raoult, Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego oraz Centrum Badań nad Nowymi Chorobami Zakaźnymi i Tropikalnymi (URMITE), Marsylia, Francja.
-
- 12.35–13.05 – Wykład Wirus(y) grypy- stary(?) dobry(?) znajomy(?)…
Wykład poprowadzi dr hab. n. med. Brygida Adamek, Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Medycznych, Wydział Zdrowia Publicznego w Bytomiu.
-
- 13.05–13.35 – Dyskusja O praktycznych kwestiach szczepień u dzieci
Dyskusję poprowadzi prof. dr hab. n. med. Maria Szczepańska, Katedra i Klinika Pediatrii WNMZ, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
-
- 13.35–13.55 – Prezentacja Europejski Plan Pandemiczny
Prezentację poprowadzi dr hab. n. med. Janusz Kasperczyk, Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej WNMZ, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
-
- 13.55–14.10 – Podsumowanie Konferencji
Kampania edukacyjna ON-LINE:
- CHOROBY WIEKU DZIECIĘCEGO – Cykl postów na FB skierowany do populacji ogólnej, mający na celu edukację na temat chorób wieku dziecięcego.
- KAMPANIA WIRALOWA PROMUJĄCA ZDROWIE: „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM? ZASADA #1: SZCZEP SIĘ!” – Kampania skierowana do populacji ogólnej, promująca zdrowy styl życia i profilaktykę wirusową, realizowana za pośrednictwem postów na FB i eventów online.
- 10.00–14.00 – Gra o tematyce zdrowotnej i związanej z wirusami dla uczniów wyłącznie szkół licealnych (Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, Kampus w Zabrzu Rokitnicy, ul. Jordana 19)
Gra terenowa, która odbędzie się na terenie kampusu Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu ma na celu przećwiczenie umiejętności z zakresu przede wszystkim profilaktyki przeciwwirusowej (zgodnie z 7 zasadami walki z wirusami), pierwszej pomocy przedlekarskiej, zapoznania się w praktyce z metodami działań podczas wypadków. Do biegu zapraszamy młodzież licealną (szczególnie o profilu biologiczno- chemicznym). Uczestnicy zostaną podzieleni na drużyny 4-5 osobowe. Gra terenowa będzie obejmowała m.in.: bieg w kombinezonach covidowych, ćwiczenia z resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), wyciąganie ofiary uwięzionej w pojeździe oraz bieg z przystankami – „7 przystanków – 7 zasad walki z wirusami”. Podczas biegu drużyny będą „zabijać wirusy” strzelając rzutkami do tarcz, układać talerz zdrowego żywienia, odpowiadać na pytania, wykonywać ćwiczenia oraz pokonywać przeszkody jednocześnie poznając zasady walki z wirusami.
Prowadzące: dr n. med. Alina Mroczek, mgr Ewa Nowak, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Czas trwania zabawy, to około 30 minut na drużynę. Wydarzenie przeznaczone dla młodzieży licealnej, zwłaszcza dla uczniów klas o profilu biologiczno-chemicznym.
Opis gry:
-
- Stanowisko COVID-19 – Ubieranie w kombinezony Covidowe (punkty za czas). Drużyna zostaje podzielona na dwie części – część uczestników ubiera strój ochronny – kombinezony Covidowe na czas, podczas gdy pozostali z grupy ubierają maseczki i rękawiczki i pomagają przy ubiorze pozostałym. Następnie cała drużyna biegnie do kolejnego stanowiska.
- Stanowisko – Resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) (punkty za jakość). Drużyna przystępuje do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, podczas której nadzorujący ratownik medyczny będzie oceniał skuteczność jej wykonania.
- Stanowisko – wyciąganie ofiary uwięzionej w pojeździe (punkty za czas). Następnie drużyny zostają przydzielone do zadań ratowniczych ofiary uwięzionej w pojeździe zgodnie z wytycznymi prowadzącego.
- Bieg z przystankami – 7 przystanków – 7 zasad ochrony walki z wirusami:
- #1.SZCZEP SIĘ!– „Zabijanie wirusów” – uczestnicy “zabiją wirusy” umieszczone na tarczy za pomocą rzutek z nazwami środków zapobiegawczych (punkty za celność i dobór odpowiedniej profilaktyki)
- #2.ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ!– dopasowanie zdrowego talerza w celu ochrony przed wirusami (punkty za dokładność)
- #3.DBAJ O HIGIENĘ!- tor przeszkód
- Drużyny biorą udział w biegu między pachołkami, pod którymi ukryte są pytania o wirusy i bakterie oraz szczepienia ochronne (punkty za poprawne odpowiedzi – za błędną odpowiedź zadanie sprawnościowe, np. przysiady)
- Podczas biegu zbierają „tarcze ochronne” przeciw wirusom (punkty za ilość).
Zapisy zakończone – brak miejsc!
- „Planszówkomania” – Zapraszamy do biblioteki do rozgrywek o tematyce zdrowotnej!
Po ostygnięciu emocji związanych z grą terenową zapraszamy uczestników do biblioteki na terenie kampusu, w której odbędą się rozgrywki w gry planszowe związane z tematyką zdrowotną.
Oto kilka przykładowych tytułów: Było sobie życie z dodatkami: Atak wirusów, Łowcy bakterii, Pogromcy wirusów. Dr Mikrob., Pandemic: czy potraficie ocalić ludzkość? (różne części), Wirus! z dodatkami: Wirus!, Ewolucja i Wirus!: Halloween.
Kampania edukacyjna ON-LINE:
- WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY (WZW) – Edukacja na temat zapobiegania i leczenia wirusowego zapalenia wątroby.
- KAMPANIA PROMUJĄCA ZDROWIE: „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM? ZASADA #2: ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ!” – Promocja zdrowego odżywiania jako jednej z kluczowych zasad ochrony przed wirusami.
- 10.00–14.00 – Dzień Otwarty Katedry Mikrobiologii i Immunologii (Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, Katedra i Zakład Mikrobiologii i Immunologii w Zabrzu Rokitnicy, ul. Jordana 19)
Dzień Otwarty Katedry Mikrobiologii i Immunologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu to wyjątkowa okazja dla uczniów 7 i 8 klas szkół podstawowych do zapoznania się z fascynującym światem mikrobiologii i immunologii.
Czy chcielibyście się dowiedzieć, jak w dzisiejszych czasach skutecznie walczyć z wirusami? Ciekawi Was, jak wygląda praca w laboratorium? A może zastanawiacie się, czy warto kontynuować swój rozwój w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych?
Jeśli tak – ten dzień otwarty jest właśnie dla Was!
Nasze spotkanie rozpoczniemy od prelekcji pt. “Zmierzmy się z godnymi przeciwnikami – co powinniśmy wiedzieć o wirusach”. Młodzież przekona się, z czego składa się cząsteczka wirusa, jak wyglądały początki badań naukowych nad strukturą patogenów, kto przysłużył się najbardziej do rozwoju wirusologii, a także kiedy ludzkość po raz pierwszy zobaczyła wirusa. Słuchaczom nie będzie już obce pojęcie „contagium vivum fluidum”. Następnie wspólnie zastanowimy się, w jakich dziedzinach wirusy potrafią z człowiekiem współpracować i stanowią wręcz niezbędne ogniwo (m.in. terapie genowe, nanogenealogia). Prelekcja zakończy się omówieniem najważniejszych, najczęstszych chorób wirusowych występujących w Polsce. Młodzież utrwali sobie cechy charakterystyczne ułatwiające szybkie rozpoznanie potencjalnego zakażenia wirusowego oraz adekwatne postępowanie.
Po wysłuchaniu prezentacji, uczestnicy będą mogli wziąć udział w quizie z nagrodami. Do wygrania m.in. gadżety z logo SUM! Następnie zaprosimy wszystkich na wycieczkę po laboratorium immunologicznym Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Immunologii. W trakcie spaceru w mniejszych grupach po laboratorium młodzież przekona się, jak pracują naukowcy i studenci z koła naukowego, do czego wykorzystywane są różne urządzenia i jakich zasad należy przestrzegać, żeby eksperymenty się powiodły. Podział na grupy umożliwi młodzieży więcej interakcji ze studentami oraz pracownikami Katedry, a także da szansę na bardziej indywidualne podejście do każdego uczestnika.
Dla uczestników zaplanowano pokazy przygotowane tematyczne przez studentów: “Co kryje w sobie kropla krwi?”, “Med-tech – technologia w służbie nauce”, “Świat bakterii”. W trakcie pokazów będzie można poćwiczyć m.in. sprawne posługiwanie się mikroskopami, a także zobaczyć preparaty, z którymi codziennie pracują studenci. Młodzież przekona się, dlaczego trzeba być precyzyjnym przy odmierzaniu bardzo małych objętości płynu i w jaki sposób odstępstwa od instrukcji mogą wpłynąć na wyniki badań. Zaineresowanym uczniom studenci opowiedzą dodatkowo o tym aspekcie pracy młodych naukowców, jakim jest przygotowanie wystąpienia konferencyjnego na podstawie swoich badań i zaprezentowanie się przed szerszą publicznością.
Na sam koniec wizyty studenci opowiedzą o możliwościach, jakie dają studia medyczne i Śląski Uniwersytet Medyczny w ramach dyskusji “Nasze Q&A, czyli jak (ciekawie) żyć studiując kierunki lekarskie (medyczne) i dlaczego warto wybrać SUM?”. Liczymy, że już za kilka lat uczestnicy dnia otwartego Katedry zostaną studentami SUM i zechcą także wstąpić do kół naukowych działających w obrębie naszej uczelni.
-
- Prelekcja: “Zmierzmy się z godnymi przeciwnikami – co powinniśmy wiedzieć o wirusach” + QUIZ oraz “Nasze Q&A, czyli jak (ciekawie) żyć studiując kierunek lekarski (medyczny) i dlaczego warto wybrać SUM?”
- Pokazy w laboratorium, gdzie w grupach 7-8 osób uczniowie wezmą udział w 3 przygotowanych dla nich stanowiskach w różnych salach laboratorium, w pracowni immunologicznej i sali ćwiczeniowej z preparatami: pokaz studentów “Co kryje kropla krwi?” (studenci pokażą jak zrobić rozmaz, co jest ważne przy badaniu, jakie elementy składają się na krew); pokaz ‘med-tech’ – technologia w służbie laboratorium; pokaz “Świat bakterii” (z wykorzystaniem kamery i mikroskopów).
Organizator: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Prowadzący: prof. Zenon Czuba, Anna Kozub.
Zapisy zakończone – brak miejsc!
Kampania edukacyjna ON-LINE:
- MONONUKLEOZA ZAKAŹNA – Seria materiałów edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości na temat mononukleozy zakaźnej i sposobów jej zapobiegania.
- KAMPANIA PROMUJĄCA ZDROWIE: „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM? ZASADA #3: DBAJ O HIGIENĘ!” – Kampania skupiona na promowaniu dobrych praktyk higienicznych jako kluczowego elementu ochrony przed wirusami i innymi patogenami.
- 10.00–14.00 – Międzyuczelniane Forum Młodych Naukowców Wirusy w Naszym Życiu II (Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, ul. Jordana 19. Aula, żółty budynek)
Interdyscyplinarna konferencja skupiająca się na wymianie poglądów naukowych i prac w obszarze medycznych i niemedycznych aspektów chorób wirusowych. Wydarzenie kierowane jest do studentów, doktorantów i stażystów z uczelnianych kołów naukowych, zainteresowanych rozwojem w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych.
Prowadzący: Michał Krawiec, Monika Prokurat (Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach).
Drodzy siódmo- i ósmoklasiści!
Czy chcielibyście się dowiedzieć, jak w dzisiejszych czasach skutecznie walczyć z wirusami? Ciekawi Was, jak wygląda praca w laboratorium? A może zastanawiacie się, czy warto kontynuować swój rozwój w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych? Jeśli tak – ten dzień otwarty jest właśnie dla Was!
Nasze spotkanie rozpoczniemy od prelekcji pt. “Zmierzmy się z godnymi przeciwnikami – co powinniśmy wiedzieć o wirusach”. Po jej wysłuchaniu, będziecie mogli wziąć udział w naszym quizie! Następnie zaprosimy Was na wycieczkę po laboratorium immunologicznym. Zobaczycie, jak pracują naukowcy i studenci z koła naukowego, dowiecie się, do czego wykorzystywane są tam różne urządzenia i jakich zasad należy przestrzegać, żeby eksperymenty się powiodły.
Weźmiecie udział w pokazach przygotowanych przez studentów: “Co kryje w sobie kropla krwi?”, “Med-tech – technologia w służbie nauce”, “Świat bakterii”. W trakcie pokazów będziecie mogli poćwiczyć m.in. sprawne posługiwanie się mikroskopami oraz zobaczycie preparaty, z którymi codziennie pracują studenci. Na sam koniec wizyty porozmawiamy z Wami o możliwościach, jakie dają studia medyczne i Śląski Uniwersytet Medyczny w ramach “Nasze Q&A, czyli jak (ciekawie) żyć studiując kierunki lekarskie (medyczne)i dlaczego warto wybrać SUM?”
Czekamy na Was!
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
Kampania edukacyjna ON-LINE:
- LUDZKI WIRUS NIEDOBORU ODPORNOŚCI (HIV) – Edukacyjna seria materiałów na temat HIV, jego wpływu na organizm ludzki i sposobów zapobiegania zakażeniu.
- KAMPANIA PROMUJĄCA ZDROWIE: „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM? ZASADA #4: NIE PAL I OGRANICZ ALKOHOL!” – Kampania skoncentrowana na promowaniu zdrowego stylu życia, z naciskiem na unikanie palenia tytoniu i ograniczanie spożycia alkoholu jako kluczowych elementów ochrony przed wirusami i innymi zagrożeniami zdrowotnymi.
- 17.30–19.00 – Oficjalna projekcja filmu Kampania STOP HPV (Kato Science Corner, Katowice, ul. Młyńska 2)
Film z udziałem prof. Zenona Czuby, onkolog dr Katarzyny Kryszczyszyn–Musialik oraz ginekolog dr Kariny Barszczewskiej (Medycyna na obcasach), a także z udziałem studentów medycyny Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Po 10 latach programów szczepień przeciwko wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego) kraje, które je prowadziły odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem typu 6, 11, 16 i 18, 85 % redukcję patologii wysokiego stopnia szyjki macicy i 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Dziś również w Polsce można bezpłatnie zaszczepić 12 i 13 latków przeciwko wirusowi HPV, jednak wciąż zbyt mało rodziców decyduje się zaszczepić swoje dzieci. Nasza kampania ma celu zwiększenie świadomości związanej z tym jak ważna jest decyzja o zaszczepieniu w wieku nastoletnim.
Prowadzące: dr n. med. Karolina Lau, Agnieszka Sawina.
Kampania edukacyjna ON-LINE:
- WIRUS BRODAWCZAKA LUDZKIEGO (HPV) – Seria materiałów edukacyjnych mająca na celu zwiększenie świadomości na temat wirusa brodawczaka ludzkiego i jego skutków.
- KAMPANIA PROMUJĄCA ZDROWIE: „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM? ZASADA #5: KONTROLUJ STRES!” – Kampania mająca na celu promowanie zdrowego stylu życia, ze szczególnym naciskiem na zarządzanie stresem jako metodę ochrony przed chorobami.
- 13.00 (start) – Bieg Biegnę po zdrowie w myśl 7 zasad jak żyć, aby nie dać się wirusom! (Park Śląski pod bramą nr 1 Stadionu Śląskiego)
Drodzy biegacze i amatorzy akcji związanych ze zdrowiem z wielką przyjemnością zapraszamy Was na jedyną i niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w biegu organizowanym w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Hasło przewodnie to „Biegnę po zdrowie!“.
Bieg odbędzie się w Parku Śląskim, na dystansie 7 km (MAPA). Biegacze z danej uczelni będą biegli w 7 osobowych drużynach, każdy biegacz pokonuje 1 km trasy i przekazuje pałeczkę kolejnemu biegaczowi (sztafeta).
Naszym celem jest między innymi promowanie aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania oraz szeroko rozumianej profilaktyki. Podczas imprezy w biurze zawodów będą zbierane datki na działalność Fundacji Oko w oko z Rakiem, z których część zostanie przeznaczona na badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy metodą cytologii płynnej!
Organizatorzy: Konsorcjum Akademickie Katowice Miasto Nauki, Miasto Katowice, Województwo Śląskie, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia; Katedra i Zakład Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; Fundacja „Oko w Oko z Rakiem” (NIP 9542797488).
Plan biegu:
-
- 10.30 OTWARCIE BIURA ZAWODÓW
- 12.00 OFICJALNE ROZPOCZĘCIE IMPREZY
- 12.40 ROZGRZEWKA, ĆWICZENIA
- 13.00 START
- 14.50 ROZDANIE MEDALI
- 15.20 KONCERT ZESPOŁU „ZAWRATU” (dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat)
- 15.50 ZAKOŃCZENIE IMPREZY
Warunki uczestnictwa: W biegu mogą wziąć udział osoby pełnoletnie i wyrazić dobrowolną zgodę na start w biegu. Zawodnicy dokonując rejestracji oraz biorąc udział w biegu oświadczają, że startują w biegu na własną odpowiedzialność.
Każdy zawodnik startujący w biegu “Biegnę po zdrowie” musi zostać zweryfikowany w biurze zawodów przez okazanie dokumentu ze zdjęciem, złożenie podpisu na formularzu zgłoszeniowym.
Niedopuszczalne jest skracanie trasy biegu.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).
Po biegu odbędzie się koncert zespołu Zawratu, którego liderem jest dr hab.n.med. Zbigniew Nawrat. Przewidywana godzina koncertu to 14.30. Z uwagi na charakter imprezy godzina koncertu może ulec zmianie. Zapraszamy!
Kampania edukacyjna ON-LINE:
- KAMPANIA EDUKACYJNA: KORONAWIRUSY – Seria materiałów edukacyjnych skupiona na informowaniu o koronawirusach, ich profilaktyce oraz metodach ochrony przed zakażeniem.
- KAMPANIA PROMUJĄCA ZDROWIE: „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM? ZASADA #6: BĄDŹ AKTYWNY!” – Kampania zachęcająca do regularnej aktywności fizycznej jako sposobu na poprawę odporności i ogólne samopoczucie, kluczowego elementu zdrowego stylu życia.
- 15.30–18.30 – Niedzielna przychodnia – edukacja zdrowotna seniorów (Kato Science Corner, Katowice ul. Młyńska 2)
Ponieważ w czasie pandemii Covid-19 to właśnie starsze i schorowane osoby były najbardziej narażone na groźne powikłania związane z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 mamy na celu promować wszelkie formy profilaktyki w grupie seniorów. Zaczynając od zdrowego odżywiania, regularnej aktywności fizycznej poprzez radzenie sobie ze stresem aż po regularne badania i szczepienia.
Wydarzenie przeznaczone dla seniorów, mające na celu edukację zdrowotną i promocję profilaktyki. Prelekcje specjalistów i studentów skupią się na 7 zasadach „Jak żyć, aby nie dać się wirusom!”.
Prowadzący: dr Katarzyna Antoniak–Sobczak, dr Helena Lesz–Przybył, mgr Eliza Cieślikowska (psycholog).
Kampania edukacyjna ON-LINE:
- KAMPANIA EDUKACYJNA: GRYPA – Edukacja na temat grypy, jej zapobiegania i leczenia, skierowana do szerokiej publiczności w celu zwiększenia świadomości o tej chorobie i jej profilaktyce.
- KAMPANIA PROMUJĄCA ZDROWIE: „ZŁOTA 7 – JAK ŻYĆ, BY NIE DAĆ SIĘ WIRUSOM? ZASADA #7: REGULARNIE SIĘ BADAJ!” – Kampania promująca regularne badania medyczne jako kluczowy element profilaktyki zdrowotnej i wczesnego wykrywania chorób.
Sylwetka kuratorki
dr n. med. Karolina Lau – adiunktka w Katedrze i Zakładzie Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej na Wydziale Nauk Medycznych w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest także opiekunką Studenckiego Koła Naukowego, z pasją zajmującą się dydaktyką i rozwijaniem naukowych predyspozycji studentów. Ponadto, pełniła rolę koordynatorki akcji promującej szczepienia przeciwko Covid-19 wśród młodych osób pod hasłem #SUMsięSZCZEPI. Jako wykładowczyni i mówczyni, uczestniczyła w wielu prestiżowych wydarzeniach naukowych, takich jak IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych, gdzie brała udział w sesji poświęconej tematyce stresu. Dodatkowo, angażuje się w organizację Interdyscyplinarnych Konferencji w ramach cyklu „W przestrzeni stresu i lęku”. Jest również współautorką wielu interdyscyplinarnych monografii i prac naukowych, przyczyniając się do rozwijania wiedzy naukowej.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA). Unia Europejska ani REA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.