Wykład inauguracyjny prof. Michaela Matlosza

12.09.2022 - 17:15 aktualizacja 18.04.2023 - 12:55
Redakcja: OO
Tagi: Europejskie Miasto Nauki

Katowickie uczelnie publiczne oraz Miasto Katowice organizują wspólną uroczystość, która jest potwierdzeniem naszej współpracy w ramach Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki. Podczas Międzyuczelnianej Inauguracji Roku Akademickiego 2022/2023, która odbędzie się 30 września 2022 roku, wykład wygłosi prof. Michael Matlosz. Tematem będzie „Transitioning together: universities, cities and regions acting to create positive change for all” („Wspólna przemiana: działania uniwersytetów, miast i regionów na rzecz pozytywnej zmiany dla wszystkich”).

Prof. Michael Matlosz jest przewodniczącym EuroScience – stowarzyszenia na rzecz rozwoju nauki i technologii, przyznającego tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Od dawna współpracuje ze śląskimi uczelniami, był m.in. gościem piątej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. W grudniu 2021 roku podczas konferencji prasowej w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej poinformował o wyborze Katowic na Europejskie Miasto Nauki 2024. Ceremonia nadania Katowicom tego prestiżowego tytułu, który po raz pierwszy trafił do polskiego miasta akademickiego, odbyła się w lipcu 2022 roku w czasie konferencji EuroScience Open Forum. Wówczas też przewodniczący EuroScience entuzjastycznie podsumował wybór stolicy województwa śląskiego na Europejskie Miasto Nauki 2024: „Kiedy wybieraliśmy Katowice wiedzieliśmy, że to miasto, które podoła zadaniu”.

Zaproszenie prof. Michaela Matlosza do wygłoszenia wykładu podczas pierwszej wspólnej inauguracji roku akademickiego wydał się oczywisty. Inicjatywy podejmowane przez Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki sprzyjać będą wzmocnieniu współpracy ze stowarzyszeniem EuroScience.

Prof. Michael Matlosz jako specjalista w dziedzinie zastosowania mikrotechnologii do poprawy wydajności przemysłowej i zrównoważonego rozwoju zainicjował i zarządzał inicjatywą współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego IMPULSE poświęconą innowacjom w przemyśle chemicznym. Pełnił funkcję dyrektora ENSIC-Nancy w latach 2006–2011, kierownika Działu Badań Eksploracyjnych i Nowopowstających Francuskiej Narodowej Agencji Badawczej (ANR) w Paryżu w latach 2011–2014 oraz przewodniczącego i dyrektora generalnego ANR w latach 2014–2017. Jest członkiem National Academy of Technologies of France od 2011 roku. W latach 2015–2017 był również prezesem Science Europe, stowarzyszenia na rzecz wspierania europejskich podmiotów prowadzących badania naukowe i organizacji finansujących badania, z siedzibą w Brukseli. Obecnie jest profesorem inżynierii chemicznej na Uniwersytecie Lotaryńskim.

prof. Michael Matlosz

Prof. Michael Matlosz | fot. archiwum prywatne prof. M. Matlosza