Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Wyniki rekrutacji już 18 lipca – dowiedz się, co dalej!

16.07.2025 - 13:46 aktualizacja 17.07.2025 - 08:50
Redakcja: OO

Wyniki rekrutacji na studia będą dostępne już 18 lipca – tego dnia sprawdź swój status w systemie IRK, a już dziś zobacz, co jeszcze musisz zrobić, żeby studiować na UŚ!

Cieszymy się, że w tym roku tak wiele osób wybrało Uniwersytet Śląski! – największą uczelnię województwa śląskiego! Tysiące absolwentek i absolwentów przeszło tę drogę przed Tobą, a ich losy potwierdzają, że to najlepszy wybór. Są wśród nich Daria ze Śląska, Marta Fox, Wojciech Kuczok, Jan P. Matuszyński, Monika Rosa, Tomasz Rożek, Maciej Ślesicki czy Szczepan Twardoch. Przed Tobą nowy etap edukacji pełen inspirujących wyzwań!  

Poniżej znajdziesz praktyczny przewodnik, co zrobić zaraz po ogłoszeniu wyników I tury rekrutacji.

Sprawdź swój status w systemie IRK

Jeśli Twój status to „zakwalifikowany”

Gratulujemy! To czas na kolejny krok – dopełnienie formalności, które pozwolą Ci rozpocząć studia w naszej społeczności akademickiej.

Aby potwierdzić chęć studiowania, należy osobiście (lub przez upoważnioną osobę) złożyć komplet dokumentów w dziekanacie odpowiedniego wydziału od 21 do 23 lipca. Dokładne miejsce składania dokumentów i godzinę znajdziesz w systemie IRK przy swoim kierunku.

Co należy przygotować?

  • 1 fotografię w formie elektronicznej – wgraj ją na swoje konto w systemie IRK (przykłady fotografii, format zdjęć)
  • formularz ankiety osobowej ze zdjęciem – wydrukuj go z systemu IRK;
  • kserokopię świadectwa dojrzałości (lub dyplomu IB/EB/świadectwa dojrzałości uzyskanego za granicą) – zabierz ze sobą oryginał do wglądu;
  • jeśli posiadasz aneks do świadectwa dojrzałości lub zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów – złóż ksero tych dokumentów (a oryginały zabierz do wglądu);
  • zaświadczenie lekarskie – jeśli Twój kierunek tego wymaga (wykaz kierunków na których wymagane są badania lekarskie dostępny jest na stronie);
  • jeśli nie masz jeszcze ukończonych 18 lat, koniecznie przynieś zgodę na podjęcie studiów przez niepełnoletniego kandydata (wzór zgody);
  • osoby zakonne ubiegające się o przyjęcie na kierunek: teologia – dostarczają zgodę swojego bezpośredniego przełożonego na podjęcie studiów.

A jeśli jestem finalistą/finalistką olimpiady lub Mistrzostw Polski?

Laureaci lub finaliści olimpiad stopnia centralnego korzystający ze zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego dostarczają zaświadczenie o uzyskanym tytule laureata lub finalisty olimpiady stopnia centralnego.

Laureaci konkursów międzynarodowych lub ogólnopolskich korzystający ze zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego dostarczają jedynie dokument o uzyskanym tytule laureata konkursu międzynarodowego lub ogólnopolskiego.

Sportowcy, finaliści Mistrzostw Polski w kategoriach młodzieżowych, w dyscyplinach sportowych ujętych w rywalizacji sportu akademickiego w ramach programu Akademickie Mistrzostwa Polski dostarczają dokument wydany przez polski związek sportowy potwierdzający udział w finałach Mistrzostw Polski zweryfikowany przez Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Śląskiego.

Co jeśli nie mogę złożyć dokumentów osobiście?

Jeśli nie możesz złożyć dokumentów osobiście, może to za Ciebie zrobić zaufana osoba. Wystarczy przygotować imienne upoważnienie podpisane przez Ciebie. Wzór znajdziesz tutaj wzór upoważnienia.

Dokładny wykaz wymaganych dokumentów dostępny jest na stronie: https://us.edu.pl/kandydat/rekrutacja-na-studia-krok-po-kroku/wymagane-dokumenty/.

Jeśli jesteś na liście rezerwowej…

Nic straconego – już 24 lipca 2025 r. w systemie IRK możliwe będzie sprawdzenie ostatecznych wyników rekrutacyjnych I naboru. Dostanie się z listy rezerwowej jest możliwe, gdy zakwalifikowani kandydaci nie wpiszą się na studia i zwolnią miejsca osobom na listach rezerwowych. W przypadku, gdy wszyscy zakwalifikowani kandydaci wpiszą się na studia i złożą dokumenty wypełniając limit miejsc na kierunku, lista rezerwowa nie będzie uruchamiana.

Nie udało się?

To jeszcze nie koniec! Możesz także wziąć udział w II naborze, który potrwa od 24 do 27 lipca 2025 r. i w III naborze trwającym od 1 sierpnia do 11 września 2025 r. Jeśli Twój wymarzony kierunek nie będzie już dysponował wolnymi miejscami, to jest duża szansa, że swoje pasje zrealizujesz na innych studiach w ramach naszej oferty.

Szczegółowe informacje na temat II i III naboru, wraz z listą kierunków, na które możecie się jeszcze rekrutować, znajdują się w systemie IRK: https://irk.us.edu.pl/pl/offer/SW-2025-Z/.

Potrzebujesz wsparcia w wyborze kierunku?

W przypadku pytań lub wątpliwości – jesteśmy do Twojej dyspozycji. Jeśli wciąż nie masz pewności, co chcesz studiować, to pamiętaj, że nie musisz szukać odpowiedzi samodzielnie. Zachęcamy do rozmowy z doradcą kariery – w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze otrzymasz wsparcie, które pomoże Ci lepiej poznać swoje predyspozycje i świadomie zaplanować kolejne kroki. Dowiedz się więcej tutaj: https://us.edu.pl/kandydat/wsparcie-w-wyborze-studiow-na-uniwersytecie-slaskim/.

Od tego momentu możesz zacząć planować swoją studencką przygodę! Oto, co czeka na osoby studiujące na UŚ:

  1. Fundusz Talentów – jego uczestniczki i uczestnicy mogą liczyć m.in: na wysokie stypendium do 1500 zł, zniżki na akademik, tzw. Indywidualną Organizację Studiów (IOS), tutoring naukowy i rówieśniczy, a także indywidualne wsparcie ze strony doradcy kariery. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziesz na stronie: https://us.edu.pl/kandydat/fundusz-talentow/.
  2. Miejsce w akademiku gwarantujemy wszystkim chętnym. Do dyspozycji mamy prawie 2300 miejsc w trzech miastach: Katowicach, Sosnowcu i w Cieszynie. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://us.edu.pl/student/wsparcie-i-fundusze/akademiki-2/.
  3. Indywidualna Organizacja Studiów (IOS), która ułatwi studiowanie dwóch kierunków jednocześnie, lub połączenie nauki z obowiązkami zawodowymi.
  4. Wsparcie różnego typu, od opieki mentorskiej, wsparcia psychologicznego i psychiatrycznego, w zakresie doradztwa zawodowego, ale także pomoc w kształceniu w przypadku specjalnych potrzeb, w tym wynikających z niepełnosprawności, a nawet wsparcie socjalne.
  5. Wyjazdy zagraniczne wraz z ich finansowaniem do kilkudziesięciu krajów, w tym między innymi do Brazylii, Chin, Gruzji, Indonezji, Kanady i Korei.
  6. Możliwość zrealizowania części studiów za granicą, na jednej z uczelni naszego sojuszu uniwersytetu europejskiego Transform4Europe (Włochy, Bułgaria, Litwa, Estonia, Hiszpania, Niemcy, Słowenia, Francja i Portugalia), co daje duże możliwości do zdobycia doświadczenia w międzynarodowym środowisku i podniesienia swojej pozycji na rynku pracy.

Weź udział w wydarzeniach na start!

Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2025/2026 – 30 września 2025 r. (https://us.edu.pl/event/miedzyuczelniana-inauguracja-roku-akademickiego-2025-2026/).

Tydzień adaptacyjny na początku października – poznaj kampus, ludzi i zasady studiowania. Opowiemy Ci o wszystkim, co musisz wiedzieć rozpoczynając swoją studencką przygodę!

Obserwuj nas!

Już teraz zacznij obserwować stronę internetową uczelni (https://us.edu.pl) i Twojego wydziału. Zaobserwuj także nasze uczelniane media społecznościowe (Instagrama, TikToka, Facebooka i LinkedIna) oraz nasze własne Radio Egida, które nadaje program w ramach sieci DAB+.

Nadal masz pytania?

Zajrzyj tutaj: https://us.edu.pl/kandydat/co-po-zlozeniu-dokumentow-na-studia/.

Przydatne kontakty znajdziesz na stronie internetowej: https://us.edu.pl/kandydat/punkty-informacyjne-dla-kandydatow/.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!
Z Uniwersytetem możesz #więcej!

grupa studentów pozująca do zdjęcia pod rektoratem UŚ

fot. Szymon Nawrat

return to top