[ONLINE] Gala wręczenia nagród w konkursie Art & Design Competition 2020

02.07.2021 - 10:37, aktualizacja 07.07.2021 - 11:17
Redakcja: wc-a
Tagi: competition, konkurs

W poniedziałek 5 lipca 2021 roku o godz. 10.00 odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Art & Design Competition 2020, organizowanym w ramach Chińsko-Polskiego Konsorcjum Uniwersyteckiego (SPUC), zrzeszającego 27 uniwersytetów z Polski i Chin. Gospodarzem drugiej edycji konkursu była Politechnika Śląska we współpracy z Uniwersytetem Śląskim.

W konkursie mogli wziąć udział wyłącznie studenci i pracownicy uniwersytetów współpracujących w obrębie konsorcjum. Tematem drugiej edycji były interpretacje i nawiązania do tradycyjnej oraz współczesnej kultury krajów partnerskich. Konkurs jest platformą dialogu między uniwersytetami w Chinach i w Polsce. Promuje on dwustronną współpracę̨, a także przyczynia się do wzajemnego poznania kultur i tradycji.

Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach:

• przestrzenna – wnętrza i obiekty inspirowane tradycyjną polską i chińską architekturą,
  • artystyczna – obrazy, rzeźby oraz fotografie nawiązujące do historycznej i kulturowej spuścizny Chin i Polski,
  • mieszana – prace interdyscyplinarne łączące różne formy.

Artyści mogli zgłaszać swoje dzieła do 30 stycznia 2020 roku. Przyjmowano prace indywidualne oraz realizowane zespołowo. Do konkursu zgłoszono łącznie 104 prace. W jury z ramienia Uniwersytetu Śląskiego zasiadła dr Aneta Borowik, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego.

Transmisja z wydarzenia była dostępna na Kanale YouTube Politechniki Śląskiej. Po zakończeniu gali stronie internetowej konkursu została udostępniona galeria prac

Główne nagrody otrzymali:

Zang Shi Wei (Tianjin University of Technology) – I nagroda,
QiLong Li oraz Qingqing Zhao (Chongqing Jiaotong University) – II nagroda,
Piotr Idzi (Politechnika Krakowska) – III nagroda,
Daria Kowalczyk (Uniwersytet Śląskie) – III nagroda.

Oprócz zwycięzców wyróżniono prace siedmiu osób. Wśród nich znalazł się dr hab. Adam Czech, prof. UŚ z Instytutu Sztuk Plastycznych.

Nagrodę specjalną Rektora Uniwersytetu Śląskiego otrzymał Qi Feng Zhang (North China University of Technology).

Pełna lista wszystkich nagrodzonych artystów wraz z krótkim opisem dostępna jest na stronie wydarzenia.

Plakat promujący Polsko-chiński konkurs Art & Design Competition 2020 „Mind & Senses in Art & Design”
Plakat promujący konkurs Art & Design Competition 2020 „Mind & Senses in Art & Design”