Gdzie jeszcze szukać pomocy?
Pamiętaj, że zarówno na uczelni, jak i poza nią, jest wiele osób, które mogą udzielić Ci wsparcia – nie tylko Rzecznik Praw Studenta i Doktoranta UŚ.
Spis zagadnień:
- Na uczelni
- Poza uczelnią – organy ogólnopolskie
Na uczelni
Wsparcie psychologiczne
Jeśli zmagasz się z problemami ze sfery zdrowia psychicznego lub po prostu czujesz się przytłoczony kłopotami w swoim życiu, możesz skorzystać z nieodpłatnej pomocy psychologicznej na Uniwersytecie Śląskim, w ramach Centrum Obsługi Studenta.
Przejdź na stronę: us.edu.pl/student.
Wsparcie dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Jeśli w związku z doświadczaną niepełnosprawnością lub zaburzeniami, na które cierpisz, masz trudności w studiowaniu, możesz ubiegać się o indywidualne dostosowanie studiów (IDS). Możesz też poszukiwać innych form pomocy.
W tych sprawach wsparcia udzielają koordynatorzy ds. dostępności. Przejdź na stronę: us.edu.pl/student.
Poza uczelnią – organy ogólnopolskie
Trudno byłoby w tym miejscu wyliczyć wszystkie organy, instytucje i organizacje udzielające wsparcia studentom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Chcielibyśmy jednak zwrócić uwagę, że oprócz Rzecznika Praw Studenta i Doktoranta UŚ, macie jeszcze swoich dwóch, ogólnopolskich rzeczników.
Rzecznik Praw Studenta
Ogólnopolski organ powołany przez Parlament Studentów RP. Do jego zadań należy interweniowanie w przypadkach łamania praw studentów na uczelniach oraz podejmowanie działań prewencyjnych zmierzających do zwiększania świadomości w zakresie praw i obowiązków studentów.
Przejdź na stronę: prawastudenta.edu.pl.
Rzecznik Praw Doktoranta
Ogólnopolski organ powołany przez Krajową Reprezentację Doktorantów. Do jego zadań należy stanie na straży praw doktoranta, badanie sygnałów o podejrzeniu naruszenia praw doktorantów oraz ewentualne podejmowanie interwencji w razie stwierdzenia zaistnienia naruszeń praw doktorantów.
Przejdź na stronę: krd.edu.pl.