Awans UŚ w rankingu szkół wyższych UniRank 2022

06.10.2022 - 16:09 aktualizacja 10.10.2022 - 10:02
Redakcja: OO
Tagi: rankingi

W nowej edycji światowego rankingu szkół wyższych UniRank 2022 Uniwersytet Śląski w Katowicach zajął 11. miejsce spośród 128 ocenianych polskich uczelni. Jest to równocześnie najlepszy wynik wśród wszystkich śląskich instytucji akademickich. W światowym rankingu nasz uniwersytet awansował o 310 pozycji i uplasował się na 966. miejscu spośród ok. 13 800 uwzględnionych uczelni. Jest to kolejny awans UŚ w klasyfikacjach oceniających szkoły wyższe – w rankingu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej za rok 2021 nasza uczelnia uplasowała się na 1. miejscu wśród tzw. uniwersytetów bezprzymiotnikowych, natomiast w rankingu „Perspektyw” 2022 zajęła wysoką 8. pozycję wśród uniwersytetów.

UniRank w założeniu ma określać popularność i widoczność uczelni w internecie (m.in. na portalach Facebook, Twitter, Instagram, YouTube). UŚ już od jakiegoś czasu usprawnia komunikację w mediach społecznościowych i na stronach internetowych. Efektem tego jest m.in. opracowanie przewodnika komunikacyjnego dla pracowników, studentów i doktorantów UŚ, który zawiera przydatne wskazówki związane ze sprawną komunikacją. W kontekście stron WWW prowadzone są również działania dotyczące UX i SEO.

Na tak wysokie miejsce rankingu UniRank wpłynęła m.in. szybka i skuteczna reakcja na pandemię oraz wprowadzenie kształcenia w formie online. Od początku trwania pandemii UŚ pracował nad wdrożeniem i rozwojem nauczania zdalnego – powstał m.in. przewodnik po kształceniu zdalnym oraz serwis zdalny.us.edu.pl. Dodatkowo w ramach projektu DUO podjęto działania związane z wprowadzeniem systemu zdalnej dydaktyki, który obecnie jest w fazie testów.

Wyniki rankingu dostępne są na stronie: www.4icu.org/pl.

wykresy na kartce papieru

fot. Pexels