Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

O pokusie totalitaryzmu – spotkanie z dr. hab. Jarosławem Tomasiewiczem, prof. UŚ

28.01.2022 - 11:02, aktualizacja 03.02.2022 - 14:18
Redakcja: wc-a
Tagi: historia, history, totalitarianism, totalitaryzm

Tendencje antyliberalne, autorytarne, a nawet profaszystowskie to zjawiska, których jako obywatele wolnego kraju powinniśmy obawiać się najbardziej. Powracają one co jakiś czas, przypominając o sobie zwłaszcza w dobie globalnych kryzysów i niepewności. Gdzie tkwi ich źródło? Wraz z gościem 15. odsłony Sceny Premier Naukowych, dr. hab. Jarosławem Tomasiewiczem, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przyjrzymy się dziejom ruchów totalitarnych w międzywojennej Polsce. Poznamy ich przyczyny i skutki, a także zastanowimy się, jak dalece rezonują one z bieżącą sytuacją w kraju i na świecie.

Skąd się bierze tęsknota za „rządami silnej ręki”? Co leży u źródła kryzysu zaufania do liberalnej demokracji? Jakie czynniki powodują, że część społeczeństwa odrzuca wypracowywane przez dziesięciolecia (a nawet stulecia) rozwiązania prowadzące do otwartości i ponadnarodowej współpracy? Obiektem zainteresowania gościa 15. spotkania z cyklu Sceny Premier Naukowych są radykalne ruchy oraz idee polityczne.

Prof. Jarosław Tomasiewicz analizuje hydrę, której głowy odrastają co jakiś czas, niezależnie od zmian zachodzących w sferach społecznych, obyczajowych i politycznych. Jego najnowsza książka pt. „W poszukiwaniu nowego ładu. Tendencje antyliberalne, autorytarne i profaszystowskie w polskiej myśli politycznej i społecznej lat 30. XX w.: piłsudczycy i inni” prowadzi czytelnika drogą przemian zachodzących w polskiej myśli politycznej i społecznej lat trzydziestych ubiegłego stulecia, takich jak: światowy kryzys gospodarczy, zagrożenia ze strony sąsiadów i rosnąca popularność faszyzmu.

W swojej pracy prof. Jarosław Tomasiewicz bierze pod lupę autorytarne i profaszystowskie tendencje, którymi zainfekowane były zarówno ugrupowania polityczne (sanacja, konserwatyści, nurt katolicko-społeczny), jak i środowiska niepolityczne (panslawiści, neopoganie, antysemici, kombatanci, inżynierowie, prawnicy, artyści itd.). Co jednak najważniejsze, ta analiza rozwoju tendencji antyliberalnych w międzywojniu może dziś stanowić narzędzie pomocne w zrozumieniu zjawisk, które nas niepokoją, szokują, a nawet przerażają. 

Książka „W poszukiwaniu nowego ładu. Tendencje antyliberalne, autorytarne i profaszystowskie w polskiej myśli politycznej i społecznej lat 30. XX w.: piłsudczycy i inni”  zamyka cykl czterech pozycji omawiających tendencje antydemoliberalne w całej polskiej myśli politycznej (wcześniejsze dotyczyły lat 20., obozu narodowego w latach 30. i lewicy).

Na spotkanie z prof. Jarosławem Tomasiewiczem zapraszamy już 3 lutego 2022 roku (czwartek) o godzinie 18.00. Tradycyjnie zachęcamy nie tylko do oglądania, ale też czynnego udziału w rozmowie. Tematyka jest na tyle poważna i aktualna, że spodziewamy się ciekawej dyskusji. Nasz gość chętnie odpowie na pytania zadawane w komentarzach do transmisji online.

Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku oraz uniwersyteckim kanale YouTube. Rozmowa będzie także tłumaczona na Polski Język Migowy.

Przypominamy, że dotychczasowe spotkania dostępne są na kanale YouTube UŚ.

Plakat promujący wydarzenie Sceny Premier Naukowych. Naukowy talk-show online. U góry z lewej strony logo Uniwersytetu Śląskiego, z prawej strony znak języka migowego. Na środku zdjęcie dr. hab. Jarosława Tomasiewicza, prof. UŚ z podpisem oraz tytułem spotkania „O pokusie totalitaryzmu”. Nad zdjęciem data spotkania 3.02.2022 (czwartek), godz. 18.00. Na dole po lewej stronie podpisany prowadzący: Jarosław Juszkiewicz. Po prawej link do transmisji YT (link podany w tekście).

return to top