[ONLINE] Seminarium prof. Z. Jina „From Marine Sponge to Novel Anticancer Agents: An Organic Chemist’s Quest to Conquer Cancer”

18.10.2021 - 13:30, aktualizacja 21.10.2021 - 14:33
Redakcja: OO

Uniwersytet Śląski w Katowicach będzie gościć prof. Zhendonga Jina z The University of Iowa (USA), który poprowadzi seminaria online z zakresu syntezy chemicznej. Pierwsze spotkanie pt. „From Marine Sponge to Novel Anticancer Agents: An Organic Chemist’s Quest to Conquer Cancer / Od Gąbki Morskiej do nowych środków przeciwnowotworowych: od chemika organika do poskramiacza raka” odbędzie się 26 października 2021 roku o godz. 16.00.

Tematyka seminarium

Makrolidy morskie są bardzo interesującą grupą związków ze względu na ich nowość strukturalną, różnorodność funkcjonalną i bardzo wysoką aktywność biologiczną. Superstolidy A i B to dwa makrolidy, które zostały wyizolowane w niewielkich ilościach z gąbki Neosiphonia superstes żyjącej w głębinach morskich. Oba związki wykazują silne działanie przeciwproliferacyjne przeciwko różnym liniom komórkowym raka i stanowią nowy chemotyp silnie działających środków przeciwnowotworowych ze źródła morskiego. Jednak ze względu na trudności związane z ich izolacją w większych ilościach i tym samym niewystarczającą ilością materiału do oceny terapeutycznej oraz badań biologicznych podjęto próby otrzymania ich na drodze syntetycznej. Podczas spotkania zostaną omówione wysiłki w kierunku otrzymania na drodze syntetycznej tej grupy fascynujących chemoterapeutyków morskich. Profesor Zhendong Jin przedstawi innowacyjne strategie syntetyczne i nowe metodologie opracowane w laboratorium na Uniwersytecie w Iowa (USA). Zaprezentowane zostaną także wyniki badań biologicznych, w tym zaprojektowanego przez zespół naukowca analogu superstolidu A. Profesor Zhendong Jin podczas seminarium pokaże syntetyczną podróż pełną wielu ciekawych transformacji chemicznych.

O wykładowcy

Profesor Zhendong Jin jest światowej klasy naukowcem zajmującym się badaniami na styku chemii i biologii, w szczególności syntezą złożonych związków chemicznych pochodzenia naturalnego o zastosowaniach medycznych. Od dziesięciu lat pracuje nad rozwojem leków przeciwnowotworowych nowej generacji – przeciwko nowotworom złośliwym, na które do tej pory nie istnieje skuteczna farmakoterapia. Z powodzeniem, wraz ze swoim zespołem, stworzył innowacyjną technologię opracowywania leków, inspirowaną produktami naturalnymi. Jego zespół opracował dwa bardzo obiecujące farmaceutyki antyrakowe pierwszej klasy. Prof. Zhendog Jin jest pracownikiem UI College of Pharmacy w Iowa City w USA.

Rejestracja uczestników

Wykłady odbywać się będą w formie zdalnej na platformie Zoom. Link do rejestracji: formularze.us.edu.pl/spotkania_naukowe.

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Projekt „Development of novel anticancer agents / Rozwój nowych leków przeciwnowotworowych” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2019–2022. Kwota dofinansowania wyniosła 15 741,00 zł.