[ONLINE] Wykład otwarty prof. Johna Mattesona – “Alpha and Omega: Writing the Beginning and Ending of a Biographical Work”

05.10.2021 - 13:13, aktualizacja 23.11.2021 - 17:45
Redakcja: AJS
Tagi: Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki, Metropolitan Science Support Fund

Uniwersytet Śląski w Katowicach, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Biblioteka Śląska zachęcają do udziału w seminariach dla studentów oraz wykładach otwartych, które poprowadzi prof. John Matteson z City University of New York (CUNY) – zdobywca nagrody Pulitzera.

“Alpha and Omega: Writing the Beginning and Ending of a Biographical Work”

„Alfa i omega: o wstępach i zakończeniach tekstów biograficznych”

W wykładzie profesor John Matteson odpowie na podstawowe pytania, które decydują o kształcie tekstu biograficznego: W jaką relację ja – jako autor – wchodzę z przedmiotem mojego opisu? Na jakich zasadach wejdę w interakcję z moim czytelnikiem? Jak wyobrażałbym sobie reakcję czytelnika mojej książki na przedmiot, który w niej opisuję? Rozważając te kwestie, profesor John Matteson odsłania tajniki warsztatu biografa, ukazując z jednej strony konkretne funkcje pewnych rozwiązań stylistycznych w kluczowych miejscach tekstu, a z drugiej – mechanizm emocjonalnej „fuzji horyzontów” biografa i innego człowieka, będącego obiektem jego zainteresowania.

Dane do logowania: https://www.facebook.com/BibliotekaSlaskaKatowice/.

Wykłady otwarte skierowane są do osób zainteresowanych historią kultury, biografistyką oraz historią i kulturą USA. Spotkania, które odbędą się na platformie Zoom Biblioteki Śląskiej, tłumaczone będą również konsekutywnie na język polski.
Udział w tych wydarzeniach nie wymaga uprzedniej rejestracji.

Logo Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Projekt pt. „Metropolia Metropolii, czyli nowojorski zdobywca Pulitzera dla Śląska i Zagłębia” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2019–2022. Kwota dotacji wyniosła 154 541 złotych.