Swoboda badań | dr Sławomir Sułowicz

06.05.2021 - 14:25 aktualizacja 16.03.2022 - 11:29
Redakcja: MK
Tagi: badania naukowe, nauki biologiczne

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ

SWOBODA BADAŃ – NAUKA DLA PRZYSZŁOŚCI

Cykl „Swoboda badań – nauka dla przyszłości” to artykuły, wywiady i krótkie filmy prezentujące badania laureatów konkursu „Swoboda badań”

dr Sławomir Sułowicz | mikrobiolog

Nanomateriały są coraz częściej spotykane w naszym codziennym życiu. Ich ciekawe właściwości, w tym działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, sprawiają, że chętnie wykorzystujemy je w medycynie, przemyśle kosmetycznym czy rolnictwie. Powszechne stosowanie nanomateriałów doprowadza jednak do kumulowania się nanocząstek w środowisku naturalnym, co z kolei może mieć negatywny wpływ na niektóre organizmy. Te procesy są przedmiotem zainteresowań naukowych dr. Sławomira Sułowicza z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ, laureata konkursu „Swoboda badań”, który zajmuje się m.in. badaniem toksyczności nanocząstek tlenku cynku względem mikroorganizmów glebowych.

Warto obejrzeć