Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Uniwersytet Śląski z okazji Dnia Nauki Polskiej

16.02.2024 - 14:54 aktualizacja 19.02.2024 - 10:51
Redakcja: MK

19 lutego już po raz czwarty obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Dziś w szczególny sposób chcemy pokazać zainteresowania naukowców i naukowczyń związanych z Uniwersytetem Śląskim, realizujących swoje naukowe pasje w instytucjonalnych ramach naszej uczelni.

Doceniając ich wysiłki i osiągnięcia, prezentujemy przykłady badań naukowych i działalności artystycznej, o których informowaliśmy w ciągu ostatniego roku za pośrednictwem mediów akademickich i podczas różnych inicjatyw popularyzujących naukę.


Śląski badawczy

 

Ponad 100 artykułów pokazujących, nad czym pracują naukowcy i naukowczynie związani z Uniwersytetem Śląskim ukazało się w Śląskim badawczym. To przestrzeń, w której publikujemy wywiady z badaczami i badaczkami, artykuły, podcasty, a także informacje prezentujące między innymi wyniki najnowszych badań, patenty i osiągnięcia.


Wszystkie artykuły dostępne są w serwisie głównym Uniwersytetu Śląskiego.

Podcasty Uniwersytetu Śląskiego

Załóż słuchawki, posłuchaj o nauce i sztuce

O nauce czy sztuce można posłuchać w cyklu podcastów Uniwersytetu Śląskiego realizowanych w ramach Przystanku Nauka. Publikowane rozmowy to przede wszystkim okazja do popularyzacji wiedzy. Ważne i ciekawe tematy ze świata nauki i sztuki prezentujemy w sposób przystępny również dla słuchaczy niebędących ekspertami w danej dziedzinie. Pretekstem do spotkań bywają różne wydarzenia społeczno-kulturalne, w tym premiery filmów lub książek.

W ostatnich odcinkach można posłuchać m.in. o Zofii Holszańskiej – matce królów, najnowszym filmie Pawła Maślony „Kos” czy o grach komputerowych z perspektywy groznawcy.


Wszystkie podcasty Uniwersytetu Śląskiego dostępne są w serwisie Spotify.

Agencja Informacji Naukowej Uniwersytetu Śląskiego (AIN)

Udostępniamy nasze materiały

W lutym 2023 roku uruchomiony został otwarty serwis Agencja Informacji Naukowej UŚ, w którym dziennikarze mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich mogą znaleźć mnóstwo ciekawych materiałów tekstowych, wideo, audio i infografik, prezentujących badania prowadzone przez naukowców i naukowczynie z naszej uczelni.


Adres serwisu AIN: www.ain.us.edu.pl.

Czasopismo popularnonaukowe „No Limits”

Nowatorskie, interesujące i ważne badania naukowe w atrakcyjnej formie

Najważniejsze odkrycia w świecie nauki, innowacyjne rozwiązania, nowe materiały i technologie, ale też komentarz do najważniejszych tematów poruszanych na arenie międzynarodowej – to wszystko można znaleźć w czasopiśmie popularnonaukowym Uniwersytetu Śląskiego „No Limits”.


Strona czasopisma „No Limits”: www.us.edu.pl/no-limits/.

Logo czasopisma „No Limits”

Nr 2(8)/2023

Najnowszy numer czasopisma dostępny na platformie ISSUU:

„Gazeta Uniwersytecka UŚ”

Ciekawe wywiady, artykuły promujące naukę i sztukę oraz felietony od wielu lat publikowane są na łamach „Gazety Uniwersyteckiej UŚ”. Co miesiąc można tu przeczytać nie tylko o najnowszych wynikach badań realizowanych przez naukowców i naukowczynie z uczelni, ale też o interesujących projektach artystycznych. Dostępne są ponadto relacje z życia społeczności akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.


Artykuły dostępne są na stronie: gazeta.us.edu.pl.

Inicjatywa Doskonałości Badawczej

Uniwersytet Śląski w Katowicach od 2020 roku realizuje strategiczny program pn. Inicjatywa Doskonałości Badawczej (IDB), nastawiony na prowadzenie wysokiej jakości badań naukowych, wsparcie w zakresie mobilności międzynarodowej, stwarzający możliwość zwiększania kompetencji kadry i rozwijania uczelni.

Celem inicjatywy jest otwarcie się na naukę na najwyższym poziomie i dążenie do uzyskania statusu uczelni badawczej rozpoznawalnej w regionie, Europie i na świecie. Aktualności o nowych konkursach, programach i innych inicjatywach finansowanych w ramach IDB publikowane są systematycznie na stronie: www.us.edu.pl/idb.


INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ (IDB) w liczbach:

  • ponad 6 000 000 złotych rocznie przeznaczonych na działania badawczo-rozwojowe oraz podnoszenie kompetencji kadry i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach;
  • ponad 3500 sfinansowanych indywidualnych licencji korektora językowego w wersji premium dla społeczności akademickiej;
  • ponad 1000 osób – naukowców i dydaktyków akademickich, doktorantów oraz pracowników administracyjnych uzyskało wsparcie w różnorodnych programach badawczych, mobilnościowych, rozwojowych i motywacyjnych w ramach IDB od 2020 roku.

INFRASTRUKTURA BADAWCZA, DYDAKTYCZNA I ARTYSTYCZNA:

  • 23 centra badawcze,
  • ponad 260 laboratoriów i pracowni badawczo-dydaktyczno-artystycznych.

Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Tegoroczny Dzień Nauki Polskiej jest wyjątkowy, ponieważ obchodzimy go w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024 (EMNK 2024) wraz z sześcioma innymi uczelniami. Na stronie „Dzień Nauki Polskiej w Europejskim Mieście Nauki Katowice” można przeczytać m.in. o wyjątkowej publikacji „50 wybitnych osiągnięć śląskiej nauki” oraz wizycie przedstawicielek i przedstawicieli Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki w Parlamencie Europejskim.

Logo Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024


Widowisko naukowo-muzyczne KATOPOLIS otwierające obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 | fot. Radosław Kaźmierczak

return to top