Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Dzień Nauki Polskiej z Uniwersytetem Śląskim

17.02.2023 - 15:44 aktualizacja 20.02.2023 - 12:45
Redakcja: wcyg
Tagi: badania naukowe, popularyzacja nauki

19 lutego obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Tego samego dnia przypada również 550. rocznica urodzin astronoma Mikołaja Kopernika. Ustanowione w 2020 roku święto państwowe jest wyrazem uznania dokonań polskich uczonych.

Prace naukowców z Uniwersytetu Śląskiego, realizowane w ramach różnych projektów badawczych, poszerzają naszą wiedzę i umożliwiają pozyskiwanie odpowiedzi na palące cywilizacyjne wyzwania związane m.in. ze zmianami klimatu, zdrowiem i jakością życia czy zanieczyszczeniem środowiska. Dokonywane odkrycia wspierają dążenia do poznania prawdy, a przekazywana wiedza stwarza możliwości kolejnym pokoleniom, by kontynuowały działania na rzecz rozwoju i postępu.

Regularnie informujemy o osiągnięciach naukowych i pracach badawczych naszych naukowców i naukowczyń, za pośrednictwem różnych środków przekazu, jak Śląski badawczy, Scena Premier Naukowych, „Gazeta Uniwersytecka UŚ”, „No Limits” czy Przystanek Nauka. Istotny wkład w popularyzację działań śląskich naukowców i naukowczyń ma również organizowany od sześciu lat Śląski Festiwal Nauki KATOWICE.

Wciąż jednak poszerzamy zakres kanałów, za pośrednictwem których możemy informować o tym, co dzieje się na Uniwersytecie Śląskim i w regionie. Prężnie działa Konsorcjum Akademickie Katowice Miasto Nauki, zrzeszające siedem śląskich uczelni, które wspólnie z Miastem Katowice przygotowują obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024. Razem przyczyniamy się do tego, aby zmieniające się Katowice stały się miejscem, w którym rozkwita nauka. W artykule pt. „Dzień Nauki Polskiej w Europejskim Mieście Nauki” dowiecie się o działaniach i projektach naukowych realizowanych przez UŚ oraz pozostałych członków konsorcjum.

Do nowych projektów popularnonaukowych, które rozpoczynamy na Uniwersytecie Śląskim w 2023 roku, należy także Agencja Informacji Naukowej. Portal zostanie uruchomiony 20 lutego i będzie stanowił pomoc dla dziennikarzy i dziennikarek poszukujących interesujących tematów. Strona ma na celu także promowanie dorobku naukowców i naukowczyń UŚ. Więcej informacji o serwisie oraz adres strony znajdziecie w osobnym wpisie.

Z okazji Dnia Polskiej Nauki publikujemy wybrane artykuły, wywiady i nagrania, które zrealizowaliśmy wspólnie z naszymi naukowcami i naukowczyniami w ciągu ostatniego roku. Zachęcamy do lektury!

Ikony na granatowym tle, poszczególne grafiki symbolizują różne atrybuty związane z nauką: mikroskop, fiolka, glob, sześcian Źródło: pl.freepik.com

Warto wiedzieć!

Wybrane fakty i liczby związane z aktywnością badawczą na Uniwersytecie Śląskim

UNIWERSYTET ŚLĄSKI NAUKA I BADANIA. PROJEKTY BADAWCZE: 265 realizowanych obecnie projektów badawczych, w tym: 222 projekty krajowe, 34 projekty zagraniczne, 9 projektów rozwojowych, 175070516,30 złotych – wartość wszystkich realizowanych obecnie projektów, 43878992,94 złotych – kwota dofinansowania uzyskana w 2022 roku dla Uniwersytetu Śląskiego, 68 projektów uzyskane w 2022 roku. PATENTY I INNE PRACA OCHRONNE: ponad 660 zgłoszonych do ochrony przedmiotów własności przemysłowej, w tym ponad 40 zgłoszonych za granicą, 41 praw własności przemysłowej udzielonych w 2022 roku. INFRASTRUKTURA BADAWCZA, DYDAKTYCZNA I ARTYSTYCZNA: 19 Centrów Badawczych, ponad 220 laboratoriów i pracowni badawczo-dydaktyczno-artystycznych, prawie 6500 urządzeń do prowadzenia badań, prac badawczo-rozwojowych i działań artystycznych

Opis alternatywny do grafiki

INICJATYWA DOSKONAŁOŚCI BADAWCZEJ (IDB): blisko 6200000 złotych przeznaczonych na działania badawczo-rozwojowe oraz podnoszenie kompetencji kadry i doktorantów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, blisko 2000 osób – nauczycielek i nauczycieli akademickich, doktorantek i doktorantów, pracowniczek i pracowników wsparcia, a także studentek i studentów – skorzystało ze wsparcia w ramach IDB od 2020 roku. INFRASTRUKTURA BADAWCZA, DYDAKTYCZNA I ARTYSTYCZNA: 19 Centrów Badawczych, ponad 220 laboratoriów i pracowni badawczo-dydaktyczno-artystycznych, prawie 6500 urządzeń do prowadzenia badań, prac badawczo-rozwojowych i działań artystycznych

Opis alternatywny do grafiki

Śląski badawczy

Chcesz wiedzieć, nad czym pracują naukowcy i naukowczynie związani z Uniwersytetem Śląskim? Zajrzyj do Śląskiego badawczego, gdzie publikujemy wywiady z badaczami i badaczkami, artykuły, a także informacje prezentujące między innymi wyniki najnowszych badań, patenty i osiągnięcia.

Wybrane artykuły: 

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik miał „wstrzymać Ziemię i ruszyć Słońce”. Pochodzący z Torunia astronom swoja teorią heliocentryczną obalił paradygmat, głoszący, że to Ziemia leży w centrum wszechświata, a reszta ciał krąży wokół niej. O doniosłości pracy „O obrotach sfer niebieskich” piszą naukowcy i naukowczynie z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ.

17.02.2023

Małe odpowiedzi na wielkie pytania

Rok 2023 ogłoszony został rokiem Wisławy Szymborskiej. W swej publikacji „Studia i szkice o twórczości Wisławy Szymborskiej” prof. Iwona Gralewicz-Wolny z Wydziału Humanistycznego UŚ przyjrzała się wybranym utworom noblistki, w których zawarła refleksje na temat nauki.

17.02.2023

Cobot, czyli wyjątkowy współpracownik człowieka

W przemyśle coraz powszechniej człowiekowi towarzyszą coboty, czyli roboty współpracujące. Traktowane są jako współpracownicy, a nie narzędzia umożliwiające wykonywanie obowiązków. Dr Mateusz Paliga z Instytutu Psychologii UŚ przeprowadził ogólnopolskie badanie na temat płynnej interakcji człowieka i cobota.

9.01.2023

Metopozaury, przedstawiciele płazów tarczogłowych w swoim środowisku, około 210 mln lat temu // Metoposaurus, representatives of Labyrinthodontia (Greek, 'maze-toothed') in their habitat, about 210 million years ago

Złośliwy nowotwór sprzed 210 milionów lat w kości prehistorycznego płaza

Naukowiec z UŚ wraz z zespołem dokonał odkrycia, które rozszerza wiedzę o pochodzeniu nowotworów. Wyniki prac opublikowane zostały na łamach czasopisma „BMC Ecology and Evolution”.

16.12.2022

Scena Premier Naukowych – rozmowy z naukowcami 

Nauka w przystępnej formie, ukazana w ciekawy i atrakcyjny sposób? Właśnie tak to robimy w Scenie Premier Naukowych – cykliczne spotkania z naukowcami i naukowczyniami stwarzają niepowtarzalną okazję do wysłuchania rozmowy z ekspertami i ekspertkami z różnych dziedzin, osobami zaangażowanymi w inspirujące działania czy autorami i autorkami publikacji oraz projektów naukowych, związanych z Uniwersytetem Śląskim.

Zobacz playlistę pięciu spotkań w ramach trzeciego sezonu Sceny Premier Naukowych.

Rola kobiet w nauce

Prof. Donna Strickland i prof. Ewa Jarosz

Kryptowaluty – oszustwo czy technologia przyszłości?

Dr inż. P. Kudłacik i dr P. Dąbrowski

Zatkaj nos przed wyborami

Dr hab. Marek Migalski, prof. UŚ, dr Maciej Bożek

„Gazeta Uniwersytecka UŚ”

Wywiady, artykuły i felietony znajdziesz w „Gazecie Uniwersyteckiej UŚ”, gdzie co miesiąc pojawiają się treści informujące o projektach badawczych naukowców i naukowczyń z uczelni, ale też relacje z życia społeczności akademickiej.

Wybrane artykuły: 

Jak degradujemy przyszłość naszą i naszych dzieci

Dr Ryszard Kulik zastanawia się nad wysokością naszego długu wobec przyrody. W felietonie naukowiec pochyla się nad problemem nadmiernego konsumpcjonizmu i jego negatywnych skutków, w tym ogromnego zanieczyszczenia środowiska.

nr 3 (303) grudzień 2022

Wojnę XXI wieku prowadzi się nie tylko czołgami, ale również z użyciem ataków cybernetycznych i fake newsów

Prof. Dariusz Szostek z Wydziału Prawa i Administracji UŚ udzielił wywiadu, w którym zwrócił uwagę na nowy wymiar konfliktów w XXI wieku. Wojna coraz bardziej przenosi się do internetu i mediów, gdzie wrogie działania mogą być dużo trudniejsze do wykrycia.

nr 7 (297) kwiecień 2022

Śmiertelne choroby czy podstępni truciciele?

Czy po upływie kilkuset lat jesteśmy w stanie stwierdzić czy przyczyną zgonu była choroba albo trucizna? Badania, w których uczestniczy prof. Bożena Czwojdrak z Wydziału Humanistycznego UŚ, pozwalają odsłaniać nam sekrety zmarłych z innych epok.

nr 5 (295) luty 2022

Lis polarny / Arctic fox

Lodowiec Hansa to obiekt wyjątkowy

Dr Michał Laska z UŚ uczestniczył w badaniach terenowych na Spitsbergenie. Naukowcy i naukowczynie obserwowali m.in. zachodzące w tamtejszym regionie zmiany klimatu.

nr 4 (304) styczeń 2023

„No Limits”

Jeśli interesujesz się odkryciami w świecie nauki, innowacyjnymi rozwiązaniami, techniką, a także kwestiami społecznymi, sięgnij po „No Limits”.

To czasopismo popularnonaukowe Uniwersytetu Śląskiego, które w atrakcyjnej formie prezentuje nowatorskie, interesujące i ważne badania naukowe prowadzone na uczelni.

Strona internetowa czasopisma: us.edu.pl/no-limits.

Nr 2(6)/2022 dostępny na platformie ISSUU

Przystanek Nauka

Na portalu Przystanek Nauka znajdziesz nowości ze świata nauki, ciekawostki, recenzje książek oraz artykuły popularnonaukowe, w tym informujące o badaniach prowadzonych na Uniwersytecie Śląskim.

Strona internetowa: przystaneknauka.us.edu.pl.

Przystanek Nauka na Facebooku: facebook.com/przystaneknauka.

Ranny notozaur (wielkości foki) podczas polowania na ryby. Ilustracja przedstawia wyraźne zgrubienie na żuchwie, które jest zagojonym złamaniem kości. Autor Jakub Zalewski. Licencja CC-BY.

Ślady schorzeń i urazów sprzed 245 milionów lat dają wgląd w życie w prehistorycznym morzu

Naukowcy i naukowczynie z Polski, Niemiec i USA zbadali nietypowo wyglądające kości gadów morskich ze stanowiska badawczego zlokalizowanego niedaleko miasta Winterswijk w Holandii.

9.01.2023

return to top