Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Znamy kolejnych artystów KATOPOLIS!

09.11.2023 - 12:07 aktualizacja 27.11.2023 - 11:52
Redakcja: OO

Podświetlony lampami Spodek widziany od strony dachu Międzynarodowego Centrum Kongresowego

Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek” w Katowicach | fot. Tomasz Kiełkowski

Podczas widowiska naukowo-muzycznego inaugurującego obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024, które odbędzie się 9 grudnia 2023 roku w katowickim Spodku, wystąpią sławni artyści!

Na muzycznej scenie zobaczymy:

Natalię Szroeder

Natalia Szroeder to artystka, której dotychczasowa, niezwykle oryginalna droga artystyczna pokazuje świadome dążenie do eksplorowania kolejnych obszarów jej twórczej aktywności.

Po premierze płyty POGŁOS, która odbyła się 5 listopada 2021 roku, Natalia wystąpiła na festiwalach takich, jak Męskie Granie, Open’er, Green Festival, New Pop Festival oraz licznych koncertach plenerowych. Jesienią 2022 roku odbyła się pierwsza klubowa trasa koncertowa. Scenografia, wizualizacje, efekty oraz to, jak spójnie wygląda zespół, powoduje, że każdy, kto przychodzi na koncert ma poczucie wyjątkowości. 

Dotychczasowa kreacja artystyczna Natalii nasycona była nieustannymi poszukiwaniami swojej ekspresji muzycznej, wynikającej z jej wrażliwości i doświadczeń. Stąd progresywna ewolucja jej twórczości, którą wyraźnie widać w ostatnich wydanych przez nią produkcjach muzycznych. Współpracowała z m.in: Darią Zawiałow, Krzysztofem Zalewskim, Igo, Vito Bambino czy Błażejem Królem.

Krzysztofa Zalewskiego

Potrzeba kontaktu z publicznością to nieodłączny element życia Krzysztofa Zalewskiego. To, że jest człowiekiem orkiestrą, który nie może żyć bez sceny, wiedzą już wszyscy. Najpierw były koncerty zagrane w prawie każdym zakątku Polski z materiałem z „Zeliga”. Później niesamowity One Man Show, gdzie Krzysztof, jedyny na scenie, wykonywał nowe wersje zawiłych piosenek z debiutanckiego albumu.

Przełomem w jego twórczości była wydana w 2016 roku płyta „Złoto” – zresztą ozłoconej już przez Związek Producentów Audio Video. Na tym albumie możemy usłyszeć, że mniej znaczy więcej, że to, co ciche i subtelne, często wybrzmiewa głośniej od huku przesterowanych gitar.

Kolejny sukces przyniosła Krzysztofowi płyta „Zalewski śpiewa Niemena”. Koncerty zagrane w wyjątkowym składzie, które promowały to wydawnictwo początkowo grane w klubach, przeniosły się do filharmonii i zabrzmiały w najpiękniejszych koncertowych salach w Polsce.

Wszystkie te osiągnięcia złożyły się finalnie na nagrodę polskiej branży fonograficznej w postaci dwóch Fryderyków w 2018 roku. Nagrody zostały wręczone w kategoriach Nowe Wykonanie za album „Zalewski śpiewa Niemena”, a także Kompozytor Roku, którą Krzysztof razem z Dawidem Podsiadło odebrał za utwór „Początek”. Dodatkowo teledysk do tej piosenki również został nagrodzony Fryderykiem. W tym samym roku miała miejsce premiera nowego utworu pt. „Kurier”, który promował film Władysława Pasikowskiego o takim samym tytule.

Rok 2020 to czas nowości. Po półrocznej ciszy oraz czterech latach od wydania ostatniego autorskiego albumu, Krzysztof wrócił z nowym albumem pt. „Zabawa”.

Igo

Igor Walaszek, znany pod pseudonimem Igo, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych męskich głosów w Polsce. Pochodzi z Krakowa, gdzie w 2009 roku wraz z grupą przyjaciół założył rockowy zespół Clock Machine. Mimo swoich rockowych predyspozycji nie zamyka się wyłącznie w tym gatunku – szerszej publiczności dał się poznać jako połowa elektronicznego duetu Bass Astral x Igo. Po wielu latach na scenie, w styczniu 2022 roku Igo postanowił zadebiutować jeszcze raz – singlem „Helena” rozpoczął swoją solową karierę. Jego dyskografię zamyka wydany w listopadzie 2022 roku pierwszy solowy album zatytułowany po prostu „IGO”, który jest dziesiątą płytą w dorobku artysty. W 2019 roku Igor był po raz pierwszy, obok Katarzyny Nosowskiej, Krzysztofa Zalewskiego i Organka, członkiem Orkiestry Męskiego Grania. Rok później również zasilił jej skład, tym razem z Darią Zawiałow i Błażejem Królem. Wystąpił na takich festiwalach, jak Open’er Festival, Krakow Live Festival, Przystanek Woodstock, OFF Festival, czy Audioriver. Współpracował m.in. z Sokołem, Miuoshem, Mrozem, czy Sistars.

Melę Koteluk

Mela to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Laureatka Fryderyków w kategoriach „Debiut roku”, „Artystka roku”, „Album roku – pop alternatywny” oraz wielu prestiżowych nagród. Popularność zyskała m.in. za sprawą świetnie przyjętego albumu „Spadochron”, który ukazał się w 2012 roku. Drugi album „Migracje”, wydany w 2014 roku, ugruntował pozycję wokalistki, osiągając status podwójnej platynowej płyty i powtarzając sukces jej debiutanckiego krążka. W 2018 roku ukazała się trzecia płyta artystki „Migawka”, która pokryła się złotem i została wyróżniona Fryderykiem 2019.  Mela ma na swoim koncie setki koncertów w ramach festiwali i autorskich tras koncertowych.  Ostatnie wydawnictwo z 24 lipca 2020 roku to album „Astronomia poety. Baczyński” powstały we współpracy z zespołem Kwadrofonik. Album został nagrodzony Fryderykiem 2021 w kategorii „Album Roku Muzyka Poetycka”, a w lipcu 2023 roku ukazała się reedycja albumu w wersji winylowej, wzbogacona niepublikowanym wcześniej utworem „Madrygał”.

9 listopada 2023 roku ukazał się singiel pt. „Harmonia” zapowiadający piąty album Artystki, który zaplanowany jest na wiosnę 2024 roku.

zdjęcie artystki

Mela Koteluk | fot. archiwum artystki

Piotra Roguckiego

Artysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów i aktor. Współzałożyciel tandemu KARAŚ/ROGUCKI. Piotr ma za sobą wiele lat na scenie spędzonych z zespołem Coma, jednak od 2020 roku można go zobaczyć wyłącznie w zespole KARAŚ/ROGUCKI oraz na dużym i małym ekranie. Można go zobaczyć w takich produkcjach, jak: „Wielka woda” (2022), „Minuta ciszy” (2002), „Stulecie Winnych” (2019), „39 i pół tygodnia” (2019) czy „Gotowi na wszystko. Exterminator” (2017).

zdjęcie artysty

Piotr Rogucki | fot. archiwum artysty

Natalię Grosiak

Natalia to wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Była również liderką zespołu Mikromusic założonego w 2002 roku. Brała udział w wielu projektach, współtworzyła zespół Digit All Love, reprezentowała Polskę w Melbourne na Red Bull Music Academy, współpracowała z takimi artystami jak: Smolik, Miuosh, Sanah, Tymon Tymański  czy Nikola Kołodziejczyk. Z Mikromusic koncertowała za granicą m.in. w Japonii, Rumunii, Litwie i Irlandii. Wraz z Mikromusic zdobyła nagrodę Fryderyka w 2020 roku w kategorii „Muzyka poetycka”.

Natalia Grosiak

Natalia Grosiak | fot. archiwum artystki

Julię Pietruchę

Julia zasłynęła jako aktorka filmowa i serialowa. W kwietniu 2016 roku samodzielnie wydała swój debiutancki album „Parsley” zainspirowany kilkumiesięczną podróżą po Azji. Płyta zawierała 15 autorskich piosenek w balladowym klimacie pop, z elementami folku i kojącymi dźwiękami ukulele. Klubowe trasy koncertowe, w które artystka ruszyła w 2016 i 2017 roku wraz ze swoimi muzykami, okazały się być ogromnym sukcesem. Bilety na większość koncertów wyprzedały się błyskawicznie.

W 2021 roku Julia Pietrucha wzięła udział w dwóch gościnnych projektach, które zaowocowały ukazaniem się singli i wideoklipów – mowa o utworze „Celina” wydanym na wspólnym albumie Miuosha i Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pt. „Pieśni Współczesne”, a także o utworze „Drogi Proste” wykonanym przez Julię wspólnie z zespołem „Kwiat Jabłoni”.

Obecnie artystka pracuje nad nowym albumem, którego premiera planowana jest na przyszłą wiosnę.

Julia Pietrucha

Julia Pietrucha | fot. archiwum artystki

Dawida Tyszkowskiego

Dawid to wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jest uzdolnionym, wrażliwym artystą młodego pokolenia. Niedawno zapowiedział premierę swojego debiutanckiego, długogrającego albumu pt. „Mój kot zaginął i już raczej nie wróci” (wyd. FONOBO Label) oraz trasę koncertową promującą krążek, która odbędzie się w marcu 2024 roku.

Przez wielu nazywany „objawieniem” sceny alternatywnej, Dawid tworzy dojrzałe oraz pełne emocji teksty, które z łatwością przekształca w oryginalne, muzyczne kompozycje. Jego nieodłącznym atrybutem jest gitara, bez której nie wyobraża sobie pracy.

W 2022 roku Dawid Tyszkowski wydał swoją debiutancką EPkę „Nadal nie śpię”, nad którą produkcyjnie czuwał Patrick The Pan. Materiał promowała solowa trasa koncertowa, która w większości się wyprzedała. Artysta na swoim koncie ma również wyjątkowe duety – „Co i tak nadejdzie” ze Skubasem oraz „Nie całuj” z Julią Wieniawą, a każdy z nich ma już ok. 1,5 miliona wyświetleń na YouTubie. W 2023 roku wystąpił na Wodecki Twist Festiwal oraz u boku Miuosha i Zespołu Śląsk w projekcie „Pieśni Współczesne”.

Dawid Tyszkowski

Dawid Tyszkowski | fot. archiwum artysty

Bilety na KATOPOLIS można nabyć na stronie: www.ebilet.pl/muzyka/pozostale/katopolis.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie Uniwersytetu Śląskiego.

return to top