Strategie rozwoju jednostek
W odróżnieniu od dotychczasowych dokumentów strategicznych, obok dokumentu ogólnouczelnianego, Strategia Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na lata 2026-2029 zakłada również przygotowanie strategii rozwoju wydziałów i wybranych jednostek Uczelni: szkół doktorskich, wybranych kolegiów oraz Uniwersytetu Otwartego w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Strategie rozwoju jednostek umożliwią każdej z nich aktywny udział w kształtowaniu ścieżek rozwoju naszej Uczelni, uwzględniając unikalny charakter i potrzeby każdej z nich. Zgodnie z tym założeniem, wszystkie opracowane strategie rozwoju jednostek winny wpisywać się w spójną wizję rozwoju Uniwersytetu Śląskiego, ale jednocześnie będą dawały przestrzeń na realizację indywidualnych celów.
Prace na poziomie jednostek
Władze dziekańskie oraz władze wybranych jednostek otrzymały materiał roboczy w postaci zestawu celów strategicznych dla poszczególnych obszarów, by na jego podstawie opracować własne strategie.
Proces powstawania dokumentów:
- Diagnoza sytuacji jednostki w odniesieniu do sześciu strategicznych obszarów uczelni.
- Określenie celów i priorytetów rozwojowych, z uwzględnieniem zasobów i wyzwań.
- Konsultacje w gremiach akademickich – kolegiach wydziałów, radach naukowych instytutów, radach dydaktycznych kierunków studiów oraz innych gremiach.
- Współpraca z przedstawicielami zespołów strategicznych, odpowiedzialnych za dany obszar.
- Przygotowanie projektów dokumentów.
- Uzgodnienie finalnej treści dokumentów.
Dokumenty pomocne w opracowaniu strategii jednostek
Formatka Strategii Rozwoju Wydziału na lata 2026-2029 Obejmuje ona:
▪ zadania, które wydziały i jednostki będą planowały do realizacji w kontekście uczelnianych celów strategicznych,
▪ informacje o najważniejszych wyzwaniach wydziałów i jednostek w zakresie kadry oraz infrastruktury,
▪ propozycje wydziałowych i jednostkowych celów strategicznych uzupełniających cele uczelniane w związku ze specyfiką danej jednostki.
Zachęcamy do kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za poszczególne obszary strategii oraz z Działem Jakości i Analiz Strategicznych, w zakresie wsparcia w procesie tworzenia dokumentów wydziałowych i jednostkowych.