Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki

19.08.2024 - 15:47 aktualizacja 22.08.2024 - 09:43
Redakcja: wc-a
Tagi: odeszli od nas

18 sierpnia 2024 roku zmarł prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki – profesor nauk humanistycznych, emerytowany pracownik Uniwersytetu Warszawskiego, Wydziału Pedagogicznego.

Profesor był jednym z najwybitniejszych współczesnych pedagogów o uznanym międzynarodowym autorytecie, twórcą szkoły naukowej – pedagogiki wielostronnej i pedagogiki międzykulturowej. Cenionym autorem ponad 800 prac służących rozwojowi teorii i praktyki edukacji, niestrudzonym propagatorem najnowszych idei pedagogicznych i oświatowych. Mistrzem i nauczycielem wielu pokoleń pracowników nauki oraz inicjatorem i twórcą Cieszyńskiej Naukowej Szkoły Badań Kultury i Oświaty Pogranicza. Wieloletnim przewodniczącym Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN oraz zagranicznym członkiem Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy. W latach 1989-2012 kierował Zakładem, a potem Katedrą Pedagogiki Ogólnej w Instytucie Nauk o Edukacji ówczesnego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

W 2019 roku odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Podczas uroczystości przyznał, że „dzisiejsza uroczystość jest w moim przekonaniu potwierdzeniem, że to, co robię, ma sens i znajduje społeczną akceptację. Doktorat honoris causa jest najwyższym wyróżnieniem i cieszę się, że to właśnie Uniwersytet Śląski zechciał mi nadać tę godność”.

Ceremonia pogrzebowa Profesora Tadeusza Lewowickiego odbędzie się 30 sierpnia 2024 roku w Warszawie, o godz. 13.20 w drewnianym kościele przy Cmentarzu Bródnowskim.

Prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki

Prof. dr hab. Tadeusz Lewowicki | fot. Agnieszka Julia Szymala