Times Higher Education World University Rankings 2025

18.10.2024 - 14:34 aktualizacja 18.10.2024 - 14:40
Redakcja: JW

W najnowszym prestiżowym rankingu Times Higher Education World University Rankings 2025, Uniwersytet Śląski w Katowicach znalazł się wśród 2092 najlepszych uczelni na świecie. W klasyfikacji krajowej UŚ uplasował się w przedziale miejsc 27-40.

Times Higher Education World University Rankings 2025 wykorzystuje 18 wskaźników pogrupowanych w 5 kluczowych obszarów o określonej wadze procentowej, mającej wpływ na wynik ogólny:

1. Teaching (dydaktyka) – 29,5%
  2. Research environment (produktywność, reputacja i dochód przeznaczony na badania) – 29%
  3. Research quality (doskonałość naukowa, wpływ badawczy, cytowania) – 30%
  4. International outlook (międzynarodowa kadra, studenci i badania) – 7,5%
  5. Industry (patenty i dochód z działalności komercyjnej) – 4%

W tegorocznej edycji nasza Uczelnia została oceniona najwyżej w kategoriach Teaching i Research environment, zajmując odpowiednio 20. oraz 22. miejsce w skali kraju.

Do przygotowania rankingu służą dane instytucjonalne pozyskiwane bezpośrednio z uczelni, badania ankietowe dotyczące reputacji akademickiej przeprowadzane przez Times Higher Education wśród naukowców z całego świata oraz dane bibliometryczne dostarczane przez Elsevier.

Pełne wyniki zestawienia dostępne są na stronie.

tablet z wykresami trzymany w dłoniach / handheld tablet with displayed graphs