Prof. Robert Pyka członkiem zespołu przygotowującego Światowe Forum Miejskie ONZ

23.04.2020 - 18:00 aktualizacja 23.04.2020 - 18:05
Redakcja: AJS

W 2022 roku w Katowicach zorganizowane zostanie Światowe Forum Miejskie ONZ (World Urban Forum – WUF 11). To największa konferencja poświęcona wyzwaniom, przed którymi stoi dziś większość miast na świecie, służąca wymianie doświadczeń i dobrych praktyk oraz wypracowaniu rekomendacji dla polityk miejskich na świecie i rozwoju regionów. Wydarzenie, odbywające się co dwa lata, gromadzi zarówno reprezentantów rządów, regionów, miast, jak i organizacji pozarządowych czy instytucji finansowych.

Organizacją konferencji w stolicy województwa śląskiego zajmuje się ministerialny zespół ds. przygotowań XI edycji Światowego Forum Miejskiego, któremu przewodniczy sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej – Grzegorz Puda, pełnomocnik rządu do spraw organizacji WUF 11 w Katowicach. Ze strony Uniwersytetu Śląskiego do grona tego dołączył dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ – prodziekan Wydziału Nauk Społecznych oraz pełnomocnik rektora ds. Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, który 17 kwietnia 2020 roku otrzymał powołanie w skład podzespołu ds. programowych.

Jednym z najważniejszych zadań powierzonych zespołowi jest opracowanie programu Światowego Forum Miejskiego ONZ (WUF 11) w Katowicach. Jego członkowie będą także wspierali proces przygotowywania odnowionej Krajowej Polityki Miejskiej (KPM+). Prace zespołu obejmą przygotowanie ekspertyz tematycznych, warsztaty oraz debaty na temat strukturalnych zmian społecznych miast, na potrzeby krajowej polityki miejskiej i międzynarodowych dyskusji poświęconych zagadnieniom rozwoju miejskiego.

Inicjatorem międzynarodowego forum jest agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. urbanizacji i osiedli miejskich – UN-Habitat. Jednostka współpracuje m.in. z uczelniami z całego świata skupionymi w ramach sieci Habitat UNI, do której należy obecnie także Uniwersytet Śląski. Działalność sieci promuje partnerstwo i zaangażowanie środowisk akademickich w rozwiązywanie problemów dotyczących rozwoju miast, a także wymianę wiedzy i rozpowszechnianie wyników badań naukowych.

dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ

Dr hab. Robert Pyka, prof. UŚ – prodziekan Wydziału Nauk Społecznych UŚ oraz pełnomocnik rektora ds. Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych