Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Kutza

08.02.2022 - 14:14, aktualizacja 09.02.2022 - 10:29
Redakcja: K.S
Tagi: kutz award, nagroda kutza

16 lutego 2022 roku o godz. 18.00 w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbędzie się gala II edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza przyznawanej przez Teatr Śląski, Miasto Katowice i Uniwersytet Śląski.

Wyróżnienie wręczone po raz pierwszy w 2021 roku ma uhonorować twórcę za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. Nagroda promuje artystów łączących działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi.

Podczas gali, która odbędzie się we wspomnienie urodzin Kazimierza Kutza, poznamy tegorocznego laureata. Kapituła Nagrody wyłoniła pięcioro nominowanych, którymi zostali:

• Joanna Helander, fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka,
  • Tomasz Konior, architekt,
  • Zbigniew Rokita, pisarz,
  • Wojciech Smarzowski, reżyser filmowy,
  • Szczepan Twardoch, pisarz.

Członkami Kapituły Nagrody są m.in. osoby związane z Uniwersytetem Śląskim: prof. dr hab. Ryszard Koziołek – rektor Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Krystyna Doktorowicz, prof. UŚ – dziekan Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, a także dr Jerzy Illg – nauczyciel akademicki, publicysta i krytyk literacki, absolwent Uniwersytetu Śląskiego i prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź – medioznawca z Wydziału Humanistycznego UŚ.

Pełny skład Kapituły:

• Halina Bieda,
  • prof. dr hab. Antoni Cygan,
  • dr hab. Krystyna Doktorowicz,
  • prof. UŚ, prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź,
  • dr Jerzy Illg,
  • Aleksandra Klich,
  • Dariusz Kortko,
  • prof. dr. hab. Ryszard Koziołek,
  • dr Marcin Krupa,
  • Olgierd Łukaszewicz,
  • Ewa Niewiadomska,