Posiedzenie KRUP na Światowym Kongresie Kopernikańskim

21.02.2023 - 12:48 aktualizacja 22.02.2023 - 10:58
Redakcja: OO

Od 18 do 20 lutego 2023 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbywała się pierwsza część Światowego Kongresu Kopernikańskiego z okazji 550. rocznicy urodzin polskiego astronoma. W wydarzeniu uczestniczył rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Głównym celem kongresu jest przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością wybitnego uczonego i astronoma oraz jego wpływu na rozwój nauki, kultury i sztuki. Wykład inaugurujący wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles – kanadyjski astronom i kosmolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za 2019 rok.

Wydarzenie organizowane jest przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Oficjalne otwarcie obrad nastąpiło 19 lutego 2023 roku. Następne etapy kongresu zaplanowano w Krakowie, Olsztynie i Toruniu.

Podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego 20 lutego 2023 roku odbyło się także posiedzenie Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP). Rektorzy rozmawiali m.in. o ewaluacji jednostek badawczych oraz planach Uniwersyteckiej Komisji Umiędzynarodowienia. Wiceprzewodniczącym KRUP jest prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

zdjęcie grupowe rektorów polskich uczelni

Rektorzy polskich uczelni | mat. Uniwersytetu Śląskiego