XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

09.05.2023 - 13:18, aktualizacja 10.05.2023 - 10:18
Redakcja: K.S

Od 8 do 14 maja 2023 roku obchodzony jest ogólnopolski tydzień bibliotek. Pod hasłem: „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!” instytucje zachęcają do odwiedzenia ich murów, propagują czytelnictwo i wartości płynące ze świata literackiego, organizują rozmaite wydarzenia oraz spotkania z interesującymi gośćmi.

W ramach inicjatywy Biblioteka Śląska w Katowicach przygotowała liczne wydarzenia, także z udziałem pracowników Uniwersytetu Śląskiego.

W poniedziałek 8 maja 2023 roku odbyło się otwarcie wystawy pt. „Ciche Arcydzieła. Sztuka introligatorska za zbiorów Biblioteki Śląskiej” – prezentowane obiekty zaliczane są do grupy starych druków, czyli obiektów wydanych pomiędzy 1501 a 1800 rokiem. Przygotowano ją z myślą o przybliżeniu introligatorstwa jako rzemiosła artystycznego. Prezentowane na wystawie książki wyróżnia realizacja poszczególnych detali. Można zobaczyć tłoczenia złotem na skórze, barwne dublury ze złoceniami w wewnętrznych partiach oprawy, okładki pokryte atłasem jedwabnym czy papierem w technice marmurkowej wywodzącej się Persji i Turcji. Kuratorem wystawy jest dr Agnieszka Biały we współpracy ze studentami Instytutu Nauk o Kulturze UŚ. Wystawę można oglądać w holu głównym biblioteki.

W piątek 12 maja 2023 rok o godz. 13.00 w sali Parnassos odbędzie się spotkanie z dr. Mikołajem Marcelą – pisarzem, wykładowcą akademickim UŚ, autorem bestsellerowych poradników edukacyjnych, specjalistą m.in. w zakresie popkultury, literatury grozy, Jamesa Bonda oraz zombie, współkoordynatorem i współautorem kierunku sztuka pisania na UŚ. Spotkanie poprowadzi dr hab. Zbigniew Kadłubek, prof. UŚ – dyrektor Biblioteki Śląskiej i pracownik Uniwersytetu Śląskiego.

Szczegółowy program wydarzeń znajdują się na stronie Biblioteki Śląskiej.