Szkolenia z zakresu równości, otwartości i zrozumienia

W ramach projektu DUO – Uniwersytet Śląski uczelnią dostępną, uniwersalną i otwartą Rzecznik Praw Studenta i Doktoranta UŚ prowadzi szkolenia zatytułowane „Otwartość, równość i zrozumienie w relacji nauczyciel/-ka – osoba studiująca”. Są one kierowane do nauczycieli akademickich oraz kadry zarządzającej. Ich celem jest zaznajomienie uczestników z ramami prawnymi tytułowej relacji oraz kształcenie umiejętności praktycznego zastosowania regulacji prawnych do rzeczywistych przypadków.

Szkolenie obejmuje odpowiedzi m.in. na następujące pytania:

1. Jakie narzędzia normują relacje nauczyciel/-ka – osoba studiująca?
  2. Co przeszkadza w osiąganiu równości, otwartości i zrozumienia w tej relacji?
  3. Czy tytułowa relacja to relacja równościowa, skośna, mieszana?

Spotkanie w grupie pozwala również na wymianę doświadczeń i zinwentaryzowanie problemów w relacjach nauczyciel/-ka – osoba studiująca.

Dotychczas zrealizowano 4 edycje szkoleń (stan na semestr zimowy roku akademickiego 2023/2024).